DENNÍK RELAX - PROGRAM – júl 2019

PROGRAM – júl 2019

Nová synagóga Žilina


9. 5. – 14. 7.
výstava
Vedúca skamenelina
Pojem vedúca skamenelina (Index Fossil) označuje kultúry, ktoré sa za relatívne krátky čas rozšírili po veľkej časti povrchu Zeme, ale pomerne rýchlo zanikli, povedal nám nedávno vedec Ján Madarás. Bol si istý, že ľudstvo sa stane vedúcou skamenelinou, že už je na ceste k tomu. Predstava budúcej archeológie nás už nepustila a stala sa východiskom výstavy. Chceme v nej uvažovať o tom, akú stopu zanecháme v zemskej kôre, ako raz budú naše artefakty nad/dez/interpretované budúcimi kultúrami. Čo ak sa naša paralýza a neschopnosť rozlišovať odohráva paralelne s nárastom rozlišovacích schopností technológií? Na milimeter, na tvár, na pixel, na kameň. V tejto skrumáži bude aj tak ťažké oddeliť prírodu od kultúry, alebo nástroj od objektu kultu. To nás ešte z biedy nevytrhne, ale v slabej chvíli aspoň možno zapochybujeme, či sme to vôbec niekedy vedeli.

Participujúci umelci: Prokop Bartoníček & Benjamin Maus, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Juraj Gábor, Simona Gottierová & Martina Mäsiarová, Handa Gote research & development, Ema Kopincová & Matej Kopinec, Michal Machciník, Milan Mikuláštík, Peter Moosgaard & Vaporfolk, Veronika Vojtušová, Nina Závodská a neznámi autori muzeálnych exponátov
Kurátorka: Ivana Rumanová
Architektúra výstavy: Jakub Kopec
Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

sobota 20. 7., 18.00
záver pešieho pochodu z Auschwitzu do Žiliny
Vrba Wetzler Memorial 2019 s koncertom speváckeho zboru Eben Ezer
Vrba Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. Stotridsať kilometrov pešo po stopách Vrbu a Wetzlera, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditácií, končí v Žiline slávnostným záverom v Novej synagóge. Ich útek z tábora Auschwitz-Birkenau a správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam. Pochod ako živý memoriál venovaný dvom hrdinom, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou, sa opäť koná dvakrát - v júli aj v auguste. V júli bude záverečné stretnutie účastníkov a organizátorov pochodu s verejnosťou spojené s koncertom Al kanfej hasalom speváckeho zboru Eben Ezer. Zmiešaný zbor Eben Ezer je v súčasnosti viac ako 30-členné teleso, ktoré pôsobí pri Cirkvi bratskej už od roku 1987. Koncert je paletou židovskej hudby od renesancie až po súčasnosť. Je mozaikou à capella piesní, ako aj sólových piesní a zborového spevu so živým hudobným sprievodom.

nedeľa 21. 7., 20.00
cestovateľské kino
Bronco namiesto hotela – Mongolsko a Sibír
35 000 km, 175 dní, 2 ľudia v 1 aute. Zuzana a Martin Remišovci a ich novučičký film z expedície naprieč Mongolskom až na ďaleký Sibír. Že na svadobnej ceste býva romantika? To asi Remišovcom zabudli povedať a preto sa vybrali na skoro 30-ročnom Forde Bronco na ďaleký východ. V teplotách od +30°C do -30°C naháňali mongolské jaky aj orlosupy, takmer si založili firmu na vyťahovanie zapadnutých áut a vymrzli v jazere Bajkal. Čerešničkou na torte bola BAM road – jedna z najnebezpečnejších ciest sveta, kde vám adrenalín znovu a znovu vyráža dych a musíte sa spoľahnúť len sami na seba, hoci niekedy ani to nestačí.

štvrtok – nedeľa, 25. – 28. 7.
festival nového slovenského divadla a tanca
Kiosk -2
Dvanásty ročník festivalu nového slovenského divadla a tanca bude mať staronovú a radikálnejšiu podobu. Dostal názov mínus dva a vracia sa do roku 2008 – prvého ročníka, ktorý sa ako jediný uskutočnil ešte bez sály S2. Tohtoročným leitmotívom bude Vyhorenie, nielen ako reakcia na zhorenú sálu, ale aj súčasný mentálny trend naprieč generáciami. Tému budeme skúmať najmä z jej umeleckého „potenciálu“. Môže byť arteterapia účinná, keď umelci zahoria ako prví? Prečo sú tak populárne ezoterické a terapeutické formy umenia a prečo sa ich prevádzkovatelia menia ako na páse?
V hlavnom programe čaká návštevníkov trinásť predstavení na pomedzí divadla, tanca a ostatných umení, v sprievodnej časti množstvo performancií, koncertov, inštalácií a výstav. Odborný program ponúkne diskusie k téme, predstaveniam a aktuálnym problémom, industry sekcia vzdelávanie pre umelcov a detský program bude ako vždy najodvážnejší. Festival sa bude konať na Stanici Žilina-Záriečie, v Novej synagóge a spriatelených žilinských priestoroch. Podrobne na www.kioskfestival.sk.

Sngg Studio

streda 17. 7., 18.00
stretnutie s umelcom na rezidencii
Hudba a doba trvanlivosti
Skôr ako sa hudobné dielo dostane do dejín, treba sa oň postarať. S naším aktuálnym rezidentom – akordeonistom Tiborom Ivánom, sa porozprávame o všetkých možných peripetiách tohto procesu. Oslovili sme hudobného skladateľa, ktorý sa pustil do vytvorenia nového diela a my budeme počas celej rezidencie sledovať, ako sa dielu darí. Dotkneme sa tiež problematiky zápisu hudobného diela (resp. grafického záznamu hudby) a pokúsime sa vysvetliť, prečo si myslíme, že aj sólové vystúpenie je v skutočnosti tímová práca.

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

SNGG Studio
Štúdio sa nachádza v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, v pôvodnom priestore galérie Plusmínusnula. Slúži ako rezidenčný ateliér pre hosťujúcich umelcov.