DENNÍK RELAX - Neveríte pilatesu? Vyformujete si super telo

Neveríte pilatesu? Vyformujete si super telo

Dnešná doba plná stresu a náhlenia je niekedy náročná na psychiku aj fyzickú kondíciu. Ak sa potrebujete uvoľniť a vyformovať si postavu, skúste pilates. Ide o cvičenie, pri ktorom sa v prvom rade uvoľníte a zabudnete na každodenný zhon, zároveň si dokonale precvičíte uponáhľané telo.

Od hlavy až po päty
Cvičením pilatesu si jednotlivec precvičuje celé telo od hlavy až po päty. Ak sa cviky vykonávajú správne a pod odborným dohľadom, výsledok sa určite dostaví. Dnes je už aj množstvo dostupných videií, podľa ktorých môžete pilates cvičiť v pohodlí domova, stačí to len vyskúšať. Cvičí sa pomaly a sústreďuje sa najmä na oblasť problémových partií ako zadok, nohy a bruško. Ako bonus navyše zoštíhli vaše končatiny.

Získate aj zdravie
Pilatesom sa môžete zbaviť mnohých bolestí - napríklad bolesti chrbta, odstráni sa väčšia časť svalových disbalancií, zoštíhlite končatiny, zlepšíte držanie tela a naučíte sa správne dýchať. Keďže sa cvičí v pokojnom tempe, je určený pre všetky vekové kategórie, aj pre zrelé ženy. Ak pravidelne športujete, nebojte sa ho zahrnúť jeden deň v týždni do tréningového plánu, je to výborná forma strečingu.

Ako začať
Pilates začína vždy pomalým dýchaním a uvoľňovacími cvičeniami. Po nich nasleduje krátky strečing, pri ktorom sa spevňuje aj celé telo. Následne sa precvičujú všetky partie tela. Začína sa zväčša bruškom, kedy zapájame aj nohy, zadok či ruky. Pri pilatese sa používajú aj stabilizačné cvičenia, kedy spevňujeme stred tela. Druhá polovica hodiny patrí posilneniu nôh či rúk a na záver prichádza uvoľňujúci strečing a správne dýchanie.

Vyskúšajte cviky

  • Bruško

Ľahnite si na podložku, vystrite nohy, ruky vzpažte na podložke za hlavu. Pomaly zdvíhajte ruky a telo pomaly rolujte smerom hore, až sa prstami dotknete chodidiel. Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Precvičíte nielen bruško, ale tým, že sa naťahujte až k chodidlám, doprajete telu aj strečing.

  • Zadok

Výhodou pilatesu je, že takmer všetky cviky sa vykonávajú  na podložke v ľahu či v sede. Ľahnite si na podložku, položte si ruky vedľa tela a nohy mierne rozkročte, pokrčte tak, aby ste mali celé chodidlá na podložke. Zdvíhajte panvu do výšky asi zhruba 20 centimetrov od zeme, chvíľu podržte a vráťte panvu na zem.

  • Boľavý chrbát

Na boľavý chrbát skúste mostík. Ľahnite si na chrbát, nohy dajte mierne od seba, chodidlá na zem. Pomaly zdvíhajte z podložky nielen panvu, ale aj celý chrbát. Obľúbeným cvičením pri pilatese je aj mačací chrbát, ktorý vás zbaví bolesti a chrbticu uvoľní. Nebojte sa ho cvičiť kedykoľvek!

 

Autor: Janka Radimáková

 

Autor fotografie:www.pixabay.com