Ako zvládnuť jesenné obdobie bez chrípky ?

Ako zvládnuť jesenné obdobie bez chrípky ?

S jesenným obdobím sa nám spájajú aj chrípky. Bacily sa začínajú šíriť rýchlosťou blesku, takže je nevyhnutné dávať si oveľa väčší pozor a dodržiavať prevenciu. Máme pre vás tipy, ktoré by ste nemali vynechať, ak sa chrípke chcete vyhnúť.


Udržujte ruky v čistote

Naše ruky, najmä dlane, sú miestom, kde sa zdržujú baktérie. Dotýkame sa v práci stola, v autobuse sedadiel či tyčí a prikladáme si ruku na ústa, keď kýchame. V chrípkovom období si môžeme priniesť choroboplodné zárodky domov aj takto. Venujte teda čistote rúk zvýšenú pozornosť. Nie je na škodu mať v kabelke dezinfekčný prostriedok, predávajú ho už v každej lekárni či drogérií.

Zázvor
Za najlepšieho protichrípkového pomocníka môžeme považovať zázvor. Má nielen antioxidačné, ale najmä protizápalové účinky. Podporuje proces potenia, vylučovanie škodlivých látok a uvoľňuje hlieny. Jeho najpríjemnejšou formou konzumácie je zázvorový čaj.

Nadopujte sa vitamínmi
Snažte sa konzumovať čo najviac prírodných vitamínov v ovocí a zelenine. Na to, aby vás chrípka neskolila, potrebujete v prvom rade vitamíny C, skupinu B, A, D a E. Zaraďte si do jedálnička preto viac grepov, citrónov, červenej papriky, paradajok, zemiakov a orechov. Nezabúdajte na čerstvé šťavy z pomaranča alebo čiernej ríbezle. Skúste aj overenú metódu, ktorou je cesnak. Spoľahlivo zlikviduje všetky parazity, kvasinky a baktérie. Ak si ho doprajete kúsok každý deň, iste zaženiete prvé príznaky chrípky.

Škorica
Okrem toho, že táto sladká korenina podporuje chuť do jedla, pomáha aj pri žalúdočných problémoch, bojuje proti plesniam a baktériám, znižuje cholesterol, prináša úľavu pri bolestiach svalov, je stvorená ako prevencia i prostriedok na zmiernenie príznakov chrípky a prechladnutia. Len jedna čajová lyžička pokryje časť dennej dávky mangánu, vlákniny a vápnika, takže, ak aj vy patríte medzi fanúšikov škorice, chrípka vás tak ľahko neskolí.

Poctivý slepačí vývar
Ak máte plný nos alebo iné príznaky, ktoré značia začínajúcu chorobu, skúste radu starých materí a tou je slepačí vývar. Samozrejme nie bujóny a instantné polievky. Navarte si poctivú slepačiu polievku priaznivo pôsobí na dýchacie cesty, ale zároveň účinkuje protizápalovo.

Na záver si uvedomte, že ak máte nedostatok spánku, oslabuje sa váš organizmus a ste náchylnejší podľahnúť vírusom. Ak cítite, že sa na vás driape choroba, nepodceňte to a choďte sa radšej dobre vyspať.

Autor: Janka Radimáková