Banánová šupka do koša nepatrí. Na čo všetko sa dá použiť?

Banánová šupka do koša nepatrí. Na čo všetko sa dá použiť?

Banány sú veľmi populárnym ovocím aj u nás. Máme ich radi preto, že zasýtia a výborne chutia. Samozrejme, sú aj zdrojom prospešných látok.

Dnes vás presvedčíme o tom, že ani banánová šupka nie je bezcenná. Môže vám pomôcť vo viacerých smeroch. Ideálne však je, ak siahnete po banánoch  v bio kvalite, pretože komerčne pestované banány sú vystavené hnojivám a pesticídom.

Tipy na použitie banánovej šupky

  • Vybieli zuby

Ak vám príroda nenadelila do vienka žiarivo biele zuby a nemáte na vybielenie zubov u odborníka, vyskúšajte vnútro banánovej šupky – jednoducho tým trite zuby po dobu niekoľkých minút. Následne si zuby umyte kefkou a pastou.

  • Poradí si s bradavicami

V banánovej šupe sa nachádzajú prospešné látky a enzýmy, ktoré majú schopnosť odstrániť bradavice. Jednoducho odrežte kúsok banánovej šupy, priložte ju vnútrom na bradavicu a prilepte leukoplastom. Ideálne je tak urobiť večer, nechať pôsobiť do rána a postup opakovať dovtedy, kým bradavica nezmizne.

  • Zmierňuje svrbenie spôsobené hmyzom

Už len štípanec od komára je veľmi nepríjemný, pretože svrbí, štípe a vie aj opuchnúť. Od svrbenia môže priniesť úľavu aj vnútro banánovej šupy. Stačí, ak ňou budete postihnuté miesto chvíľu masírovať a po 10 minútach opláchnete studenou vodu. No a keď sme pri pokožke, vraj účinne bojuje aj proti modrinám.

  • Poradí si aj so zabodnutými trieskami

Zabodla sa vám do kože trieska a neviete ju vybrať ani pomocou pinzety? Skúste tento trik – kúsok banánovej šupy (vnútrom) priložte na postihnuté oblasť a prilepte leukoplastom. Nechajte pôsobiť celú noc a potom skúste triesku vybrať.

  • Skvelo vyčistí topánky

Chcete topánky, ktoré sa lesknú? Pretrite ich vnútrom šupy z banány. Následne topánky ešte prebehnite handričkou.

  • Je výborným hnojivom pre kvety

Ak chcete mať krásne izbové rastliny, je potrebné ich aspoň z času na čas prihnojiť. Nuž a skvelým hnojivom sú aj šupy z banána – nakrájajte ich na drobné kúsky a zamiešajte do zeminy. Samozrejme, môžete ich hádzať aj do kompostu, pretože po rozložení zvyšujú kvalitu zeminy. Navyše týmto počinom šetríte aj životné prostredie.


-w-