V lete často dochádza k prehriatiu organizmu

V lete často dochádza k prehriatiu organizmu

Počas horúceho leta nie je prehriatie organizmu ničím výnimočným. Väčšina z nás chce mať krásne opálenú pokožku a oddychovať pri vode. V nejednom prípade to však preženieme, zabudneme na primeranú ochranu pred slnkom či príjem tekutín. V dôsledku toho sa dostaví nepríjemné prehriatie organizmu.
Pri dlhom pobyte na slnku, pri vysokých teplotách, nedostatočnom prísune tekutín či namáhavej práci v uzatvorených miestnostiach, ale aj nevhodnom oblečení sa môže organizmus prehriať. Tento stav je sprevádzaný viacerými symptómami.

Keď sa telo nestíha ochladzovať
Prehriatie organizmu vzniká v situáciách, keď sa organizmus nedokáže dostatočne ochladzovať. Je spojené s bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zvýšenou telesnou teplotou, únavou, závratmi, ale aj napríklad kŕčmi a a pod. Pri ťažkých stavoch úpalu sa objavujú aj poruchy vedomia a vysoká telesná teplota. Úpal spôsobený slnkom (úžeh) má podobné príznaky ako tepelný úpal, ale pridružené je aj poškodenie pokožky, teda koža sčervenaná a v niektorých prípadoch i pokrytá pľuzgiermi.

Najlepšia je prevencia
Prehriatiu a  úpalu možno predchádzať tak, že pokožku na opaľovanie pripravíme, teda opaľujeme sa pomaly a postupne. Nevyhnutné je používanie ochranných opaľovacích prostriedkov, ktoré treba nanášať pravidelne a v dostatočnom množstve. Hlavu si chránime šatkou, šiltovkou alebo klobúkom. Samozrejmosťou sú slnečné okuliare s dostatočným UV filtrom.
Okolo poludnia sa vyhýbame priamemu slnečnému žiareniu, teda sa zdržiavame v chládku. Nevyhnutnosťou je dostatočný prísun tekutín. Piť treba v primeranom množstve a  počas celého dňa. Najlepšia je pramenitá voda, poprípade minerálne vody, ktoré sú zdrojom minerálnych látok a stopových prvkov. Počas horúcich letných dní je vhodné nosiť vzdušný odev v svetlých farbách. Pomáha aj častejšie sprchovanie vo vlažnej vode.

Čo pri vzniku prehriatia organizmu robiť?
Ak má človek podozrenie na prehriatie organizmu, v prvom rade sa treba premiestniť na chladné miesto s dostatočným prísunom čerstvého vzduchu. Dôležitý je tiež pokoj. Pomaly a v malých dávkach treba podávať tekutiny. Odporúča sa minerálna voda zmiešaná s pramenitou vodou v pomere 1:1 alebo voda so soľou, pričom na liter vody sa použije čajová lyžička soli. Telo možno ochladzovať obkladmi s ľadom (ľad zabalíme do uteráka) a prikladať na krk či podpazušie, poprípade využiť vlažnú sprchu.

Čo pomôže spálenej pokožke? Úľavu prinesú preparáty z lekárne s obsahom panthenolu. Príjemne chladí aj kvalitný biely jogurt, uhorka alebo aloe vera gél s chladivým efektom.

-w-