DENNÍK RELAX - Chcete byť zdravší, vitálnejší a štíhlejší? Týchto 6 potravín pomôže

Chcete byť zdravší, vitálnejší a štíhlejší? Týchto 6 potravín pomôže

Niekedy stačia malé zmeny na to, aby sme sa cítili lepšie fyzicky a psychicky. Možno vám takýto pozitívny účinok prinesie už len to, že zaradíte niektorú z nasledujúcich potravín do svojho jedálneho lístka.

Čo máte na výber?

1. Jabĺčka

Jabĺčka sú lokálnou potravinou, ktorá nášmu zdraviu výnimočne prospieva. Sú nabité vitamínom C, vitamínmi skupiny B, draslíkom, vápnikom a aj vlákninou. Fytonutrienty v jabĺčkach sú prospešné pre posilnenie imunity a v boji proti škodlivým voľným radikálom. Pravidelná konzumácia jabĺk vás teda môže ochrániť pred tráviacimi problémami, hypertenziou i cukrovkou.

2. Citróny

Pri ovocí ešte chvíľu zostaneme. Citróny sú takisto nabité mnohými pre človeka užitočnými látkami. Pôsobia antibakteriálne, protivírusovo a podporujú imunitu. Ak si teda každé ráno dáte do vody čerstvú šťavu z jedného citróna, podporíte svoje zdravie.

3. Grécky jogurt

Pozitív gréckeho jogurtu je neúrekom. Vyrába sa trochu iným spôsobom ako klasický jogurt, a preto obsahuje viac probiotík a je bez pridaných látok. Okrem „dobrých“ baktérií predstavuje aj zdroj vápnika a ďalších minerálov. Hoci sú grécke jogurty kalorickejšie, predstavujú dobrý prvý krok ku zdraviu. Samozrejme, za predpokladu, že si vyberiete biele grécke jogurty – do nich môžete pridať ovocie, oriešky, vločky či semienka.

4. Mandle

Mandle by mali do jedálnička zaradiť všetky dámy, ktoré často bojujú so stresom a chcú zostať krásne a štíhle. Dôvod je ten, že tieto oriešky sú zásobárňou horčíka, kvalitných proteínov, zdravých tukov a vitamínu E. Hrsť mandlí denne na desiatu dokáže nielen zasýtiť, ale aj upokojiť a podporiť koncentráciu.

5. Kustovnica čínska

Bobuľky goji sú súčasťou tradičnej čínskej medicíny tisíce rokov. Postupne ich zaraďujeme do jedálnička aj my, a robíme dobre. Pokiaľ boli goji bobule sušené šetrným spôsobom, zostáva v nich zachované veľké množstvo vitamínu C. Samozrejme, nechýba vláknina, veľa ďalších vitamínov, minerálov a antioxidantov.

6. Ovsené vločky

Všade čítate o tom, aké sú prospešné, ale stále ste ich nevyskúšali? Možno ten správny čas nastal práve teraz. Ovsené vločky sú pre zdravie človeka cenné z viacerých dôvodov, napríklad obsahujú beta-glukán. Ide o formu rozpustnej vlákniny, ktorá priaznivo vplýva na činnosť imunitného systému. Spája sa aj so znižovaním cholesterolu, je významným antioxidantom a priaznivo vplýva na pokožku. Okrem tejto formy vlákniny sa v ovsených vločkách nachádzajú aj B vitamíny, proteíny, zdravé tuky, horčík, draslík a viaceré fytonutrienty. 


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/ovos-cez-noc-relax-jedlo-1391682/