DENNÍK RELAX - Nejde to? Skúste šetrné laxatíva z prírody //

Nejde to? Skúste šetrné laxatíva z prírody

Najlepším riešením problémov so zápchou je predchádzať im pestrou a vyváženou stravou s dostatkom vlákniny a tekutín a pravidelne sa hýbať. Avšak vždy to také jednoduché nie je, a preto sa u mnohých z času na čas, alebo aj pravidelnejšie, objavuje zápcha.

Zápcha je veľmi nepríjemná, pretože človek má pocit, že kvôli pocitu plnosti „vzlietne“, nehovoriac o ostatných nepríjemných symptómoch. Ak s týmto problémom momentálne bojujete aj vy, skúste nasledovné laxatíva z prírody. Ich výhodou je to, že nemajú vedľajšie účinky, aj keď môžu účinkovať pomalšie ako tie z lekárne. Čo sa oplatí vyskúšať?

  • Čerstvé a sušené figy

U nás sú rozšírené sušené figy, a preto sa oplatí využiť ich. Obsahujú veľa vlákniny, ktorá uľahčuje trávenie. Na začiatok si doprajte 2 – 3 figy denne a nezabudnite na dostatočný prísun tekutín. Poprípade môžete figy namočiť do vody, podobne ako sušené slivky, a potom ich zjesť a, samozrejme, vypiť aj tekutinu.

  • Jablká

Nie nadarmo sa hovorí, že dve jabĺčka denne nám zabezpečia, že nebudeme potrebovať lekára. Kto to vyskúšal, zrejme musí konštatovať, že na tom niečo naozaj je. Nuž a jabĺčka výborne pomáhajú aj pri zápche. Obsahujú pektín, ktorý stimuluje pohyby čriev a urýchľuje priechod stolice tráviacim traktom. Ak vám nechutia jablká ako také, urobte si z nich šťavu, alebo ich pridajte do smoothie.

  • Ľanové semienka alebo ľanový olej

Ľanové semienko je azda najznámejším bojovníkom proti zápche. Pred použitím treba nechať semienka napučať vo vode, alebo ich zomlieť a zapiť väčším množstvom vody. Ak máte problém s konzumáciou semiačok, môžete skúsiť ľanový olej. Semiačka i olej sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca i fungovanie nervovej sústavy. Čiže ak trpíte zápchou v dôsledku stresu, mohli by vám pomôcť.

  • Skorocel indický

Skorocel indický je známy aj ako psyllium. Zoženiete ho v lekárňach i obyčajných obchodoch s potravinami. Psyllium je nabité vlákninou, ktorá absorbuje vodu v čreve a uľahčuje vyprázdňovanie. Pozor, skorocel funguje iba vtedy, keď si spolu s ním doprajete aj veľa vody a ideálne aj nejaký pohyb. Ak to neurobíte, môže sa váš stav aj zhoršiť. S užívaním odporúčame začínať postupne, napríklad množstvom ½ čajovej lyžičky denne a dávku postupne zväčšovať až na 2 čajové lyžičky.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/su%C5%A1en%C3%A9-rez-strava-obr-jedlo-2825/Články z rubriky: Zdravá výživa & Zdravie

Skontrolujte si zrak  počas Bielej pastelky

Skontrolujte si zrak počas Bielej pastelky

Medzi najčastejšie očné ochorenia Slovákov patrí glaukóm, ľudovo nazývaný zelený ..

Mrazené ovocie môže byť zdravšie ako čerstvé

Mrazené ovocie môže byť zdravšie ako čerstvé

Aké účinky má mrazom sušené ovocie na ľudský organizmus? ..

Naspäť v práci: ako si spríjemniť svoje prvé dni

Naspäť v práci: ako si spríjemniť svoje prvé dni

Ponúkame vám pár tipov, ako na to. ..

Chyby, ktoré robíme pri cvičení

Chyby, ktoré robíme pri cvičení

Precvičujete brušné svaly každý deň? Robíte chybu, pretože svaly sa ..