PROGRAM – august 2020

10. 7. – 23. 8.
výstava
Zoltán Agócs: Zákulisie obrazového poľa
Obraz je paradoxným objektom. Je modelom skutočnosti aj expozíciou subjektívneho prežívania. Je záhybom medzi vnútrom a vonkajškom. Do tohto záhybu – lemu obrazivosti – necháva autor nahliadnuť diváčku/diváka. Na počiatku bol Zoltánov skicár formátu leporela, ktorý postupne zapĺňal kresbami. Tie sa stali predlohou k veľkoformátovým plátnam. Leporelo sa zároveň stalo východiskom k výstavnému riešeniu inštalácie. Paravanové inštalačné radenie umožňuje vytvorenie flexibilnej kompozície. Počas trvania výstavy dôjde k jej prerušeniu a zmene architektonicko-inštalačného členenia. Výstava je výstupom z rezidencie autora v Sngg studio v roku 2020.

Zoltán Agócs (1988, Lučenec) je absolventom Ateliéru Klasických maliarskych disciplín prof. Ľudovíta Hološku na Akadémii umení, Fakulty výtvarných umení v Banskej Bystrici, odboru Maľba (2008 – 2012) a Voľné výtvarné umenie (2012 – 2014). V rokoch 2014 a 2018 bol medzi finalistami súťaže Maľba roka. V súčasnosti sa venuje prevažne maľbe, kresbe a grafike. Žije a tvorí v Žiline.

Architektúra výstavy: Juraj Gábor
Kurátor: Ján Kralovič
Otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 13.00 – 19.00

23. 7. – 2. 8.
výstavná prezentácia projektu
Juraj Gábor: Completing the Sphere
Umelec Juraj Gábor predstaví na západnom balkóne svoje niekoľkoročné tvorivé uvažovanie nad priestorom Novej synagógy, ktoré sa otlačilo do množstva kresieb, technických výkresov, skíc, modelov, návrhov programu i rozpočtu. Táto výstava nám ukáže víziu ročnej architektonickej premeny priestoru Novej synagógy, ktorá vytvára predpoklad na iné neopakovateľné zažívanie jej premenlivého programového obsahu.

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 13.00 – 19.00

sobota 8. 8., 20.00
koncert
Ida Kelarová, Čhavorenge a Českí filharmonici
Do Žiliny zavíta početná výprava detského speváckeho zboru Čhavorenge na čele s charizmatickou speváčkou a zbormajsterkou Idou Kelarovou. Dvojhodinový koncertný program je výstupom dlhodobej spolupráce s hudobníkmi Českej filharmónie. Pozývame vás na oslavu spoločnej snahy podporiť rómske deti a mládež na ich ceste nielen za hudbou.

streda 12. 8., 17.00
tvorivá dielňa
Tvorivá streda vo výstave Zoltána Agócsa

V stredu v strede leta sa s Vami radi stratíme a potom zas nájdeme v obrazovom labyrinte. Výtvarná dielňa je sprievodným programom k našej aktuálnej výstave. Pozývame na ňu všetkých vás, ktorí máte viac ako 7 rokov. Môžete si vyhrnúť rukávy a na výstavu reagovať a porozumieť jej cez vlastné tvorenie. Touto špeciálnou návštevou synagógy vás radi prevedú Simona Gottierová, Hanka Hudcovičová Lukšů a čerešňou na torte bude prítomný sám maliar Zoltán.

štvrtok – nedeľa, 27. – 30. 8.
medzinárodný festival animácie
Fest Anča
Medzinárodný festival animácie Fest Anča prináša tento rok už po 13. raz výber toho najlepšieho z domácej a zahraničnej animovanej tvorby. Za svoj tematický fokus si tento rok organizátori vybrali aktuálnu tému DEŇ PO. V rámci nej sa do programu dostali napríklad kultový japonský animovaný film o Hiroshime Bosý Gen alebo debut Jana Švankmajera Něco z Alenky. Mimoriadny priestor venujú toho roku dramaturgovia aj pohľadu na domácu animačnú scénu. Súčasťou festivalového programu bude, ako obvykle, súťaž krátkych animovaných filmov, industry program pre filmových profesionálov a bohatý nefilmový program – koncerty, party, workshopy, diskusie aj obľúbená Pecha Kucha Anča.

pondelok 31. 8., 19.00
koncert
Pressburger Klezmer Band: #25 Korene, Korjen (CZ)
Na sklonku leta pozývame hneď na dvojitú hudobnú udalosť. Na úvod večera vystúpia temperamentní „klezmeráci“ z Pressburger Klezmer Band. Programom pod názvom #25 Korene / Roots prídu do Novej synagógy osláviť svoju už štvrťstoročnicu pôsobenia. Neskôr ich na pódiu vystrieda Korjen – trojica speváčok z Bosny, Poľska a Slovenska (navyše s arménskymi koreňmi), aby spolu s hudobníkmi z Čiech predstavili svoju tvorbu, ktorá sa už dlhšie drží na popredných miestach World Music Charts Europe.

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od utorka do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

Sngg Studio
Štúdio sa nachádza v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, v pôvodnom priestore galérie Plusmínusnula. Slúži ako rezidenčný ateliér pre hosťujúcich umelcov.