DENNÍK RELAX - Nová hudba v Tatranskej galérii

Nová hudba v Tatranskej galérii

Projekt Nová hudba v Tatranskej galérii je pokračovaním snáh Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu - Slovenskej sekcie o propagáciu súčasnej hudby, tvorby súčasných skladateľov a interpretačné umenie slovenských interpretov aj v menších mestách Slovenska. Vďaka pripravovanej spolupráci s Tatranskou galériou v Poprade sme vytvorili projekt, ktorý prinesie súčasnú hudbu aj mimo hlavné slovenské kultúrne centrá. V podmanivom prostredí galérie chceme vytvoriť stabilný cyklus koncertov, ktoré prinesú širokej verejnosti z pod Tatier možnosť nového a mimoriadne potrebného kultúrneho vyžitia.

    Úvodný koncert sa uskutoční 20. apríla 2018 a bude na ňom účinkovať súbor Ensemble Ricercata (Helga Varga Bach – soprán, Ronald Šebesta – klarinet, Milan Paľa – husle a Ivan Šiller – klavír a umelecké vedenie). Na koncerte zaznie výber piesní skladateľov Charlesa Ivesa a Igora Stravinského a taktiež Stravinského významné komorné dielo Príbeh vojaka.

    Druhý koncert s názvom VENI 30 (6) – „CAVE SONGS“ pripomenie 30. výročie založenia súboru VENI ensemble. Legendárny súbor súčasnej hudby pripravuje sériu koncertov po Slovensku. Do Tatranskej galérie zavíta 3. augusta 2018 s podmanivým mixom elektronickej a akustickej hudby z dielne Milana Admačiaka, Nirmali Fenn, Daniela Mateja a Pedra Rebella.

    Cyklus koncertov Nová hudba v Tatranskej galérii uzatvorí hudba klasicizmu a súčasníkov Francisca Goyu ale aj hudba súčasných slovenských skladateľov v podaní LOTZ Trio na kópiách historických basetových rohov významného nástrojára Theodora Lotza. Koncert si budú môcť návštevníci Tatranskej galérie vypočuť 20. septembra 2018.

    Bonusovým koncertom súčasnej hudby bude ensemblový koncert takmer 30-členného súboru VENI ensemble pri príležitosti ich turné po slovenských mestách, ktorý budú môcť návštevníci Tatranskej galérie zažiť 21. novembra 2018. Tento koncert sa uskutoční v rámci projektu VENI30.

Koncertný cyklus Nová hudba v Tatranskej galérii a koncerty VENI30 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Hudobný fond.