DOM UMENIA Piešťany - jún 2023

DOM UMENIA Piešťany - jún 2023

PIATOK / 2. 6.
19.00     Dom umenia SF Piešťany – terasa
           SLÁVNOSTNÉ FANFÁRY
           TROMBON QUARTET

Albert Hrubovčák - umelecký vedúci
Slávnostné fanfáry v podaní mladých hráčov na trombón, ohlasujúce otvorenie
           68. mfP 2023

19.30     Dom umenia SF Piešťany – veľká sála
SLÁVNOSTNÝ OTVÁRACÍ KONCERT 68. mfP  
HUDBA ZO SLOVENSKÝCH FILMOV
        SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR

Rastislav Štúr - dirigent
Adam Sedlický - zbormajster
Róbert Puškár - panova flauta, píšťalka
Iveta Malachovská - moderátorka
Marianna Čengel-Solčanská - filmová režisérka
Ľubica Čekovská - autorka filmovej hudby
Šimon JUROVSKÝ, Svetozár STRAČINA,  Milan NOVÁK, Tibor ANDRAŠOVAN, Ilja ZELJENKA, Zdeněk LIŠKA, Vladimír MARTINKA, Ľubica ČEKOVSKÁ, Petr HAPKA – filmová hudba zo slávnych slovenských filmov
Hudba a filmový priemysel sú už od raných štádií kinematografie silnými partnermi. Pri prvých nemých filmoch sprevádzali celuloidové obrázky hudobníci naživo, buď hrou na klavír, alebo v malých komorných zoskupeniach. Tvorcovia filmov si však vždy uvedomovali, ako výrazne hudba umocňuje meniace sa filmové obrazy. Veľkou zmenou v tejto oblasti bol nástup zvukového filmu. Svoje o tom vedia i naši filmári a hudobní skladatelia, ktorí pre československý a slovenský film tvorili. Fascinujúcou históriou filmovej hudby našej kinematografie nás prevedú Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, pod vedením dirigenta Rastislava Štúra. Moderátorkou večera bude pani Iveta Malachovská, ktorá privíta aj špeciálnych hostí. Významným doplnkom programu bude filmový archív s ukážkami zo slávnych slovenských filmov, pri ktorých si určite všetci radi zaspomíname na časy zlatej éry slovenského filmu.
Koncert je realizovaný v spolupráci so SOZA a Slovenským filmovým ústavom.

SOBOTA / 3. 6.
18.55     Dom umenia SF Piešťany – veľká sála - kino
ČAROVNÁ FLAUTA
METROPOLITAN OPERA NEW YORK – priamy prenos (HD live)

Wolfgang Amadeus MOZART - hudba
Emanuel Schikaneder - libreto
Nathalie Stutzmann - dirigentka
Orchester, zbor a balet MET New York
Erin Morley, Pamina / Lawrence Brownlee, Tamino / Kathryn Lewek, Kráľovná
noci / Stephen Milling, Sarastro / Thomas Oliemans, Papageno
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku, ktorá uvádza novú inscenáciu jednej z najslávnejších a najobľúbenejších opier hudobnej histórie, Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta. Od jej premiéry v roku 1791 vo Viedni uplynulo už 232 rokov, počas ktorých toto dielo zaznelo na scénach celého sveta a dodnes patrí aj k najhranejším titulom. Novú inscenáciu pripravil anglický režisér Simon McBurney, ktorý ňou debutuje na scéne MET. Zaujímavosťou predstavenia je vyššie posadený a dobre viditeľný orchester, ktorého prostredníctvom umožňuje dirigentka Nathalie Stutzmann zaujímavú interakciu telesa nielen so sólistami, ale aj s publikom. Inscenácia má bohatú scénickú výpravu, zahrňujúcu projekcie, zvukové efekty a akrobaciu. Medzinárodne etablovaní vokálni sólisti Erin Morley, Lawrence Brownlee, Thomas Oliemans, či Stephen Milling sú zárukou špičkovej interpretácie náročných partov Mozartovej hudby. Operné predstavenie je prenášané do kín celého sveta v rámci projektu MET live in HD. Dom umenia Piešťany je v súčasnosti jediným kinom na Slovensku, ktoré má oficiálnu licenciu umožňujúcu prenosy týchto prestížnych predstavení.

STREDA / 7. 6.
17.00     Health Spa Resort Thermia Palace 
OSCAR À LA CARTE

Lucia Šaray - husle
Katarína Turnerová - harfa
Wolfgang Amadeus MOZART, Gustav MAHLER, Camille SAINT-SAENS, Johann STRAUSS, Pietro MASCAGNI, Giacomo PUCCINI a ďalší.
Komorný koncert hudobného dua v originálnom zložení nástrojov husle a harfa,
s programom klasických populárnych skladieb, použitých v známych „oscarových“ filmoch.

ŠTVRTOK / 15.6.     
19.30     Dom umenia SF Piešťany – malá sála
CHAPLIN A SAXOFÓN
PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET

Ladislav Fančovič - barytónsaxofón
Andrei Simančuk - soprán a altsaxofón
Silvia Macejová - altsaxofón
Ján Gašpárek - tenorsaxofón
Wolfgang Amadeus Mozart, Faustin Jeanjean, Maurice Jeanjean, Ilja Zeljenka, Charlie Chaplin - nemá groteska s hudobným sprievodom
            Sprievod k nemému filmu Chaplin v záložni + skladby pre saxofónové kvarteto
Film bez zvuku si už ani nevieme predstaviť. Klavirista či malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou.

SOBOTA / 17. 6.
16.00     Hudobný pavilón v Mestskom parku Piešťany – open air koncert
BIOGRAF BRATISLAVSKÉHO KONZERVATÓRIA
BRATISLAVA KONZERVATÓRIUM BAND

Nikolaj Kanišák - umelecký vedúci
            Mesto Piešťany a Konzervatórium Bratislava pozývajú na koncert
            najznámejších filmových hitov v podaní študentov Konzervatória v Bratislave
            a umeleckého vedúceho a pedagóga Mgr. art. Nikolaja Kanišáka.    
Koncert telesa Konzervatórium Band, bude patriť najznámejším melódiám                                       zo svetových filmov ako James Bond, Titanic, Pán prsteňov, Piráti z Karibiku,
Vtedy na západe, E. T. mimozemšťan, Star Wars, Čeľuste, Jurský park,
 Šindlerov zoznam, Indiana Jones
            Vo všetkých skladbách sa poslucháči zoznámia s farebnosťou dychových nástrojov,
            s technickým majstrovstvom študentov – budúcich umelcov a z moderovaného
            koncertu sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti.
Konzervatórium Band, je zložený zo študentov študujúcich hru na drevených, plechových dychových a bicích nástrojoch. V orchestri je zastúpený aj klavír a sólovým spevom sa predstavia študentky herectva.

UTOROK/ 20.6.
19.00   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála
           4  TENOŘI (ČR)
           MARIAN VOJTKO & PAVEL VÍTEK
           & JAN KŘÍŽ & MICHAL  BRAGAGNOLO  

Zoskupenie 4 Tenoři  ( 4 Tenoristi )patrí v súčasnosti k najväčším fenoménom českej medzi žánrovej hudby. Vokálne kvarteto tvoria dvaja držitelia ceny Thálie, pop muzikálová legenda a sólista Národného divadla v Prahe, ktorí v originálnych aranžmánoch interpretujú repertoár zložený z muzikálových a filmových melódii, od autorov Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Karla Svobodu či Ennia Morriconeho. Svoje pravidelné pôsobenie započali vystúpením na koncerte Proms Gala v roku 2017, po čom nasledovali úspešné video klipy, nahrávky a turné. V septembri 2020 vydali debutový album vo vydavateľstve Supraphon. Účinkovanie na medzinárodnom festivale mfP 2023 je ich premiérovým debutom v Piešťanskom Dome umenia, pre ktorý si pripravili špeciálny program, kde nebudú chýbať ani známe slovenské skladby.

NEDEĽA / 25.6.
15.00     Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom – open air koncert
DO KINA S BRASS QUINTETOM
SLOVAK BRASS QUINTET

Rastislav Suchan, trúbka
Ľubomír Kamenský, trúbka
Karol Nitran, lesný roh, umelecký vedúci
Albert Hrubovčák, trombón
Nikolaj Kanišák, tuba
Thomas MORLEY, Dmitrij ŠOSTAKOVIČ, Henry MANCINI, Milan NOVÁK,  
Enrique CRESPO, Gerardo Matos RODRIGUEZ
Komorné zoskupenia plechových dychových nástrojov boli obľúbenou súčasťou hudobných podujatí, najmä v prostredí exteriérov, pre ich priezračnú a dobrú počuteľnosť a malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou.
            
PONDELOK / 26.6.
19.00   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála
JUNIOR BALET BRNO

            NÁRODNÍ DIVADLO BRNO ( NdB2 – Balet – junior company) -  Česká republika
            V programe  UROBOROS / NA KRÁSNOM MODROM... / VODNÍK
            Uladzimír Ivanou, Mário Radačovský, Markéta Pimek Habalová - choreografie   
            Murcoff, Chronomad, Johann Strauss jun., Antonín Dvořák – hudba         
Historicky prvý program juniorského súboru balet NdB 2, ako jedinečného                                     projektu, ktorý vznikol na pôde baletu Národního divadla Brno začiatkom sezóny 2022/2023.    Pod vedením baletnej majsterky Markéty Pimek Hrabalovej a bývalého sólistu Uladzimíra Ivanoua, sa tento mladý súbor po prvý krát predstaví v troch unikátnych choreografiách. V úvodnej časti Uroboros, čo je názov starodávneho symbolu, predstavujúceho cyklickú podstatu veci, času a nekonečne plynúceho kolobehu života, sa zobrazí večný súboj dobra so zlom. Dynamické tanečné prevedenie bude sprevádzať nevšedná fúzia elektronickej hudby a tradičnej hudby ďalekého Východu od interpretov Choronomad a Murcoff. Baletná majsterka  Markéta Pimek Hrabalová sa v choreografii Vodník inšpirovala tragickým príbehom rovnomennej balady z básnickej zbierky spisovateľa Karla Jaromíra Erbena – Kytice, ktorú zhudobnil najhranejší český skladateľ Antonín Dvořák. K príležitosti vzniku baletu NdB 2 doplnil dvojicu choreografii aj umelecký šéf pán Mário Radačovský. V jeho diele Na krásnom modrom..., v sprievode hudby Johanna Straussa mladšieho, predstaví kvality tohto nádejného mladého súboru, v ktorom sú pohyb a rýchlosť hlavnými atribútmi prejavu.

STREDA / 28.6.
19.30   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála – kino
            ENNIO - film

Oscarový režisér Giuseppe Tornatore (Bio Raj, Najvyššia ponuka) prináša filmovú       poctu svojmu priateľovi a legendárnemu skladateľovi filmovej hudby Enniumu Morriconemu. Celovečerný dokument obsahuje rozhovory so slávnymi režisérmi a hudobníkmi, s ktorými Morricone spolupracoval a ktorých svojou tvorbou ovplyvnil
(Quentin Tarantino, Hans Zimmer, John Williams, Clint Eastwood, Oliver Stone a ďalší). Filmová snímka prináša taktiež unikátny pohľad na jeho život cez doteraz nezverejnené archívne zábery a nechýbajú ani ukážky zo slávnych koncertov a filmov, ktoré Ennia Morriconeho navždy zapísali výrazným písmom do histórie kinematografie.
Životopisný hudobný dokument, Taliansko 2022, české titulky, 156 min, MP - 12

PONDELOK / 3. 7.     
19.30     Dom umenia SF Piešťany – veľká sála - kino
    IL BOEMO - film

Historická životopisná filmová dráma o jednom z najtalentovanejších a najznámejších českých hudobných skladateľoch 18. storočia, Josefovi Myslivečkovi.
Česko / Taliansko / Slovensko, 2022, 140 min.
Josef MYSLIVEČEK, hudba / Petr Václav, scenár / Petr Václav, režisér filmu / Hrajú: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky...  
Historický výpravný veľkofilm je inšpirovaný skutočným životným príbehom jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Zavedie divákov najskôr do dobovej Prahy, z ktorej skladateľ odišiel do slnečného Talianska, kde potom žil, tvoril, stal sa legendou, ale aj zomrel v chorobe a zabudnutí. Česká filmová a televízna akadémia vybrala film Il Boemo ako tohtoročného kandidáta na Oscara za Českú republiku, v kategórii Najlepší zahraničný film. V titulnej úlohe sa predstaví český herec a hudobník Vojtěch Dyk.  V českých kinách mal premiéru 20. októbra 2022. Na autentickom prevedení Myslivečkových operných árií a skladieb sa vo filme, za hudobného sprievodu českého orchestra barokových nástrojov Collegium 1704, pod vedením Václava Luksa, podieľajú poprední operní sólisti Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi, alebo Emőke Baráth.

PIATOK / 7. 7.
19.00     Dom umenia SF Piešťany – veľká sála
SLÁVNOSTNÝ ZÁVEREČNÝ KONCERT 68. mfP
ZEM SPIEVA

Prvý slovenský film z roku 1933
ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE
SPEVÁCKY ZBOR A SPEVÁCKA SKUPINA LÚČNICE
Martin Leginus - dirigent
Elena Matušová - zbormajsterka
Titusz Tóbisz - tenor
František ŠKVOR

Prvý celovečerný slovenský film Zem spieva, je etnografický dokument, zachytávajúci reálie Slovenska tridsiatych rokov a zaznamenáva dôležitý kolobeh života slovenského ľudu. Autorom námetu a režisérom bol prof. Karol Plicka, ktorému sa v roku 1933 podarilo úspešne zavŕšiť pokusy o vznik slovenského dokumentárneho filmu. Aj vďaka poetickému zachyteniu slovenskej krajiny, citlivému prístupu ku dokumentácii slovenských tradícií a folkloristickým motívom je film považovaný za majstrovské dielo. Zásluhu na hudobnej zložke filmu nesie skladateľ a dirigent František Škvor, ktorý pracoval s motívmi typickými pre východné Slovensko, čím nielen priblížil hudobné tendencie nášho regiónu, ale povýšil dokument na zvukové dielo. Film Zem spieva bol digitálne reštaurovaný a bude v tejto podobe prvýkrát uvedený na veľkom plátne za sprievodu orchestra v podaní Štátnej filharmónie Košice a Speváckeho zboru Lúčnica.

Sprievodné podujatia 68. music festival Piešťany 2023

VÝSTAVY - Výstavné priestory Domu umenia

1. 6. – 2. 7. 2023
ZO SVETLA DO TEMNOTY - Z TEMNOTY DO SVETLA
Naďa Šimunová – moje kostýmové príbehy
15. 6. 2023 o 17.30 h – slávnostná vernisáž

ROMAN RJACHOVSKÝ – filmový a televízny scénograf
15. 6. 2023 o 17.30 h – slávnostné odovzdanie Ceny Fondu výtvarných umení za významný prínos v oblasti výtvarného umenia autorovi výstavy

1. 6. – 7. 7. 2023
PIEŠŤANY: OD ZOBORSKEJ LISTINY PO SÚČASNOSŤ (1113 – 2023)
dokumentárna výstava foyer II. poschodie
Výstava realizovaná Mestom Piešťany, Balneologickým múzeom Imricha Wintera a Domu umenia Piešťany s finančnou podporou OOCR Rezort Piešťany

1. 6. – 31. 8. 2023  
Dokumentárne výstavy realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava
BARDI SLOVENSKEJ OPERNEJ RÉŽIE
Miroslav Fischer, Július Gyermek a Branislav Kriška
NINA HAZUCHOVÁ – mezzosoprán

3.7. – 3. 9. 2023
MILAN HERENYI - BALERÍNY A DIVADLO
obrazy

4.7. – 3.9.2023
TAJOMSTVO ZOBORSKÉHO KLÁŠTORA
Martin Oscitý – Príbeh svätého Gorazda v ilustráciách
4. 7. 2023 o 18.00 h - slávnostná vernisáž   

Výstavné priestory - otváracie hodiny:
utorok - piatok  14.00 – 17.00 hod
sobota – nedeľa 14.00 –18.00 hod
www.domumenia-piestany.sk
Zmena programu vyhradená