PROGRAM – august 2022

  Areál Budatínskeho hradu
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

Stála expozícia:

    • BUDATÍNSKY HRAD
    • KAPLNKA bUDATíNSKEHO HRADU
    • Drotársky pavilón

PODUJATIA:
13. – 14. august
Dračie dni

Dračie dni sú originálny rozprávkový festival pre celú rodinu. Organizátori pozývajú do sveta drakov, víl a odvážnych rytierov, v ktorom ožijú tie najkrajšie legendy. Tešiť sa môžete na dračiu rozprávku s profesionálnym hereckým obsadením. Staňte sa súčasťou príbehu a príďte našim hrdinom na pomoc v náročnej úlohe tohto leta. Zachráňme spoločne malého dráčika Arnošta pred intrigami zloducha Zloboja. Len s pomocou detí môže dobro zvíťaziť nad zlom! Dračiu rozprávku bude sprevádzať bohatá ponuka zábavy a aktivít Hradných hier a pestré stánky remeselníkov Hradného jarmoku. Vstupenky zakúpite tu: https://www.draciedni.sk/.


5. august
Tvorivý piatok

Na prípravu na Vianoce či Veľkú noc nikdy nie je neskoro. A ak máte radi ručne vyrábané ozdoby, tak určite príďte do Budatínskeho hradu, kde si spolu vyskúšame techniku falošného patchworku. Vhodné pre všetky vekové kategórie. Trvanie od 9.30 do 15.30 vo východnom paláci, prísť môžete kedykoľvek počas dňa. Jednotná cena 2,50 € / osoba.

19. august
Tvorivý piatok

Skúšali ste už modelovať z hliny? Príďte si vyrobiť malú drobnosť a urobte radosť sebe alebo svojim blízkym. Vhodné pre všetky vekové kategórie. Trvanie od 9.30 do 15.30 vo východnom paláci, prísť môžete kedykoľvek počas dňa. Jednotná cena 2,50 € / osoba.

VÝSTAVY:
do 2. októbra
Postava drotára v literatúre

Považské múzeum pripravilo pre návštevníkov výstavu pod názvom „Postava drotára v literatúre“, na ktorej bude prezentovaných približne 220 dokumentov slovenskej a českej proveniencie. Výstava predstaví dramatickú, prozaickú i poetickú tvorbu a bude doplnená o ľudovú slovesnosť a odbornú literatúru, ktorej väčšinu vydalo Považské múzeum. Zaujme početná zbierka vydaní novely Pohorská vesnice autorky Boženy Němcovej, ktorá sa pri tvorbe diela nechala inšpirovať skutočným príbehom drotára Jána Gálika z Kolárovíc. Výstava je obohatená o  ilustrácie z dobovej tlače i prezentovaných dokumentov.

do  31. augusta
Sen a hra
Z tvorby Martiny Piatkovej

Výstava predstavuje výber z dlhoročnej drotárskej tvorby bábkarky a drotárky Martiny Piatkovej. Návštevníci uvidia autorkine vtipne aj snovo poňaté voľné kresby s rozprávkovými postavičkami, návrhy na ilustrácie a bábky z divadelného predstavenia Peter Pan. Výstava sa nachádza v Drotárskom pavilóne.

16. august – ½ september
Modifikovaná krajina

Modifikovaná krajina a ľudský blahobyt idú spolu ruka v ruke... Krajina sa nám mení pred očami a výsledkom sú potreby súčasnej spoločnosti. Zem nikoho upriamuje pozornosť na fenomén zástavby poľnohospodárskej pôdy.  Projekt Modifikovaná krajina nemá za úlohu vystupovať proti tomuto fenoménu, ide len o objektívne zobrazenie situácie, pričom divák by si mal klásť otázku, či je tento spôsob rozširovania najvhodnejší za každej situácie. Autorská výstava fotografa Vlada Bača v priestoroch sa bude nachádzať vo výstavnej miestnosti kaplnky Budatínskeho hradu.

do 31. januára 2023
8 deka múzea

8 deka, 8 dekád, 80 rokov. Výnimočná výstava pri príležitosti 80. výročia založenia múzea ponúkne pestrú porciu histórie a návštevníkom naservíruje to najzaujímavejšie, čo sa počas 8 dekád v múzeu podarilo. Spoločne budeme spomínať na vývoj múzea, pribúdanie expozícií, ich rekonštrukciu, predstavíme niektoré exponáty a odhalíme príbehy s nimi spojené. Súčasťou výstavy budú aj predmety, ktoré múzeu dočasne požičali samotní návštevníci a svojimi spomienkami tak doplnili celkovú atmosféru

otváracie hodiny Budatínskeho hradu:
utorok – nedeľa od 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 13.00

OTVÁRACIE HODINY PAVILÓNU DROTÁRSTVA:
utorok – nedeľa od 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny kaplnky:
utorok – nedeľa od 9.00 – 16.30 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny BUDATÍNSKEHO PARKU:
máj – september :
pondelok – nedeľa: 6.00 – 22.00

otváracie hodiny ODBORNEJ KNIŽNICE (administratívna budova POVAžSKéHO MÚZEA V žILINE):
utorok – štvrtok 6.30 – 13.15  

VSTUPNÉ
BUDATÍNSKY HRAD
    • základné: 8 € / os.
    • zľavnené: 4 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • regionálna zľava - obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
    • Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA
    • základné: 3 € / os.
    • zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 7,50 € / dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo
BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

Hrad Strečno

telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

    • ODKRYTÁ MINULOSŤ (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
    • STáLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
    • Stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno

PODUJATIA:
7. august
Hradné hry Žofie Bosniakovej

Hradné hry tento rok spestria zaujímavé remeslá. Brašnár, sviečkár, krajčír a obuvník z Cechu Terra de Selinan návštevníkom ukážu, či sú majstri hodní svojho remesla. Samozrejmosťou sú vystúpenia na hlavnom nádvorí  – ukážky dobového tanca, šermiarska zápletka so skupinou historického šermu Bojník, vystúpenie sokoliarov sv. Bavona a svoje umenie predstaví aj mím Miro Kasprzyk.  V areáli hradu budú pre návštevníkov pripravené rôzne hry a dobová kuchyňa s ochutnávkou. V delovom opevnení hradu svoje remeslo predvedú hradní delostrelci z OZ Turiec.

10. august
Nočná prehliadka hradu Strečno

Zažite atmosféru stredovekého hradu a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou! Dej sa bude odohrávať v priestoroch hradu na pozadí Slovenského národného povstania, ktoré neobišlo ani hrad Strečno. Udalosti na hrade a jeho históriu priblížime prostredníctvom video mappingu od občianskeho združenia Trakt. Súčasťou programu bude aj úchvatná ohňová šou v podaní Black Evils, stredoveká kuchyňa rozvonia vďaka združeniu Cech Terra de Selinan a hradné delo oživí OZ Turiec. V augustovom programe sa predstaví  Kapor na scéne s divadelným predstavením Robin Hood.  Odporúčame vziať si baterky, aby ste si svietili pod nohy. Vstupné je jednotné 9 eur, vstupenky je možné kúpiť len cez  www.predpredaj.sk.

18. august
Pavol Hammel na hrade

Pavol Hammel na HRADE je neopakovateľný zážitok slovenskej speváckej a gitarovej legendy na historickom nádvorí so skvelými hosťami.
Lístky zakúpite na linku: https://www.ticketportal.sk/event/Pavol-Hammel-na-HRADE

27. august
Pasekanie

Skupina oživenej histórie Utgardar, Považské múzeum a IPV Žilina, vás v sobotu 27. 8. 2021 pozývajú do stredovekej dediny Paseka pod hradom Strečno, kde sa uskutoční 6. ročník podujatia Pasekanie. 200 reenactorov vám ukáže, ako sa žilo a bojovalo v období včasného stredoveku. Tešiť sa môžete na bohatý program, historický tábor, dobové remeslá, bojové hry a turnaje, veľkú bitku a koncerty skupín dobovej hudby.

VÝSTAVA:
21. august
Galéria pod hradom: Perokresby a grafiky

Autorkou pozoruhodnej výstavy je Karolína Michalcová zo Žiliny, ktorá momentálne žije v Brezanoch. Je výtvarníčkou – laičkou, ktorá nenavštevovala umelecky zameranú školu. Pôsobí ako manažérka v oblasti prekladov a perokresbe sa venuje od roku 2018. Tento rok sa stala členkou Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri KrKS v Žiline.

do 16. augusta
Tajomstvá života

Súbor diel je malým výletom do krajiny tajomstiev Života spojených s piatimi elementmi - živlami. Sú všade okolo nás , sú v nás samotných a v určitej miere ovplyvňujú aj našu životnú cestu... Autorkou výstavy je Dr. Ing. Zuzana Doktorová Zajacová.

18. august – 30. september
Hľadanie svetla

V priestore kamennej minigalérie Strečnianskeho hradu máme príležitosť stretnúť sa s výberom z tvorby len 18-ročnej umelkyne Andrey Hellovej. I keď je to jej prvá samostatná prezentácia, nedá sa výstave uprieť originalita a profesionálna vyzretosť. V autorkiných maľbách nie je nič neúprimné, predstierané, vtieravé, o to menej naivné... Sú naopak až príliš skutočné. Akoby maľby vytreskli rovno a spontánne z jej čistého vnútra, bez zbytočných príkras. Obrazy Andrey Hellovej nás nabádajú na prvú a jedinú správnu cestu. Hľadá svetlo, dobro, lásku v nás. K sebe samým i k druhým.
Kurátor výstavy: Akad. mal. Stanislav Lajda

Otváracie hodiny HRADU STREČNO:
pondelok – nedeľa: 9.00 – 17.00 hod. (posledný vstup)

Otváracie hodiny sTREDOVEKEJ DEDINY PASEKA:
pondelok – nedeľa: 8.45 – 17.45 hod.
VSTUPNÉ
    • základné: 7 € / os
    • zľavnené: 3,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 17,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • vstupné do okolia hradu Strečno – vyhliadka z brala: základné 1 €, deti do 6 rokov: zadarmo
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.

Čičmany
telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • Čičmany, Čičmany chimárna dedina: Radenov dom
    • BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: Dom č. 42

otváracie hodiny:
utorok – piatok: 9.00 – 15.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30
sobota – nedeľa: 8.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30
VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Terchová
telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

    • Etnografická expozícia JÁNOŠÍK a terchová v budove Obecného úradu Terchová

otváracie hodiny:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30
VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.

Sobášny palác v Bytči

telefón: +421 41/ 552 30 27
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • sobášny palác – stredoeurópsky klenot
    • Uhorský palatín Juraj Turzo

UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – renesančný človek

Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

PODUJATIA:
18. august
Múzeum pre Vás: Archeologický výskum kaštieľa v Bytči. Prezentácia a prehliadka v teréne

Prezentácia a prednáška archeologického výskumu kaštieľa v Bytči o doterajších výsledkoch výskumu z roku 2021 a nových objavoch v sezóne 2022. Po prezentácii budú záujemcovia prevedení po nádvorí, kde prebiehajú aktuálne výkopové práce, pričom si vypočujú výklad od archeologičky Zuzany Stanekovej. Prednáška začína o 13.30.
Cena 2€ / osoba, deti do 6 rokov zadarmo.

20. august
Nočná prehliadka s palatínom

Návštevníci sa môžu tešiť na špeciálnu prehliadku v historických kostýmoch v sprievode Juraja Turza a jeho manželky Alžbety Czoborovej, ktorí prezradia mnoho zaujímavostí nielen zo života rodiny Turzovcov. Atmosféru umocní živá renesančná hudba. Nočné prehliadky sú vhodné pre všetky vekové kategórie a budú sa konať v čase o 18.00, 20.00 a 22.00. Kvôli obmedzenej kapacite je vhodné sa vopred objednať na tel. č. 041/5523027 alebo emailom na sobasnypalac@pmza.sk.

VÝSTAVY:
do 26. septembra
Remeslo má modré dno

Výstava, ktorá je organizovaná v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, sa venuje vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 21. storočia. Okrem pestrej škály modrotlačovej tvorby z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú pestrými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. Súčasťou výstavy budú tiež pútavé sprievodné podujatia so slovenskými modrotlačiarmi.

otváracie hodiny:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka 12.00 – 12.30  
VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 3 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 13 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 1 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
    • Fotenie svadobčanov v interiéri (po dohode – 0917 598 905, + 421 41 552 30 27): 50 €

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49°07’45.11″N
18°40’43.44″E

STÁLA EXPOZÍCIA:
    • Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.

PODUJATIA:
13. – 14. august
Rajecká Anča

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť previezť sa historickým vláčikom na trase Žilina – Rajec a späť. Na zastávke v Rajeckých Tepliciach na vás čaká prehliadka Múzea dopravy s rôznymi interaktívnymi prvkami alebo tvorivé dielne pre najmenších. Súčasťou programu bude aj krátka divadelno-zábavná scénka zoskupenia RAZCA pod názvom Povedačky na peróne. V nej sa dozviete, aké témy sa preberali na železničnej stanici v roku 1942, a ako to mohlo vyzerať, keď sa tam stretli tri dávne priateľky.

otváracie hodiny:
utorok – nedeľa: 9.30 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.

Pre všetky expozície:
Prosíme o dodržiavanie všetkých hygienických opatrení ohľadom COVID-19. Aktuálne informácie nájdete na stránke www.pmza.sk.
Zmena programu vyhradená!