Ako si pomôcť pri dehydratácii?

Ako si pomôcť pri dehydratácii?

Dehydratácia sa netýka iba tých, ktorí trávia voľné letné dni  priamo na slnku, teda na pláži či v prírode. Často sa vyskytuje aj u tých, ktorí pracujú v kancelárii alebo sú doma a „ignorujú“ pitný režim.

Samozrejme, nemusia byť za ňu zodpovedné len horúce slnečné lúče, ale aj dlhšie trvajúce hnačky, zvracanie, potenie či cukrovka. V dôsledku nedostatku tekutín sa objavia príznaky miernej dehydratácie a to ospalosť a únava, sucho v ústach, znížená produkcia moču, bolesť hlavy, suchá koža, závraty. Pri ťažších formách sa objavuje zvýšená teplota až horúčka, úzkosť, zmätenosť, podráždenosť, búšenie srdca, zrýchlený pulz, kŕče, a pod. S ľahkými formami dehydratácie si vieme poradiť sami, so závažnejšími treba vyhľadať lekára.

Prvá pomoc pri dehydratácii

Miernu až strednú dehydratáciu je možné vyriešiť v domácom prostredí. Ako na to? Ak začnete pociťovať vyššie uvedené symptómy, ukončite aktivitu, ktorú práve vykonávate. V prípade, že ste na slnku, vyhľadajte miesto v tieni. Pokojne si ľahnite tak, aby ste mali nohy vyvýšené. V prípade, že sú symptómy iba mierne, pomaly a po dúškoch pite dostatočné množstvo tekutín v podobe čistej alebo neperlivej minerálnej vody. Počas nasledujúcich 2 až 4 hodín by ste mali do seba dostať aspoň dva litre tekutín. Ďalších 24 hodín si doprajte pokojový režim a obzvlášť dbajte na prísun tekutín.

Ak máte k dispozícii iontový športový nápoj, siahnite po ňom – doplní nielen vodu, ale aj energiu a vypotené elektrolyty. Jeho alternatívou môžu byť aj rehydratačné roztoky, ktoré zoženiete v lekárni. Je vhodné, ak si takýto prostriedok pribalíte aj do dovolenkovej lekárničky.

Pripravte si rehydratačný nápoj vo vlastnej réžii

Elektrolyty, energiu a chýbajúce tekutiny môžete do tela doplniť aj doma pripraveným nápojom – do litra vody pridajte ½ čajovej lyžičky soli (ideálna je himalájska, ktorá obsahuje veľa minerálov a stopových prvkov) a 6 čajových lyžičiek cukru (trstinového). Pite pomaly počas niekoľkých hodín.

Pomôže aj kokosová voda

Kokosovú vodu kúpite bežne v obchodoch a aj v chladiacich boxoch priamo na pláži. Kokosové vody zvyčajne obsahujú sodík, draslík, vápnik, horčík, železo, ale napríklad aj vitamín C či vitamíny zo skupiny B. Samozrejme, nesmú chýbať sacharidy ako zdroj energie.

-w-