DENNÍK RELAX - Čajová jesenná lekárnička – tieto bylinky by ste mali mať doma!

Čajová jesenná lekárnička – tieto bylinky by ste mali mať doma!

Počas jesenných dní dostáva zabrať hlavne naša imunita. Dni sú kratšie, chladnejšie a aj sychravejšie. Mnohí z nás sú prechladnutí, alebo majú jesennú „depku“. Tieto ťažkosti sa dajú riešiť mnohými spôsobmi. Jedným z účinných sú práve bylinky. Ktoré čaje pomôžu?

  • Šípkový čaj nakopne obranyschopnosť

Šípky sú preslávené vysokým obsahom vitamínu C. Céčko je antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a posilňuje imunitu. Okrem toho v ňom nechýbajú ani B vitamíny, lykopén, rutín, pektín a ďalšie. Na imunitu majú pozitívny vplyv aj karotenoidy, a to hlavne betakarotén a lykopén.
Ako si pripraviť čaj? Keďže šípky obsahujú vitamín C, ktorý je citlivý na teplo, vždy si pripravte zápar. Teda do šálky dajte čajovú lyžičku šípok, zalejte horúcou vodou a nechajte chvíľu lúhovať. Pri jeho príprave nepoužívajte hliníkové nádoby. Ak máte vlastnoručne nazbierané šípky, skladujte ich v uzatvárateľných sklenených nádobách na tmavom a suchom mieste.

  • Rakytník rešetliakový – pomocník imunitného systému

Rakytník rešetliakový je podobne ako šípky významným zdrojom vitamínu C. Pravidelné pitie čaju prispieva k posilneniu obranyschopnosti, reguluje hladinu cholesterolu i krvného cukru. Z rakytníka si môžete pripraviť čaj, alebo imunitu podporiť medom s prídavkom rakytníka alebo popíjaním rakytníkovej šťavy.
Ako si pripraviť čaj? Ak si budete čaj kupovať, siahnite po takom, ktorý obsahuje nielen plody, ale aj listy a jemné konáriky. Získate tak maximum výživných látok. Následne si čaj pripravíte tak, že čajovú lyžičku zalejete vriacou vodou a necháte 15 minút lúhovať. Čaj sa pije 2 – 3 razy denne.

  • Pri nervozite a zlej nálade pomôže ľubovník bodkovaný

Azda najznámejšou bylinkou, ktorá pomáha poradiť si s nervozitou a zlou náladou, je ľubovník bodkovaný. Je pomocníkom pri nespavosti, strese, strachu i úzkosti. Rastlina navyše disponuje aj protizápalovými účinkami a pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Už menej sa o nej vie, že pravidelné pitie pomáha aj ženám, ktoré trpia gynekologickými problémami.
Ako si pripraviť čaj? Na šálku čaju použite čajovú lyžičku drogy, zalejte vriacou vodou a po 15-tich minútach lúhovania sceďte.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/ro%C4%8Dn%C3%ADk-sm%C3%BAtok-smutn%C3%BD-depresie-2312547/