Generalizovaná úzkostná porucha – možno trápi i vás!

Generalizovaná úzkostná porucha – možno trápi i vás!

 

Pociťovanie úzkosti v určitých etapách života je normálne. Problém nastáva vtedy, ak sa úzkosť stáva pre človeka dennodenným spoločníkom a zasahuje do kvality jeho života. Ovplyvňuje jeho rodinný a priateľský život, prácu.
 
Ako sa generalizovaná úzkostná porucha prejavuje?
Človek trpiaci touto poruchou žije v neustálych obavách. Bojí sa vecí, ktoré sú pre iných úplne bežné. V niektorých prípadoch je až posadnutý obavami. Bojí sa o zdravie a život svojich blízkych, trpí strachom z toho, čo všetko sa môže stať. Napr. čo ak jeho dieťa prejde auto, manžel spadne z lešenia, praskne potrubie a vytopí susedov a pod. Strach je intenzívny a môže sa týkať niekoho/niečoho konkrétneho, alebo sa môže vyskytovať ako nejaká zlá predtucha, ktorej človek uverí. Obavy a strach plne zamestnávajú jeho myseľ. Ak pominie jedna obava, prichádza druhá. Človek je nepokojný, pociťuje nervozitu, stres a únavu. Vyskytujú sa problémy so sústredením, pretože obavy človeka doslova paralyzujú. Výnimkou nie je popudlivosť, napätie vyskytujúce sa v svaloch, prípadne i bolesti svalov. Človek sa veľmi ľahko vyľaká. Vyskytuje sa triaška, nespavosť, zvýšené potenie, žalúdočné a črevné problémy, zrýchlený tep.
 
Príčiny vzniku GAD
Príčin je veľa a u každého môže byť iná. GAD sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú perfekcionisti. Veľmi častý je výskyt u ľudí s nedostatkom sebadôvery. Podľa štatistík sa GAD vyskytuje viac u žien ako mužov. Choroba môže byť spôsobená traumou z detských čias, vážnou chorobou, stresom, dedičnosťou alebo užívaním návykových látok.
 
Ako bojovať?
V prípade, že choroba príliš zasahuje do vášho života, nebojte sa navštíviť lekára. Na začiatok to môže byť všeobecný lekár, ktorý vás s najväčšou pravdepodobnosťou pošle k psychiatrovi alebo psychológovi. Pripravte si odpovede na otázky týkajúce sa vašich príznakov, stresových faktorov, zdravotných problémov či zoznamu liekov, ktoré práve užívate. Medzi najčastejšie liečebné prostriedky patria antidepresíva či benzodiazepíny. Účinnou formou je psychoterapia, konkrétne kognitívno-behaviorálna terapia.
 
Odmietate lieky? Skúste nasledovné spôsoby liečby
Odborníci neustále zdôrazňujú prospešnosť športu. Naučte sa každý deň tráviť čas pri športe alebo si doprajte výdatné prechádzky. Organizmu dodávajte potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny. Naučte sa relaxovať pri hudbe a upokojujúcich vonných olejoch, cvičte jogu, meditujte. Snažte sa o kvalitný a ničím nerušený spánok. Z radu liečivých rastlín je účinná medovka lekárska.
Okrem toho môžete vyhľadať ľudí s podobnými problémami. Osobne alebo prostredníctvom internetu. Riešte svoje obavy. Ak sa bojíte, že stratíte miesto, nájdite si niečo na privyrobenie alebo sa vzdelávajte. Prípadne si odkladajte viac financií bokom, pomôžu vám ak by sa náhodou vaša „vízia“ vyplnila. Je to však veľmi nepravdepodobné.
Žite pre prítomnosť, neriešte to, čo bolo a ani to, čo bude. Žite teraz, pretože žiadna chvíľa sa už nikdy nezopakuje. Nezabudnite na sociálne kontakty, pretože ľudia okolo nás vnášajú do nášho života svetielko nádeje a radosti. Pomáhajte! Snaha urobiť radosť niekomu inému vám prinesie novú radosť a zabudnete na vlastné problémy. Odborníci odporúčajú písanie denníka. Zadovážte si milý zošitok, kde budete zapisovať svoje pocity. Pre modernejších tu je možnosť textových editorov či blogov.
 
MIMI
Foto:flickr.com/doortoriver