DENNÍK RELAX - Čo môžete urobiť každý deň pre zdravie svojho dieťaťa?

Čo môžete urobiť každý deň pre zdravie svojho dieťaťa?

Deti sú to najdrahšie, čo máme. Nie je nič, čo by sme pre ne neurobili, zvlášť pre ich zdravie. Ale robíme skutočne každý deň pre ne to najlepšie?

Isto si poviete, že vy predsa viete, čo je pre vaše deti najlepšie. Poznáte ich, vychovávate, venujete sa im, milujete ich. A zdravie je pre vás priorita. Keď sú choré, zájdete k lekárovi a  kúpite dostatok ovocia. Zapísali ste ich na krúžky, aby sa realizovali. Robíte, čo sa dá a ako to najlepšie viete. Až tak, že vám nezostáva už žiadna časová rezerva na niečo ďalšie. Tak čo ešte? Možne nie ešte, ale trochu inak. Niekedy stačí malá zmena v každodennom živote. A niekedy zmení návyky a prijme určité rituály celá rodina, aby našla ten správny spôsob života v zdraví, radosti a spokojnosti všetkých jej členov. Čím skôr ich zavediete do života vašej rodiny, tým skôr ich vaše deti prijmú za svoje a je šanca, že si ich ponechajú pre celý život. Nikdy nezabudnite, že ste pre vaše deti tým najväčším vzorom. Preberajú vaše vzorce správania, väčšinou nevedome.

Pohyb a strava naša každodenná

Pohybové a stravovacie návyky patria k tým najzákladnejším. Veď jesť a hýbať sa je tá najprirodzenejšia potreba. Ukážte vašim deťom, že aj vám záleží na svojom zdraví, nielen na tom ich. Nechcem vám diktovať, čo máte jesť, ani akému športu sa máte venovať. Veď sme každý iný, potrebujeme niečo iné a bavia nás rozličné veci. Ale ak sa venujete športu, ukážte vašim deťom, čo vám šport dáva, koľko radosti a spokojnosti môže človeku priniesť. Podporte ich v tom, aby si aj ony našli niečo svoje, aby sa hýbali pre radosť a zdravie. Zaraďte do spoločne stráveného času aj športové aktivity. Je jedno, či to bude tenis, futbal, beh, alebo aspoň turistika a prechádzky.

Podstatné je, aby to bolo pravidelne.

K zdravému životnému štýlu patrí neodmysliteľne aj zdravá výživa. Univerzálny návod neexistuje. Ak by ste chceli byť precízni, oslovte výživového poradcu. Ale čo môžete urobiť hneď – zamyslite sa nad tým, čo vás vidia jesť vaše deti. Kde nakupujete potraviny a čo považujete za svoj pitný režim. Všetko sa dá zmeniť a nemusí to byť naraz. Zaradiť viac zeleniny a ovocia, vymeniť sladené nápoje za vodu či minerálku, nezdravé tuky za zdravé, kúpiť kváskový chlebík a k nemu dobrý kozí syr. Aj mäso sa dá jesť zdravšie, nájsť kvalitné farmárske a upraviť to zdravším spôsobom. Čokolády a cukríky nahradiť orieškami alebo zdravšími sladkosťami. Výber je obrovský, stačí len chcieť. Zapojte aj vaše deti, nech vám pomáhajú variť, piecť, urobiť smoothie či zdravý šalát. Ak ich to naučíte, keď sú malé, neskôr akoby našli.

Nielen chlebom je človek (dieťa) živé

Fyzické zdravie, bez toho duševného, nie je kompletné. Keď majú deti dostatok pohybu, čerstvého vzduchu a zdravú stravu, ich žitie je ľahšie a radostnejšie. Keď sa spoločne s deťmi učíte zdravo jesť, piť a hýbať sa, vychovávate ich tým k zodpovednosti za svoje zdravie a vediete ich k vytváraniu vlastných životných postojov. Nenúťte, netlačte, skôr im ukážte možnosti a dajte na výber. Buďte veľkorysí, zhovievaví, hraví a chápaví. Pridajte vždy veľkú dávku humoru. Rozprávajte sa s nimi tak často, ako sa len dá. Vysvetľujte si nedorozumenia a spať choďte, až keď vás a vaše deti nič netlačí na duši. Všetky chmáry, ktoré deň priniesol, musia byť rozohnané. Dajte deťom priestor, aby mohli vyjadriť slobodne svoj názor, svoje potreby a emócie. Aj tie nepríjemné. Aby nič nemuseli schovávať, potlačovať a neskôr riešiť a liečiť u terapeutov. Nechajte im právo aj na chyby a omyly, pretože aj tie vytvárajú ich vlastné skúsenosti. Aj psychohygiena je dôležitou súčasťou života zdravej rodiny. Toto všetko im môžete odovzdať ako to najcennejšie dedičstvo. A ešte čosi na záver. To najdôležitejšie.

Láska nadovšetko

Čokoľvek dáte svojim deťom, láska je vždy najviac. Základná jednotka vášho vzťahu. Potrebujú ju každý jeden deň. Čokoľvek robíte pre vaše deti, robte to s láskou. Ony to totiž cítia. Láska lieči, pomáha, posúva, rieši nedorozumenia. S láskou varte, perte, športujte s nimi, rozprávajte sa. Milujte ich také, aké sú. Lebo len s láskou je život naozaj plný.

Eva Vlková

Zdroj: http://zdraviedeti.cvicte.sk/zdravie-deti/co-m-zete-urobit-kazdy-den-pre-zdravie-svojho-d