Olej, maslo či masť. Čo je v kuchyni lepšie?

Olej, maslo či masť. Čo je v kuchyni lepšie?

V studenej kuchyni oceníte extra panenský olivový alebo kokosový olej. Tradičné maslo na vyprážanie vhodné nie je. Ako si správne vybrať tuk či olej?

  • V studenej kuchyni sú na nezaplatenie za studena lisované oleje

Najbežnejšie používaným olejom v studenej kuchyni je extra panenský olivový olej. Obľúbený je aj kokosový olej s rovnakým označením, ten je však vhodný kvôli svojej chuti hlavne do sladkých pokrmov. Na trhu sa stretnete aj s kokosovými a olivovými olejmi určenými na tepelnú úpravu. Preto je nevyhnutné čítať etikety.
Okrem toho je pre studenú kuchyňu dobrou voľbou avokádový olej, tekvicový olej, konopný či ľanový. Spomedzi týchto olejov si vyberajte podľa chuti či zdravotných účinkov. V studenej kuchyni možno bez problémov použiť aj tradičné maslo. Samozrejme s mierou. Je vhodné aj pri šetrnej tepelnej úprave.

  • Na vyprážanie použite maslo ghee

Na úpravu pokrmov pri vysokých teplotách, teda na varenie, pečenie, dusenie i vyprážanie možno použiť maslo ghee, známe aj ako prečistené maslo. Nie je to žiadna novinka, používali ho už naše babičky a dnes sa opäť dostáva na výslnie. Zoženiete ho v obchodoch so zdravou výživou. Je prospešné pre trávenie, podporuje imunitu a fungovanie metabolizmu a dokonca organizmus detoxikuje.

  • Aj bravčová masť je stála aj pri vysokých teplotách

Bravčová masť bola bežnou súčasťou jedálnička našich predkov. Konzumovať ju môžeme aj my za predpokladu, že stavíme na striedmosť. Keďže masť obsahuje i nasýtené tuky, je stála aj pri vysokých teplotách. To sa nedá povedať o mnohých rastlinných olejoch.

  • Slnečnicový a repkový olej

Bežne v obchodoch je k dispozícii rafinovaný slnečnicový a repkový olej určený na tepelnú úpravu potravín. Vo všeobecnosti platí, že priemyselne spracovaným (rafinovaným) potravinám by sme sa mali vyhýbať. Na trhu však zoženiete napríklad aj slnečnicový olej s označením bio, ktorý je vhodný na vyprážanie a fritovanie do cca 200 stupňov Celzia. Za studena lisovaný repkový olej je vhodný skôr do studenej kuchyne, na tepelnú úpravu sa používa rafinovaný. Bežne v obchodoch je k dispozícii aj palmový olej, ktorý však patrí tiež medzi rafinované tuky.

-w-