DENNÍK RELAX - Jeseň je ideálnym časom na beh. Ako začať a vydržať? //

Jeseň je ideálnym časom na beh. Ako začať a vydržať?

Jeseň je na beh ako stvorená, pretože teploty vonku sú príjemné a človeku sa behá dobre i v podvečerných hodinách. Ak chcete začať s behom a vytrvať v ňom, riaďte sa našimi tipmi.

  • Stanovte si plán

Množstvo bežeckých plánov pre začínajúcich bežcov nájdete aj na internete – môžete behať podľa nich, alebo si ich prispôsobiť. Ak si neviete poradiť sami, odporúčame vám navštíviť skúseného trénera.

  • Stanovte si cieľ

Položte si otázku, prečo chcete pravidelne behať? Je to kvôli zdraviu, štíhlej postave či preto, lebo sa potrebujete upokojiť po náročnom dni v práci? Odpovedajte si úprimne a cieľ si napíšte na papier na viditeľné miesto, napríklad na chladničku, alebo pracovnú plochu počítača.

  • Motivujte sa!

Môžete si stanoviť týždenné alebo mesačné odmeny za dodržiavanie tréningového plánu. Je na vás, akú odmenu si doprajete. Pri jej voľbe však myslite na to, že by mala byť skutočne motivujúca.

  • Choďte na to pomaly

Mnohí začínajúci bežci robia zásadnú chybu – myslia si, že prvýkrát vybehnú von a podajú atletický výkon. Aký je výsledok? Niekoľkodňová svalová horúčka a nechuť k behu, ktorá sa len ťažko prekonáva. Pri prvých behoch odporúčame behať pozvoľna – teda striedať svižnú chôdzu s poklusom, alebo sa riadiť tzv. „talk testom“, čiže behať v takej intenzite, aby ste pri behu dokázali plynulo rozprávať.

  • Buďte trpezliví

Viete, ako dlho trvá, kým sa z nejakej činnosti stane zvyk? Sú to tri týždne. Tak ak chcete v behu vytrvať, snažte sa behať pravidelne podľa plánu 21 dní a potom bude beh vašou vášňou.

  • Pripravte sa na krízy

Krízy prídu. Sú neodmysliteľnou súčasťou života bežca. Neberte preto tragicky, keď sa vám nepodarí kvôli únave či chorobe absolvovať tréning. Takisto sa pripravte na to, že budete musieť bojovať s prekážkami v podobe vlastnej lenivosti či počasím.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/beh-be%C5%BEec-na-dlh%C3%A9-vzdialenosti-573762/Články z rubriky: Zdravá výživa & Zdravie

Mliečna, s orieškami, stogramová

Mliečna, s orieškami, stogramová

Tmavú čokoládu je dobré dať si hneď ráno. Dodá telu ..

Počet novorodencov s prejavmi atopickej dermatitídy stúpa,  matky môžu ovplyvniť riziko už počas tehotenstva

Počet novorodencov s prejavmi atopickej dermatitídy stúpa, matky môžu ovplyvniť riziko už počas tehotenstva

Zaujímavosťou je fakt, že spomedzi súrodencov má najnižšie riziko vzniku ..

Slováci konzumujú stále viac ovocia a zeleniny

Slováci konzumujú stále viac ovocia a zeleniny

Napriek tomu zaostávame za mnohými európskymi krajinami. ..

Smíchovskou desiatkou to začalo, ale zďaleka nekončí!

Smíchovskou desiatkou to začalo, ale zďaleka nekončí!

Medzi najväčšie trhy Staropramenu patrí Švédsko, Nemecko, Slovensko, Veľká Britá ..