Ako podporiť tvorbu hormónu dobrej nálady?

Ako podporiť tvorbu hormónu dobrej nálady?

Serotonín je hormón, ktorý má vplyv na naše duševné rozpoloženie, kvalitu a dĺžku spánku i chuť do jedla.

Ak máme v tele nízku hladinu serotonínu, máme sklony k podráždenosti, úzkosti a depresii. Naopak, ak sa nám podarí prirodzene držať úroveň serotonínu na dostatočnej úrovni, cítime sa psychicky v pohode. Ako podporiť tvorbu tohto „pozitívneho“ hormónu?

Dajte si na tanier správne jedlá

Tvorbu serotonínu môžete ovplyvniť aj konzumáciou potravín bohatých na esenciálnu aminokyselinu tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu. Koľko jej potrebujeme? Zvyčajne sa odporúča množstvo 4 mg na kilogram telesnej hmotnosti denne. Takže 60-kilová žena bude potrebovať zhruba 240 mg tryptofánu denne. Kde sa nachádza? Napríklad 28 g slnečnicových semien obsahuje 161 mg tryptofánu, mozzarella 160 mg, tuniak 95 mg. Bohatou zásobárňou je aj mäso. V sto gramoch jahňacieho, hovädzieho či bravčového vareného mäsa je 415 mg tryptofánu, v kuracom a morčacom je ho o niečo menej. Okrem toho je zastúpený aj  v ovsených otrubách, strukovinách, vajíčkach, tmavej čokoláde, v ovocí a zelenine – v banánoch, ananáse, paradajkách, slivkách či višniach.

Pravidelne sa hýbte

Ďalším dôležitým predpokladom dostatočnej tvorby serotonínu je pohyb. Počas cvičenia sa uvoľňujú nielen hormóny šťastia, teda endorfíny, ale aj serotonín či dopamín. Teda látky, ktoré majú vplyv na naše duševné rozpoloženie. Ak si zvolíte šport vonku za pekného slnečného počasia, podporíte tvorbu serotonínu ešte viac.

Zájdite na masáž

Aj pravidelné masáže sú spôsob, ako predchádzať nízkej úrovni serotonínu v mozgu a s ňou súvisiacich problémov. Navyše masáž je bojovníčkou proti stresu, pri ktorom je v tele zvýšená úroveň kortizolu – stresového hormónu. Vďaka masáži jeho úroveň klesne a, naopak, stúpne hladina serotonínu i endorfínov.

Siahnite po správnych bylinkách

Priaznivý vplyv na úroveň serotonínu majú aj niektoré bylinky, ako napríklad ľubovník bodkovaný. Pomôcť môže aj rozchodnica ružová.

Nadopujte sa béčkom

Vitamíny skupiny B hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe energie i produkcii serotonínu. Aj preto sa odporúča v záťažových obdobiach ich prísun zvýšiť, ideálne vo forme prirodzenej stravy. B vitamíny sú zastúpené v celých zrnách, strukovinách, droždí, vajíčkach, vnútornostiach, v ovocí i zelenine.

-w-