DENNÍK RELAX - PROGRAM –Máj 2019

PROGRAM –Máj 2019

Areál Budatínskeho hradu
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

Stála expozícia:
    • BUDATÍNSKY HRAD
    • KAPLNKA bUDATíNSKEHO HRADU
    • Drotársky pavilón

PODUJATIA:

1. a 4. máj
Generál – Malý veľký Slovák
Pri príležitosti 100. výročia Štefánikovho úmrtia sme na Budatínskom hrade pripravili špeciálne divadelné prehliadky. Prostredníctvom hraných scénok sa môžete dozvedieť o zaujímavých detailoch z jeho života. Stretnete sa s niekoľkými ženami, ktoré ovplyvnili jeho osud, ale najmä so samotným generálom Štefánikom. Mimoriadne vstupy o Štefánikovi budú oba dni v nasledovných časoch: 10.00, 11.30, 13.30, 15.00 a 16.30.  Vstup je možné si rezervovať na tel. čísle 0907 108 659, kapacita je obmedzená. Ak chcete lepšie spoznať malého veľkého Slováka, Milana Rastislava Štefánika, neváhajte a príďte na Budatínsky hrad.

1. máj
1. máj – sviatok práce
Konfederácia odborových zväzov SR už niekoľko rokov pripravuje pri príležitosti 1. mája – Sviatku práce verejné zhromaždenie s programom pre celú rodinu.

5. máj
Wings for life
Bež pre tých, ktorí bežať nemôžu. Buď súčasťou svetového bežeckého podujatia, ktorého sa zúčastnia tisícky bežcov aj nebežcov v ten istý čas, aby našli spôsob liečby poranení miechy.
Preteky, kde každý príde do cieľa. Wings for life run je globálne celosvetové podujatie, ktoré má unikátny a zábavný formát. Je to celosvetový beh, kde všetci naraz vyštartujú a naháňa ich cieľová čiara.
Takto to funguje: Každý rok sa v oficiálnych lokalitách po celom svete koná štart v tom istom momente, o 13.00 nášho času. Či je noc alebo deň, či prší alebo svieti slnko, bežíš spolu s celým svetom. Na konci dňa sa tvoje meno objaví aj na štartovacej listine. Beh sa začne v areáli Budatínskeho parku.

7., 14. máj
O rytierovi, ktorý sa nevedel správať
Deti sa stretnú s pyšným rytierom, ktorý nevie nič o dobrých mravoch a preto sa princezná nechce za neho vydať. Spolu s ním sa všetci naučíme základom slušného správania a pomôžeme mu získať srdce princeznej.
Súčasťou je aj tvorivá dielňa venovaná výrobe kvetov.
Termíny sú 9.00, 10.00, 11.00
Vhodné pre MŠ: 1 € / dieťa, pedagogický dozor zadarmo, ZŠ I. stupeň: 2 € / žiak, pedagogický dozor zadarmo.
Je potrebné sa vopred objednať na tel. čísle 0907 108 659.

9. – 10. máj
Ľudové liečiteľstvo
Pútavé rozprávanie pre žiakov základných škôl o liečivých rastlinách a produktoch ľudového liečiteľstva , ktorú povedie etnologička Mgr. Katarína Kendrová. Súčasťou bude aj zaujímavá tvorivá dielňa, v ktorej sa budeme spoločne venovať príprave liečivých čajov a výrobe koláží z bylín.
Cena: 2 € / žiak, pedagogický dozor zadarmo
Časy: o 9:00 a 11:00
Je potrebné sa vopred objednať na tel. č.  0907 108 659.

10. – 12. máj
Jarná krása
Výstava rastlín, drevín, záhradnej techniky, včelárskych produktov, ukážky aranžovania a odborné prednášky v spolupráci s OZ Malá Fatra a SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline. Výstava sa bude konať v areáli Budatínskeho hradu.

14. máj
Múzeum pre Vás: Jedlé divorastúce bylinky
Láka vás ochutnať bylinky z voľnej prírody? Chceli by ste vedieť, ktoré si môžete odtrhnúť a ako vlastne chutia? Tak sa určite prihláste na toto podujatie z cyklu Múzeum pre vás. Botanička Považského múzea v Žiline Ing. Květa Kicková vás vezme na prechádzku do okolia Budatína a povie o divorastúcich bylinkách všetko, čo vás bude zaujímať. Miesta sú však obmedzené, tak sa nezabudnite vopred objednať.
Vstupné: 2 €
Počet účastníkov je obmedzený, potvrďte prosím svoju účasť vopred na telefónnom čísle 0917 868 520 alebo na kickova@pmza.sk, kde získate aj viac informácií o podujatí.

18. máj
Medzinárodný deň múzeí a galérií
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií bude počas celého dňa zľavnené vstupné do všetkých expozícií Považského múzea v Žiline, a to nasledovne: základné vstupné bude zľavnené na polovicu, deti, študenti a dôchodcovia budú mať vstup zadarmo.

22. – 23. máj
Botanické hry
Bádanie v okolí Budatínskeho hradu pre ZŠ. Pomocou prenosných mikroskopov, lúp a pracovných listov sa žiaci dozvedia o rastlinách, ktoré sa nachádzajú v areáli historického parku. Vyskúšajú si aplikáciu pl@Net, ktorá sa používa na určovanie druhov rastlín v prírode. Program vedie botanička Ing. Květa Kicková
Cena: 1 € / žiak, pedagogický dozor zadarmo
Časy: o 9:00 a 11:00
Je potrebné sa vopred objednať na tel. č. 0907 108 659VÝSTAVY:


do  12. máj
...Veľká noc ide...
Výstava v Drotárskom pavilóne venovaná veľkonočným tradíciám, nevšednej kráse, najmä drôtom, zdobených vajíčok a šikovným rukám ich tvorcov. Návštevníci uvidia kraslice slovenských a českých drotárov a môžu obdivovať rôzne techniky opletania.

1. máj – 30. jún
4 krajiny
Výstava 4 krajiny je projekt Martina Tomášku, na ktorom predstavuje fotografie 4 tvorcov: Juraja Reka, Mariána Závackého, Vladimíra Vidru a Miroslava Broza. Každý z nich fotografuje krajinu iným spôsobom: Jurajovi Rekovi sú blízke zábery, v ktorých poníma krajinu komplexne, vrátane zásahov človeka; Marián Závacký vidí krajinu abstraktne, v inotajoch odrazov v bežnom prostredí; Vladimír Vidra experimentuje s rôznymi fotografickými technikami a s výraznejšou počítačovou manipuláciou a Miroslav Broz preferuje krásu krajiny v okamihu, keď sa deň mení na noc a opačne. Kurátorom výstavy je významný žilinský „underwater“ fotograf Eduard Hladký. V kaplnke Budatínskeho hradu bude sprístupnené, vzhľadom na intímnosť priestoru, pootvorenie výstavy, pričom celá bude vystavená  začiatkom júla v Makovického dome v Žiline.
otváracie hodiny Budatínskeho hradu:
PO – NE od 9.00 – 16.40 h, obedňajšia prestávka: 11:45 – 12:15

OTVÁRACIE HODINY PAVILÓNU DROTÁRSTVA:
PO – NE od 9.00 – 17.00 h, obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny kaplnky:
PO – NE od 9.00 – 17.00 h, obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny BUDATÍNSKEHO PARKU:
máj - september:
PO – NE: 6.00 – 22.00 h
VSTUPNÉ
BUDATÍNSKY HRAD
    • základné: 6 € / os.
    • zľavnené: 3 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 18 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • regionálna zľava – obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
    • fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 50 €

DROTÁRSKY PAVILÓN
    • základné: 2 € / os.
    • zľavnené: 1 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 6 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
VÝSTAVNÁ MIESTNOSŤ POD TERASOU – Podľa aktuálnej výstavy
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – Zadarmo
BUDATÍNSKY PARK – Zadarmo
Hrad Strečno
telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • ODKRYTÁ MINULOSŤ (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
    • STáLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
    • Stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno


PODUJATIA:


17. máj
Beh do hradných schodov
Príďte si zmerať svoju kondíciu v behu do hradných schodov na hrad Strečno. Vítané sú všetky vekové kategórie, bežci aj nebežci. Tento rok sa zapoja aj zamestnanci Považského múzea v Žiline, ktorí pobežia v historických kostýmoch.
Organizuje SOV a ŽU.

18. máj
Medzinárodný deň múzeí a galérií
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií bude počas celého dňa zľavnené vstupné do všetkých expozícií Považského múzea v Žiline, a to nasledovne: základné vstupné bude zľavnené na polovicu, deti, študenti a dôchodcovia budú mať vstup zadarmo.

18. máj
Noc múzeí a galérií
V rámci Medzinárodného dňa múzeí a galérii si Považské múzeum v Žiline pripravilo špeciálnu večernú prehliadku hradu Strečno. Návštevníci sa v rámci nej dozvedia veľa zaujímavého zo zákulisia fungovania hradu z pohľadu lektorov a spolu s nimi sa zasmejú na tých najvtipnejších „breptoch“ a otázkach návštevníkov. Spoločne s Krajskou hvezdárňou v Žiline nazrieme aj do tajov nočnej oblohy a budeme z hradných múrov pozorovať hviezdy a planéty. V podhradí spoločne nazrieme do dielne konzervátora keramiky a otvorená bude aj Stredoveká dedina Paseka. Vstupné: základné / 1,50 €, zadarmo / deti, dôchodcovia, študenti. Trvanie podujatia od 20.00 do 23.00.

21., 28. máj
Hradná škola
Interaktívne vzdelávacie podujatie pre deti ZŠ. Hravou formou a prostredníctvom tvorivých dielní sa naučia nové vedomosti z odboru archeológie, histórie, botaniky, zoológie alebo aj hrnčiarstva. Hlavnou témou bude hygiena. Cena na žiaka je 3,00 €, pedagogický dozor zadarmo. Na podujatie je nutné sa vopred objednať na repanova@pmza.sk.VÝSTAVY:

do 26. jún
Zrod života z ohňa a železa
Výstava Zrod života z ohňa a železa zachytáva tvorivú činnosť žiakov a pedagógov odboru Umelecko – remeselné spracúvanie kovov zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta. Návštevník dostane možnosť oboznámiť sa s celým procesom tvorby na úrovniach jednotlivých ročníkov od cvičných po záverečné maturitné práce, ako aj s tvorbou ich pedagógov.


Otváracie hodiny HRADU STREČNO:
apríl – september
PONDELOK - NEDEĽA: 9.00 – 17.00 hod., posledný vstup o 17.00 hod.

Otváracie hodiny STREDOVEKEJ DEDINY PASEKA:
apríl – september:
PONDELOK – NEDEĽA: 8.45 – 17.45 hod.

VSTUPNÉ
    • základné: 6 € / os.
    • zľavnené: 3 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 18 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Čičmany
telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • Čičmany, Čičmany chimárna dedina: Radenov dom
    • BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: Dom č. 42


otváracie hodiny:
September – máj:
Utorok – piatok: 9.00 – 12.00, 12.30 – 15.00 hod
Sobota – nedeľa: 8.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.

PODUJATIE:

18. máj
Medzinárodný deň múzeí a galérií
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií bude počas celého dňa zľavnené vstupné do všetkých expozícií Považského múzea v Žiline, a to nasledovne: základné vstupné bude zľavnené na polovicu, deti, študenti a dôchodcovia budú mať vstup zadarmo.

VSTUPNÉ
    • základné: 3 € / os.
    • zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 9 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Terchová
telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E


STÁLA EXPOZÍCIA:
    • Etnografická expozícia JÁNOŠÍK a terchová v budove Obecného úradu Terchová

PODUJATIE:

18. máj
Medzinárodný deň múzeí a galérií
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií bude počas celého dňa zľavnené vstupné do všetkých expozícií Považského múzea v Žiline, a to nasledovne: základné vstupné bude zľavnené na polovicu, deti, študenti a dôchodcovia budú mať vstup zadarmo.


otváracie hodiny:

September – máj:
UTOROK – ŠTVRTOK: 9.00 – 15.00 hod.
obedňajšia prestávka: 13.00 – 13.30 hod.

PIATOK – NEDEĽA: 9.00 – 15.30 hod.
obedňajšia prestávka: 13.00 – 13.30 hod.


VSTUPNÉ
    • základné: 2,60 € / os.
    • zľavnené: 1,30 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 7,80 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Sobášny palác v Bytči
telefón: +421 41/ 552 30 27
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • sobášny palác – stredoeurópsky klenot
    • pamiatky unesco na slovensku
    • Uhorský palatín Juraj Turzo

UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – renesančný človek
Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

PODUJATIA:

12. máj
Divadielko Maťo - Čokopríbeh
Interaktívne predstavenie „ČOKOPRÍBEH“ podľa príbehu z knižky, ktorá nesie názov: „O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády“. Postavičky, rekvizity a fantázie, ktoré v knižke „reálne“ existujú. Všetko je vyrobené z látky, papiera, fantázie… Celý príbeh vyťahujeme zo škatule, rozprávame sa, bláznime, ukrývame sa do vesmíru, privolávame kúzelníka. Divadielko je určené pre deti od 4 rokov.
Začiatok o 16.00, vstupné 2€.

22. – 23. máj
Ľudové hudobné nástroje
Etnologické rozprávanie, ktoré priblíži nielen výrobu hudobných nástrojov, ale prezradí zaujímavé informácie aj o ich výrobcoch.
Prednáška bude doplnená o tvorivú dielňu, v ktorej si každý bude môcť vyskúšať vyrobiť vlastný jednoduchý hudobný nástroj.
Cena prednášky je 1 €, tvorivej dielne tiež 1 €.
Na prednášku je nutné sa vopred objednať  na tel. č. 041 552 30 27 alebo 0917 598 905.


OTVÁRACIE HODINY:
UT – NE: 9.00 - 16.00 hod. (vstup každú pol hodinu; posledný vstup o 16.00 hod.)
Obedňajšia prestávka: 11.30 – 12.00 hod.


VSTUP do Sobášneho paláca v Bytči je ZADARMO.
Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49°07’45.11″N
18°40’43.44″E

STÁLA EXPOZÍCIA:

    • Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.

PODUJATIE:

máj – jún
„Dobre vedieť“
Pozývame všetkých žiakov 3. – 7. ročníka základných škôl na špeciálnu prehliadku múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. Netradičná prehliadka bude obohatená o súťaž pre triedne kolektívy na motívy známej televíznej relácie. Otázky budú prispôsobené veku žiakov. Chýbať nebude prehliadka motocyklov a moderného koľajiska. Na túto špeciálnu prehliadku je možné sa objednať telefonicky na 0905 602 582, kapacita je do 25 žiakov / vstup. Vstupné je 1,30 € / žiak.

18. máj
Medzinárodný deň múzeí a galérií
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií bude počas celého dňa zľavnené vstupné do všetkých expozícií Považského múzea v Žiline, a to nasledovne: základné vstupné bude zľavnené na polovicu, deti, študenti a dôchodcovia budú mať vstup zadarmo.


otváracie hodiny:
pondelok: september – jún: na objednávku +421 905 602 582
utorok: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
streda: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
štvrtok: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
piatok: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
sobota: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
nedeľa: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00

VSTUPNÉ

    • základné: 2,60 € / os.
    • zľavnené: 1,30 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 7,80 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.


Pre všetky expozície:
Na prehliadky uprednostňujeme vopred objednané skupiny.
Zmena programu vyhradená!