DENNÍK RELAX - Čajová jesenná lekárnička – tieto bylinky by ste mali mať doma! //

Čajová jesenná lekárnička – tieto bylinky by ste mali mať doma!

Počas jesenných dní dostáva zabrať hlavne naša imunita. Dni sú kratšie, chladnejšie a aj sychravejšie. Mnohí z nás sú prechladnutí, alebo majú jesennú „depku“. Tieto ťažkosti sa dajú riešiť mnohými spôsobmi. Jedným z účinných sú práve bylinky. Ktoré čaje pomôžu?

  • Šípkový čaj nakopne obranyschopnosť

Šípky sú preslávené vysokým obsahom vitamínu C. Céčko je antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a posilňuje imunitu. Okrem toho v ňom nechýbajú ani B vitamíny, lykopén, rutín, pektín a ďalšie. Na imunitu majú pozitívny vplyv aj karotenoidy, a to hlavne betakarotén a lykopén.
Ako si pripraviť čaj? Keďže šípky obsahujú vitamín C, ktorý je citlivý na teplo, vždy si pripravte zápar. Teda do šálky dajte čajovú lyžičku šípok, zalejte horúcou vodou a nechajte chvíľu lúhovať. Pri jeho príprave nepoužívajte hliníkové nádoby. Ak máte vlastnoručne nazbierané šípky, skladujte ich v uzatvárateľných sklenených nádobách na tmavom a suchom mieste.

  • Rakytník rešetliakový – pomocník imunitného systému

Rakytník rešetliakový je podobne ako šípky významným zdrojom vitamínu C. Pravidelné pitie čaju prispieva k posilneniu obranyschopnosti, reguluje hladinu cholesterolu i krvného cukru. Z rakytníka si môžete pripraviť čaj, alebo imunitu podporiť medom s prídavkom rakytníka alebo popíjaním rakytníkovej šťavy.
Ako si pripraviť čaj? Ak si budete čaj kupovať, siahnite po takom, ktorý obsahuje nielen plody, ale aj listy a jemné konáriky. Získate tak maximum výživných látok. Následne si čaj pripravíte tak, že čajovú lyžičku zalejete vriacou vodou a necháte 15 minút lúhovať. Čaj sa pije 2 – 3 razy denne.

  • Pri nervozite a zlej nálade pomôže ľubovník bodkovaný

Azda najznámejšou bylinkou, ktorá pomáha poradiť si s nervozitou a zlou náladou, je ľubovník bodkovaný. Je pomocníkom pri nespavosti, strese, strachu i úzkosti. Rastlina navyše disponuje aj protizápalovými účinkami a pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Už menej sa o nej vie, že pravidelné pitie pomáha aj ženám, ktoré trpia gynekologickými problémami.
Ako si pripraviť čaj? Na šálku čaju použite čajovú lyžičku drogy, zalejte vriacou vodou a po 15-tich minútach lúhovania sceďte.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/ro%C4%8Dn%C3%ADk-sm%C3%BAtok-smutn%C3%BD-depresie-2312547/Články z rubriky: Zdravá výživa & Zdravie

Lysohlávky môžu zresetovať mozog ľudí trpiacich depresiou

Lysohlávky môžu zresetovať mozog ľudí trpiacich depresiou

Ukázala to najnovšia štúdia, ktorá vyvoláva nádeje pre možné použitie ..

TRH KOŽE

TRH KOŽE

Podujatie určené širokej verejnosti bude zamerané na zvýšenie povedomia o ..

Začali ste cvičiť? Takto si upravte stravu

Začali ste cvičiť? Takto si upravte stravu

Ak chcete skutočne vidieť rýchle výsledky, dodržujte správne gramáže jedla ..

Domáce recepty proti chrípke a prechladnutiu

Domáce recepty proti chrípke a prechladnutiu

Pokiaľ máte neustále plný nos, okrem naparovania sa nad bylinkami ..