Čo jesť, ak sa chcete vyhnúť Alzheimerovej chorobe?

Čo jesť, ak sa chcete vyhnúť Alzheimerovej chorobe?

Podľa štatistík trpí na Slovensku touto chorobou až 60-tisíc ľudí. Hoci neexistuje zaručený recept, ako sa Alzheimerovej chorobe vyhnúť, možno staviť na prevenciu, kde patrí pravidelné trénovanie pamäti a takisto konzumácia vhodných potravín. Ktoré sú to?

  • Čučoriedky

V čučoriedkach sa nachádza množstvo antioxidantov. K tým najúčinnejším patria antokyány, ktoré sa spájajú s ochranou pred rakovinou, ale aj demenciou. Pravidelná konzumácia čučoriedok sa teda javí ako jeden zo spôsobov, ako sa pred Alzheimerovou chorobou chrániť. Čučoriedky môžete jesť samotné, pridať ich do ovocných šalátov či smoothies.

  • Tmavozelená listová zelenina

Do tejto skupiny patrí napríklad kel, v ktorom sú okrem iného zastúpené aj vitamíny B9, B12 a vitamín K. Práve ten sa spája s podporovaním kognitívneho zdravia. Vôbec vitamíny skupiny B prospievajú mozgu a dávajú sa do súvislosti aj s prevenciou Alzheimerovej choroby. Priaznivé účinky na duševné zdravie má aj vitamín K.

  • Škorica

Škorica nielen výborne dochutí jedlá, ale má aj blahodarné účinky na naše zdravie. Pôsobí protizápalovo, čiže chráni mozog pred poškodením voľnými radikálmi. Zároveň zlepšuje prietok krvi do mozgu. Dôležité je však siahnuť po kvalitnej cejlónskej škorici a, naopak, vyhnúť sa škorici čínskej. Blahodarne účinky na mozog má aj vdychovanie škoricovej arómy – zlepšuje pozornosť a pamäťové schopnosti. Denne si doprajte maximálne ½ čajovej lyžičky škorice.

  • Tučné ryby

Do kategórie tučných rýb patria losos, tuniak či makrela. Sú pre mozog cenné hlavne z toho dôvodu, že obsahujú protizápalové omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Kalifornskí vedci zistili, že DHA (druh omega-3 kyseliny) môže zabrániť vzniku Alzheimerovej choroby. Podľa ďalšej štúdie tí, ktorí majú v tele dostatočné množstvo omega-3 tukov, majú o 26 % menšie riziko, že dostanú demenciu.

  • Orechy

Pre dobré zdravie by sme mali denne zjesť aspoň hrsť orechov. Zdravie mozgu podporujú vlašské orechy, mandle i lieskovce. Obsahujú omega-3 a omega-6 tuky, vitamín E, kyselinu listovú, vitamín B6 a horčík – živiny, ktoré udržujú mozog v kondícii.

  • Olivový olej

Extra panenský olivový olej obsahuje látky, ktoré prospievajú nielen srdcu, ale aj mozgu. Podľa štúdie, ktorá bola uverejnená v Journal of Alzheimer\'s Disease, olivový olej zlepšuje schopnosť učiť sa a zabraňuje poškodeniu mozgu voľnými radikálmi.


-w-