PROGRAM – august 2020

utorok 4. 8., 20.30
letné kino
Dogman (r. Matteo Garrone)
Na chudobnom predmestí medzi metropolou a divočinou platí len zákon najsilnejšieho. Marcello tu delí svoj čas medzi prácu v skromnom salóne pre psy a láskyplnou starostlivosťou o svoju dcéru. Bohužiaľ do jeho života zasahuje aj miestny vagabund Simoncino, bývalý boxer a surovec, ktorý terorizuje celé okolie. Drobného a citlivého Marcella k nemu púta nejednoznačný a ponižujúci vzťah. V snahe vrátiť svojmu životu dôstojnosť naplánuje zúfalú pomstu a jeho akcia vedie k nečakanému výsledku.
Dogman – Matteo Garrone / IT / 2018 / 102 min / české titulky

utorok 11. 8., 20.30
letné kino
Čo robíme v temnotách (r. Taika Waititi, Jemaine Clement)
Spolubývajúci Viago, Deacon a Vladislav vyzerajú ako ktokoľvek iný, až na to, že sú nesmrteľní a pijú ľudskú krv. Sú totiž upíri, ktorí sa snažia prežiť v modernej spoločnosti – počnúc platením podnájmu a dodržiavaním rozpisu domácich prác, končiac úsilím získať pozvanie do nočných klubov. Nápaditá komédia, ktorá si aj na malom priestore stihne urobiť srandu snáď zo všetkých upírskych stereotypov.
Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows) – Taika Waititi, Jemaine Clement / NZ, US / 2014 / 86 min / české titulky

streda 12. 8., 20.30
letné kino
Večer výnimočných svetových videoklipov s Petrom Konečným
Poznáte tie zimomriavky, keď hudba a obraz k sebe dokonale pasujú a keď médium vytvára dokonalý pocit naplnenia? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite príďte na Večer výnimočných svetových videoklipov so šéfredaktorom portálu Kinema.sk Petrom Konečným.

piatok 14. 8., 20.00 a 20.45
vizuálna performancia
Med a prach: Temná noc +/- Obrazy pre srnky
Inštalácie „Temná noc +/- Obrazy pre srnky“ sú koncipované ako laboratórium (nielen) umenia. Vznikali ako dve samostatné diela, ktoré ich autori postupne usporiadali do spoločného tvaru. Ten pozostáva zo štyroch častí: Záhrada 01 – Život a smrť neznámej svätice – Ars poetica – Záhrada 02. Každé uvedenie je v niečom odlišné. Pracuje sa však s presne vymedzenými princípmi a témami. Ide o neustálu premenu, výskum, diela, ktoré je možné vidieť a počuť vždy v iných súvislostiach.
Réžia: Andrej Kalinka
Účinkujú: Mária Danadová, Andrej Kalinka, Juraj Poliak

pondelok 17. 8., 18.00
prezentácia tanečnej rezidencie
Zuzana Burianová: Reframing
Zuzana Burianová bola jednou z rezidentiek Stanice v rámci programu „Umelecká karanténa“, kedy sme po nútenom zastavení kultúrnych podujatí ponúkali priestor lokálnym umelcom pre ich tvorbu. Počas rezidencie sa vrátila k projektu Framing z roku 2017, na ktorý chce nadviazať a rozvinúť ho do nového pohybového predstavenia. V projekte sa zaoberá témou rámcovania spoločnosti a stereotypného správania. Jej augustová prezentácia je pozvánkou k zdieľaniu osobných skúseností, k diskusii a reflexii, ale aj náhľadom do tvorivého myslenia jednej tanečnice.

utorok 18. 8., 20.30
letné kino
Joker (r. Todd Phillips)
Skrachovaný komediant Arthur Fleck sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. Jedného dňa sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker.
Joker – Todd Phillips / USA / 2019 / 122 min / slovenské titulky

streda – piatok, 19. – 21. 8.
festival horského filmu a dobrodružstva
Hory a mesto Žilina
Festival Hory a mesto Žilina už tradične prinesie výber toho naj zo svetovej outdoorovej produkcie. Pandémia koronavírusu zasiahla aj do organizačných plánov a návštevníci si tak môžu prehliadku tento rok vychutnať v komornejšej atmosfére vo formáte open air v letnom kine pod Rondlom. Séria celovečerných filmov bude doplnená o kratšie fascinujúce snímky z celého sveta. V piatok sa môžu diváci tešiť aj na malé prekvapenie – prednášku o tom, čo všetko sa dá zažiť pri lete balónom, pripravili piloti z tímu balonom.sk.

sobota 22. 8., 16.00
divadlo pre deti / premiéra
Andrej Opálený: Motovidlo
Miško Motovidlo je obyčajný žiak základnej školy, ktorý má pocit, že je trochu iný ako jeho rovesníci. Menej šikovný a nedarí sa mu tak dobre ako im. Zažíva úsmevné príhody, ktoré dospelí a jeho spolužiaci nie vždy správne chápu. Sympatické na Miškovi je, že sa nevzdáva a nájde si spriaznenú dušu, ktorá chápe jeho svet. A to je dobre. Dvaja predsa nemôžu byť pomotaní. Predstavenie je vhodné pre deti od 6 rokov.

utorok 25. 8., 20.30
letné kino
Vtedy v Hollywoode (r. Quentin Tarantino)
V deviatom filme kultového režiséra Quentina Tarantina sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť pri filme na konci zlatej éry Hollywoodu v roku 1969 v Los Angeles.
Vtedy v Hollywoode (Once Upon a Time in Hollywood) – Quentin Tarantino / US, GB, CN / 2019 / 159 min / české titulky

štvrtok – nedeľa, 27. – 30. 8.
medzinárodný festival animácie
Fest Anča
Medzinárodný festival animácie Fest Anča prináša tento rok už po 13. raz výber toho najlepšieho z domácej a zahraničnej animovanej tvorby. Za svoj tematický fokus si tento rok organizátori vybrali aktuálnu tému DEŇ PO. V rámci nej sa do programu dostali napríklad kultový japonský animovaný film o Hiroshime Bosý Gen alebo debut Jana Švankmajera Něco z Alenky. Mimoriadny priestor venujú toho roku dramaturgovia aj pohľadu na domácu animačnú scénu. Súčasťou festivalového programu bude, ako obvykle, súťaž krátkych animovaných filmov, industry program pre filmových profesionálov a bohatý nefilmový program – koncerty, party, workshopy, diskusie aj obľúbená Pecha Kucha Anča.

každá streda o 18.00
Joga v parku
Inštruktori žilinského Shanti centra sa po izolácii opäť tešia na skupinové joga stretnutia na čerstvom vzduchu. Od júna do augusta budú každú stredu o 18.00 a za každého počasia pripravení na cvičenie s vami. Venovať sa budeme klasickej hatha joge obohatenej o prvky cchi kungu. Vítaní sú začiatočníci, pokročilí, starí, mladí – skrátka všetci, čo majú chuť sa dobre ponaťahovať a uvoľniť, zacvičiť si aj relaxovať, posilniť telo a uvoľniť myseľ. Chodiť môžete pravidelne alebo jednorázovo. Joga podložky budú k dispozícii.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe nájdete na www.stanica.sk.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý deň od 12.00 do 22.00 h pri dodržiavaní aktuálnych hygienických nariadení. K dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot a bezplatné parkovanie, celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask