Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

PROGRAM – august 2021

Areál Budatínskeho hradu
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E
Stála expozícia:
    • BUDATÍNSKY HRAD
    • KAPLNKA bUDATíNSKEHO HRADU
    • Drotársky pavilón
PODUJATIA:
4., 11., 18., 25. august
Tvorivé stredy
Radi tvoríte? Odborné pracovníčky Považského múzea si pre návštevníkov Budatínskeho hradu pripravili dni plné kreativity a zábavy. Záujemcovia si môžu každú stredu v mesiaci august počas otváracích hodín hradu vyskúšať svoju zručnosť a zapojiť sa do tvorivých dielní. Prvú augustovú stredu budete tkať na malých krosnách, 11. augusta si môžete vyskúšať maľbu na sklo a vyrobiť si originálnu magnetku, 18. augusta môžete vyskúšať modelovanie z hliny a poslednú augustovú stredu vás čaká tvorba plstených ozdôb. Vstupné pre jednu osobu je 1 €, deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Počet návštevníkov je obmedzený.
14. – 15. august
Dračie dni
Dračie dni sú rozprávkový festival pre celú rodinu. Pozývame vás do sveta drakov, víl a odvážnych rytierov, v ktorom ožijú tie najkrajšie legendy. Tešiť sa môžete na originálnu rozprávku s profesionálnym hereckým obsadením, ktorá sa nezaobíde bez aktívnej účasti návštevníkov. Príďte našim hrdinom na pomoc v náročnej úlohe tohto leta – uchrániť dračie vajíčko pred intrigami lúpežného rytiera Zloboja. Len s pomocou detí sa z neho napokon môže vyliahnuť malý dráčik! Popri rozprávke na vás čaká aj bohatý sprievodný program v podobe divadielok, výcviku rytierov a ďalších zábavných aktivít. Celý festival budú zároveň sprevádzať remeselné jarmoky. Organizuje občianske združenie Smoleničan. Vstupenky je možné zakúpiť aj online na www.draciedni.sk. Počas podujatia bude zriadené dočasné parkovisko na starej ceste do Tepličky nad Váhom.
19. august
Múzeum pre vás: Drôtená rozprávka
V mesiaci august bude cyklus podujatí Múzeum pre vás venované drotárskemu remeslu. Na návštevníkov čakajú aktivity ako komentované premietanie animovanej rozprávky „Drotárska púť“ a tvorivé dielne zamerané na výrobu drôtených drobností z ríše rozprávok a zvierat v kombinácii s technikou kašírovania. Podujatie je určené nielen pre deti, ale pre všetkých, ktorí radi tvoria bez ohľadu na vek. Materiál a pracovné nástroje budú k dispozícii. Časy vstupov sú o 9.30 – 12.30 a 13.00 – 16.00. Počet osôb je obmedzený, preto je nutné si vstup rezervovať na čísle 0907 108 659. Cena je 2 € / osoba, miesto konania je Východný palác Budatínskeho hradu.
28. august
Povedačky na terase – 3 babky, 3 povesti, 3 scénky, 3 ľudovky
Tri klebetné babky rozpovedia v krátkych scénkach povesti o Budatínskom hrade a okolí Žiliny. Atmosféru spestria ľudové piesne. Kapacita je obmedzená, preto odporúčame vopred sa objednať na tel. čísle 0907 108 659. Časy vstupov sú o 18.00 a 19.00, cena základného vstupného je 3 €, zľavnené vstupné je 1,50 €. Miesto konania podujatia – terasa Budatínskeho hradu.
VÝSTAVY:
do 25. augusta – predĺžená
Môj svet
Výber z tvorby amatérskeho drotára Martina Baďuru. Výstava prezentuje drôtené aj nedrôtené diela charakteristické úprimnosťou výpovede a originálnosťou nápadov. Prináša farebný, hravý i veselý svet úžitkových aj voľných objektov určených nielen dospelému, ale z veľkej časti aj detskému divákovi. Popri pestrých drotárskych prácach sa tu bude môcť návštevník stretnúť aj s figurálnymi objektmi z matíc a kancelárskych pripináčikov.
Výstava je inštalovaná v priestoroch kaplnky Budatínskeho hradu.
do 31. augusta – predĺžená
DREVODRÔT
Výstava prác študentov oddelenia dizajnu a tvarovania dreva zo školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru v Bratislave. Väčšina diel vznikla ako výsledok polročných prác v rokoch 2011 a 2014, pri ktorých sa sledovalo získavanie skúseností z prepájania dvoch rôznych materiálov: drevo a drôt. Výstava sa nachádza v priestoroch Drotárskeho pavilónu.
do septembra
Košicko - bohumínska železnica
Výstava pri príležitosti 150. výročia otvorenia trate. Priblíži výstavbu, vývoj a dokumenty spojené s jej dejinami. Trať, pôvodne vedúca ako územím Rakúska tak i Uhorska bola postavená za účelom zlepšenia prepravy poľnohospodárskych produktov a surovín najmä v železiarskom priemysle. Mala však významný dosah na rozvoj miest a obcí severného a východného Slovenska. Bola to jediná trať horného Uhorska vedúca vo východo-západnom smere, vždy patrila do súkromného vlastníctva (až do roku 1942) a bola najdlhšou železničnou traťou na  území Slovenska. Výstava je tvorená obrazovými prameňmi doplnenými o trojrozmerné exponáty a nachádzať sa bude v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu.
do decembra 2021 – predĺžená
Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia
Móda sprevádza človeka od nepamäti. Spôsob odievania vypovedá nielen o vkuse nositeľa, ale aj o jeho spoločenskom, ekonomickom a sociálnom postavení. Zatiaľ čo dedinské prostredie uprednostňovalo tradičný spôsob odievania, mestská kultúra bola viac otvorená k prijímaniu módnych noviniek. V 20. storočí sa začínajú rozdiely vytrácať. Prvky ľudového odevu sa objavujú na odeve mešťanov a vplyv mestskej módy je viditeľný aj na dedine. Vizuálnym odkazom odievania minulého storočia je práve táto výnimočná výstava, ktorá bude návštevníkom Budatínskeho hradu sprístupnená do decembra 2021.
otváracie hodiny Budatínskeho hradu:
utorok – nedeľa od 9.00 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 13.00
OTVÁRACIE HODINY PAVILÓNU DROTÁRSTVA:
utorok – nedeľa od 9.00 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30
otváracie hodiny kaplnky:
utorok – nedeľa od 9.00 – 16.30 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30
otváracie hodiny BUDATÍNSKEHO PARKU:
máj - september:
pondelok – nedeľa: 6.00 – 22.00
otváracie hodiny ODBORNEJ KNIŽNICE (administratívna budova POVAžSKéHO MÚZEA V žILINE):
utorok – štvrtok 6.30 – 13.15 
VSTUPNÉ
BUDATÍNSKY HRAD
    • základné: 8 € / os.
    • zľavnené: 4 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • regionálna zľava - obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
    • Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€
DROTÁRSKY PAVILÓN
    • základné: 3 € / os.
    • zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 7,50 € / dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
VÝSTAVNÁ MIESTNOSŤ POD TERASOU – podľa aktuálnej výstavy
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo
BUDATÍNSKY PARK – zadarmo
Hrad Strečno
telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E
STÁLE EXPOZÍCIE:
    • ODKRYTÁ MINULOSŤ (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
    • STáLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
    • Stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno
Otváracie hodiny HRADU STREČNO:
júl – august
pondelok – nedeľa: 9.00 – 17.00 hod. (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 13.00
Otváracie hodiny sTREDOVEKEJ DEDINY PASEKA:
júl – august
pondelok – nedeľa: 8.45 – 17.45 hod.
PODUJATIA:
18. augusta
Nočná prehliadka hradu Strečno
Obľúbená nočná prehliadka sa opäť vrátila na hrad Strečno. Nenechajte si ujsť príležitosť poprechádzať sa po hrade vo večernej atmosfére iba za svetla ohňa a sprievodného programu. Tešiť sa môžete na zážitkovú prehliadku Fraňove pletky divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pri Považskom múzeu, komentovanú prehliadku výstavy obrazov Farbohra skla a ohňovú show v podaní Black Evils. Časy vstupov sú od 20.00 každú pol hodinu, posledný je o 22.30. Cena vstupného: do 6 rokov 4,40 €, nad 6 rokov 8,80 €. Vstupenky je možné zakúpiť cez predpredaj.sk.
28. august
Pasekanie
Podujatie OZ Utgardar, ktoré hodnoverne predstaví život, odievanie, kuchyňu, táborisko a boje stredovekých kmeňov.
VÝSTAVY:
8. augusta
V prúde Tvorivosti
Stredoveká dedina Paseka ožíva aj prostredníctvom jednodňových zaujímavých výstav z cyklu Galéria Pod hradom. V auguste to bude výstava obrazov V prúde tvorivosti od Dr. Ing. Zuzany Doktorovej Zajacovej, ktorá predstaví svoje diela v nedeľu 8. augusta od 9.00 do 17.00.
do 31. augusta
Farbohra skla
Jedinečná atmosféra zrekonštruovaného severného paláca na hrade Strečno dovolí vyniknúť výstave Farbohra skla. Autorkou výstavy je profesionálna sklárska výtvarníčka a maliarka Mgr. art. Petronela Vlhová. Jej originálne obrazy a objekty zo skla ponúkajú pohľad do inej dimenzie vnímania reality. Farebné odtiene a plochy odkazujú na pestrofarebnosť ľudského života a odzrkadľujú dušu človeka.
VSTUPNÉ
    • základné: 7 € / os.
    • zľavnené: 3,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 17,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • vstupné do okolia hradu Strečno – vyhliadka z brala: základné 1 €, deti do 6 rokov: zadarmo
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Čičmany
telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E
STÁLE EXPOZÍCIE:
    • Čičmany, Čičmany chimárna dedina: Radenov dom
    • BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: Dom č. 42
otváracie hodiny:
august:
utorok – piatok: 9.00 – 15.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30
sobota – nedeľa: 8.00 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30
VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Terchová
telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E
STÁLA EXPOZÍCIA:
    • Etnografická expozícia JÁNOŠÍK a terchová v budove Obecného úradu Terchová
otváracie hodiny:
august:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.30 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30
VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Sobášny palác v Bytči
telefón: +421 41/ 552 30 27
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E
STÁLE EXPOZÍCIE:
    • sobášny palác – stredoeurópsky klenot
    • Uhorský palatín Juraj Turzo
UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – renesančný človek
Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.
otváracie hodiny:
august:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka 12.00 – 12.30 
VÝSTAVA:
do 31. októbra
Premeny svadobnej bielej
Považské múzeum sprístupní v Sobášnom paláci v Bytči výstavu svadobných šiat pod názvom Premeny svadobnej bielej. Výstava pochádza zo súkromnej zbierky Jany Mládek Rajniakovej. Vyštudovaná etnologička žijúca v obci Iňa pri Leviciach zbiera svadobné šaty už niekoľko rokov. Prvé našla náhodou v opustenom dome, ďalšie sa k nej dostali darom. Postupne tak vytvorila originálnu zbierku, ktorá mapuje históriu svadobnej módy 20. storočia, ale obsahuje aj súčasné modely. Priamo na výstave budú môcť návštevníci obdivovať 40 kusov svadobných odevov. Priestory paláca sú na takúto výstavu ako stvorené, keďže ho dal v roku 1601 postaviť Juraj Turzo práve kvôli svadobným hostinám svojich potomkov.
VSTUPNÉ
    • základné: 4 € / os.
    • zľavnené: 2 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 10 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
    • Fotenie svadobčanov v interiéri (po dohode – 0917 598 905, + 421 41 552 30 27): 50 €
Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49°07’45.11″N
18°40’43.44″E
STÁLA EXPOZÍCIA:
    • Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.
otváracie hodiny:
august:
utorok – nedeľa: 9.30 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30
PODUJATIE:
14. – 15. august
Rajecká Anča
Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť previezť sa historickým vláčikom na trase Žilina – Rajec a späť. Na zastávke v Rajeckých Tepliciach na vás čaká prehliadka Múzea dopravy s rôznymi interaktívnymi prvkami.
VSTUPNÉ
    • základné: 5 € / os.
    • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Pre všetky expozície:
Prosíme o dodržiavanie všetkých hygienických opatrení ohľadom COVID-19. Aktuálne informácie nájdete na stránke www.pmza.sk.
Zmena programu vyhradená!