DENNÍK RELAX - Nejde to? Skúste šetrné laxatíva z prírody

Nejde to? Skúste šetrné laxatíva z prírody

Najlepším riešením problémov so zápchou je predchádzať im pestrou a vyváženou stravou s dostatkom vlákniny a tekutín a pravidelne sa hýbať. Avšak vždy to také jednoduché nie je, a preto sa u mnohých z času na čas, alebo aj pravidelnejšie, objavuje zápcha.

Zápcha je veľmi nepríjemná, pretože človek má pocit, že kvôli pocitu plnosti „vzlietne“, nehovoriac o ostatných nepríjemných symptómoch. Ak s týmto problémom momentálne bojujete aj vy, skúste nasledovné laxatíva z prírody. Ich výhodou je to, že nemajú vedľajšie účinky, aj keď môžu účinkovať pomalšie ako tie z lekárne. Čo sa oplatí vyskúšať?

  • Čerstvé a sušené figy

U nás sú rozšírené sušené figy, a preto sa oplatí využiť ich. Obsahujú veľa vlákniny, ktorá uľahčuje trávenie. Na začiatok si doprajte 2 – 3 figy denne a nezabudnite na dostatočný prísun tekutín. Poprípade môžete figy namočiť do vody, podobne ako sušené slivky, a potom ich zjesť a, samozrejme, vypiť aj tekutinu.

  • Jablká

Nie nadarmo sa hovorí, že dve jabĺčka denne nám zabezpečia, že nebudeme potrebovať lekára. Kto to vyskúšal, zrejme musí konštatovať, že na tom niečo naozaj je. Nuž a jabĺčka výborne pomáhajú aj pri zápche. Obsahujú pektín, ktorý stimuluje pohyby čriev a urýchľuje priechod stolice tráviacim traktom. Ak vám nechutia jablká ako také, urobte si z nich šťavu, alebo ich pridajte do smoothie.

  • Ľanové semienka alebo ľanový olej

Ľanové semienko je azda najznámejším bojovníkom proti zápche. Pred použitím treba nechať semienka napučať vo vode, alebo ich zomlieť a zapiť väčším množstvom vody. Ak máte problém s konzumáciou semiačok, môžete skúsiť ľanový olej. Semiačka i olej sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca i fungovanie nervovej sústavy. Čiže ak trpíte zápchou v dôsledku stresu, mohli by vám pomôcť.

  • Skorocel indický

Skorocel indický je známy aj ako psyllium. Zoženiete ho v lekárňach i obyčajných obchodoch s potravinami. Psyllium je nabité vlákninou, ktorá absorbuje vodu v čreve a uľahčuje vyprázdňovanie. Pozor, skorocel funguje iba vtedy, keď si spolu s ním doprajete aj veľa vody a ideálne aj nejaký pohyb. Ak to neurobíte, môže sa váš stav aj zhoršiť. S užívaním odporúčame začínať postupne, napríklad množstvom ½ čajovej lyžičky denne a dávku postupne zväčšovať až na 2 čajové lyžičky.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/su%C5%A1en%C3%A9-rez-strava-obr-jedlo-2825/