DENNÍK RELAX - Festival nového cirkusu, žonglovania a akrobacie spestrí Košice neobvyklým programom

Festival nového cirkusu, žonglovania a akrobacie spestrí Košice neobvyklým programom

 Tretí ročník úspešného žonglérskeho festivalu s názvom KUŽEĽ prichádza opäť do Košíc. Od 27. do 29. septembra sú pripravené workshopy a pohybové aktivity pre deti a dospelých, žonglérske hry , sprievod mestom, ohňová show, akrobacie a záverečná GalaShow, na ktorej vystúpia svetoznámi umelci.

Festival Kužeľ bol organizovaný už v rokoch 2012 (Košice) a 2016 (Kysak). Cieľom festivalu je spojiť, zviditeľniť a rozvíjať žonglérsku a novocirkusovú komunitu v celoslovenskom rozmere. Počas troch dní sa priblíži širokej verejnosti novocirkusové umenie spájajúce pohyb, divadlo, tanec, hudbu aj nové médiá.

„Festival prinesie okrem prezentácie umenia aj vzdelávací rozmer v podobe školenia účastníkov v oblasti technických zručnosti, umeleckej odbornosti, aj sociálneho cirkusu. Cieľom je festival Kužeľ organizovať pravidelne, čím by potvrdil status Košíc ako dôležitého centra rôznorodej súčasnej kultúry a umenia,“ vysvetlil organizátor Michal Zamboj.

Pre účastníkov festivalu budú pripravené workshopy začiatočníckych a pokročilých techník vedené pozvanými umelcami a žonglérske hry. Širokú verejnosť počas 3 dní festivalu čaká novocirkusový sprievod mestom so žonglérmi, chodúliarmi a akrobatmi, rôzne súťaže, ohňová show, akrobacie, pohybové workshopy a aktivity s cirkusovou tematikou. Veľkolepá Galashow s vystúpením umelcov celoeurópskeho významu sa uskutoční 28. septembra o 19:00 v Kulturparku. 

Za hlavnou organizáciou festivalu stojí OZ Kužeľ. Jeho prioritou je organizácia festivalu Košický KUŽEL či menších podujatí podobného charakteru a dlhodobo podporovať a rozvíjať žonglérske umenie na Slovensku. Aktívne sa zapojilo do projektu sociálneho cirkusu Cirkonet realizovaného Cirqueonom v Českej Republike.

Program pre verejnosť
Piatok 27.9.

17:30 - 20:30 Sprievod mestom (Hlavná ul.) a žonglérske hry (Dolná brána) / zdarma
20:30 - 21:30 Ohňová show (Dolná brána) / zdarma
Sobota 28.9.
10:00 - 18:00 Workshopy a pohybové aktivity pre deti a dospelých (vonkajší areál Kasárne/Kulturpark) / zdarma
19:00 - 20:30 Žonglérska GalaShow / 5 Eur (od 15 r.), 3,50 Eur (deti 6 - 14r. , študenti, ZŤP, seniori)