Zima je čas radovánok, no s alkoholom zodpovedne!

Zima je čas radovánok, no s alkoholom zodpovedne!

Chlad, málo svetla, pochmúrne počasie, ale i radovánky, ako je lyžovačka a turistika pre náročných – to všetko nás očakáva už o niekoľko týždňov. Práve v zimnom období zaháňajú chmáry dúškom ostrejšieho nápoja aj inak veľmi striedmi konzumenti. Na čo si musíme dať pozor?

Podľa štatistík je vinníkom väčšiny nehôd v zimnom období ľad. Najčastejšie je to pokĺznutie a narazenie niektorej časti tela, šmyk za volantom a podobne. No v kombinácii s nadmerným množstvom alkoholu sa riziko nehody výrazne zvyšuje. Samozrejme, káva s brandy či pohár whiskey pri kozube v horskej chate k zime jednoducho patria. Alkoholické nápoje môžu byť dobrým sluhom, pomôžu nám uvoľniť sa, vypnúť, aspoň na chvíľu nemyslieť na starosti. No ak si ich nevychutnávame zodpovedne, stávajú sa – aj v kombinácii s nezodpovednosťou – veľmi zlým pánom a namiesto príjemných účinkov môžu mať devastujúce následky.

Zlatá stredná cesta

Odborníci upozorňujú, že umiernená konzumácia alkoholu môže byť zdraviu prospešná, kým nárazové nadmerné popíjanie, alebo rýchle vypitie niekoľkých drinkov za sebou, môže vážne poškodiť organizmus.

„Keď je v človeku nahromadené napätie, prirodzene hľadá spôsob, ako ho uvoľniť. Pohárik alkoholu býva jednou z ciest, pretože alkohol potlačí najvyššie centrá mozgovej činnosti,“ hovorí psychologička Mgr. Daniela Horváthová. „Zdanlivo zabudneme na starosti, opadne z nás ostych či nervozita a vystriedajú ich upokojenie a uvoľnenie, preto sa môžeme lepšie zabávať.“

Platí, že piť s rozumom je naozaj rozumné – dopriať si pár dúškov kvalitného alkoholu je možno lepšie, ako celoživotná abstinencia.

Sú o tom presvedčení aj výrobcovia a distribútori kvalitných značiek alkoholu. „Niektorí považujú alkohol vyslovene za nepriateľa a metlu ľudstva, iní naopak vidia v alkohole možnosť spríjemniť si večer. Naskytá sa mi jedno spojenie, ktoré zodpovedné pitie ako také do detailov vystihuje: uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Vychutnávať si alkohol neznamená, že si na druhý deň človek nebude nič pamätať, alebo nedajbože skončí v nemocnici. Pre mňa vychutnávať si alkohol znamená napríklad posedenie večer pri kozube s partiou priateľov, pohárom dobrej whisky alebo šampanského, rozprávanie zážitkov z ciest, dovoleniek. Pre mňa a takisto aj pre zamestnancov spoločnosti KOFT, s.r.o., ako distribútora prémiových značiek na slovenský trh, je nesmierne dôležité prinášať ľuďom nielen kvalitný alkohol, ale takisto ich posúvať v smere zodpovednej zábavy a hlavne zodpovedného vychutnávania si života,“ povedal Ing. Martin Lešo z distribučnej spoločnosti KOFT.


Treba to cítiť

Koľko je množstvo, ktoré neuškodí a urobí dobre? Čísla hovoria o maximálne štyroch jednotkách alkoholu, pričom jedna jednotka je 10 gramov čistého alkoholu.

Alkoholické nápoje sa nelíšia len svojím druhom, chuťou, či spôsobom výroby, ale aj obsahom alkoholu. Aby to bolo ešte o kúsoček zložitejšie, jeho vstrebávanie v krvi a odbúravanie v pečeni trvá u každého človeka iný čas, pretože každý má inú hmotnosť, výšku, rýchlosť látkovej premeny, je v inej kondícii, inak unavený, vyspaný, najedený... Užívať si zimný podvečer v dobrej spoločnosti a v príjemnom, ale neškodnom opojení alkoholickým nápojom znamená piť zároveň dostatok tekutín, ideálne vody, nemať prázdny žalúdok a prestať, len čo pocítite prvé príznaky nežiaducich účinkov alkoholu – problémy s artikuláciou, s rovnováhou, s videním, sústredením... V zime je jedným z faktorov aj pocit chladu. Ľudová povera hovorí, že alkohol zohrieva, no nie je to pravda. Znižuje telesné teplo a tým zmierňuje rozdiel oproti vonkajšej teplote, čo väčšina ľudí pociťuje ako oteplenie. Je to však veľmi nebezpečný stav. Ak vám začína byť teplo, je čas prestať popíjať.

Príhody chladných bielych dní

Najčastejšie to v zime preháňame na oslavách Nového roka. Napriek všetkej emancipácii by ženy nemali chcieť v počte vypitých drinkov držať krok s mužmi. Príroda to jednoducho zariadila tak, že nemôžu. Sú menšie, majú menej kíl a v tele menej vody, čo znamená, že ak si dá povedzme whiskey on aj ona, žena bude mať v krvi vyššie promile alkoholu. A bude jej trvať dlhšie, kým ho jej organizmus odbúra. Podľa WHO sú pre ženu tak akurát dva drinky, kým pre muža štyri.

Ďalšou typicky zimnou scénkou je lyžovačka v horskej chate či zimná turistika. Človek sa vyvetrá, dá trochu zabrať svalom, niečo vidí, niečo zažije. Počas dňa na zjazdovke či na vrchole kopca je zvykom dopriať si niečo na zahriatie a rozprúdenie krvi. Aj tu je však potrebné myslieť predovšetkým na bezpečnosť. Alkohol na zjazdovke sa na Slovensku nijako zvlášť nekontroluje. No ak sa vám stane v horách nehoda a v krvi vám namerajú zvýšenú hladinu alkoholu, poisťovňa vám môže odmietnuť preplatiť zákrok. Ak si čaj s rumom či varené víno doprajete, odporúča sa dať si aspoň na hodinu prestávku v športovom vyžití.

Časy sa menia

Zodpovednosť pri pití alkoholu je cieľom nielen Európskej únie, ale aj výrobcov a distribútorov týchto nápojov. Lepšou cestou ako strašenie alkoholizmom a jeho dôsledkami sa preto zdá byť vychovávanie ľudí ku kultúre rozumného užívania alkoholu.

„Alkohol je celosvetovo spájaný nielen s pozitívnymi, ale hlavne s negatívnymi situáciami. Či už je to nevhodné alebo agresívne správanie, či šoférovanie pod vplyvom. Je nám jasné, že nedokážeme naraz naučiť ľudí zodpovednému vychutnávaniu si alkoholu a života ako takého. Dbáme však na to, aby sa pri visibilite každej našej
značky nachádzali aj upozornenie, či výzva na zodpovednú konzumáciu. Nemyslite si však, že zodpovednosť konzumácie alkoholu šírime len na tlačovinách, letákoch a iných reklamách. Pri výnimočných eventoch a akciách sa nám overilo dávať verejnosti možnosť si vypiť a bezpečne sa dostať domov vďaka dopredu objednaným dopravcom. Okrem toho sa však naďalej snažíme rozširovať podporu zodpovednej konzumácie kreatívnym a hlavne zapamätateľným spôsobom- tak ľudí nielen zaujme, ale zodpovednosť im ostane v pamäti dlhšie a aj po pár požitých drinkoch. A to je našim cieľom. Je dôležité o téme zodpovednej konzumácie alkoholu nielen hovoriť, ale sa tak aj správať,“
povedal Martin Lešo.

Stále platí, že alkohol nepatrí do organizmu osôb mladších ako 18 rokov (pretože sa ešte stále vyvíja a nedokáže spracovať väčšie množstvo alkoholu naraz). Mali by sa mu vyhýbať tehotné a dojčiace ženy a rizikovou skupinou sú tiež starší ľudia. Svet vedy a výskumu poskytol dostatok dôkazov o tom, že umiernené pitie malého množstva alkoholu môže ľuďom vo vyššom strednom veku pomôcť predísť niektorým problémom spojených s menopauzou, andropauzou, osteoporózou či dokonca s Alzheimerovou chorobou a demenciou. Ale iba v prípade, že neprekračujú odporúčané množstvo jednu až dve štandardné jednotky alkoholu denne.

Triky, ktoré zaberú

Podčiarknuté a zrátané: nezabudnuteľnú zimu si môžeme užiť aj vďaka príjemnému spestreniu s obsahom alkoholu a naše telá sa nám za to poďakujú v prípade, že to nebudeme preháňať s jeho množstvom, budeme piť s rozumom a dáme si pozor, aby sme neprekročili tú tenkú čiaru, za ktorou je už drink zlým pánom a nie dobrým sluhom.

  • pomôže, ak dáme prednosť kvalitnému značkovému alkoholu pred no name liehovinami, alebo destilátmi, ktoré sú umelo dochutené alebo dofarbené (na etikete je zmienka napríklad o karameli, sušených slivkách a podobne).
  • menej chlaďte: uvážte množstvo alkoholu, ktoré si dáte do chladničky. Nevychladené vás bude menej lákať.
  • za každých okolností treba ku každému drinku vypiť pohár vody.
  • žalúdok tiež potrebuje svoje a keď je plný, alkohol sa pomalšie vstrebáva do krvi. To znamená, že nám tak rýchlo nestúpne do hlavy. Vychutnáme si ho, no nebudeme musieť znášať nepríjemné dôsledky.
  • ak chcete aspoň približne vedieť, koľko promile v krvi máte, využite celý rad moderných aplikácií, ktoré to orientačne vypočítajú. Zábavnú formu v podobe drinkmetra nájdete napríklad na  http://odkazvoflasi.sk/drinkmeter.