5 rozšírených mýtov o depresii. Veríte im aj vy?

5 rozšírených mýtov o depresii. Veríte im aj vy?

Podľa štatistík depresia postihuje viac ako 10 percent populácie, čo rozhodne nie je nízke číslo.

Ten, kto si skutočnou depresiou niekedy prešiel, vie, že to nie je nič jednoduché. Napriek osvete v tejto oblasti stále existuje mnoho mýtov, týkajúcich sa tohto duševného ochorenia. Ktoré sú to?

1. Depresia nie je choroba

Aj dnes je medzi nami veľa ľudí, ktorí depresiu považujú za ľudskú slabosť alebo obyčajný smútok, ktorý odznie. Bohužiaľ, nie je to tak. Depresia je skutočná choroba, ktorá môže byť zmesou psychologických, sociálnych i biologických príčin. Depresia v pravom zmysle slova patrí do rúk skúseného odborníka, ktorý zvolí adekvátny spôsob liečby. Najčastejšie ide o kombináciu liekov a psychoterapie.

2. Na vyliečenie z depresie stačia antidepresíva

Realita je taká, že antidepresíva nespôsobia zázrak, ktorý sa koná na počkanie. Lieky sú schopné meniť chemické procesy v mozgu a zlepšovať postupne celkový stav, avšak nie sú dostačujúce. Vhodnou podpornou liečbou býva psychoterapia. V prípade potreby je nutné popracovať aj na zmene životného štýlu – skvalitniť stravu, viac sa hýbať a pod.

3. Za depresiu vždy môže tragédia alebo iná nešťastná udalosť

Depresia nie je iba dočasný smútok či zlá nálada, ktorú vyvolala napríklad smrť niekoho blízkeho, rozchod či iná smutná správa. Za depresiu nemusí byť vždy zodpovedná konkrétna životná udalosť. Niekedy nie je ľahké určiť presnú príčinu, depresia jednoducho príde so všetkými symptómami, či človek chce, alebo nie.

4. Ak si ňou prešli vaši rodičia, čaká aj vás

Dedičnosť je jedným z faktorov, ktoré môžu riziko vzniku depresie zvýšiť. Avšak vôbec to nie je pravidlo, takže sa na jednej strane netreba obávať, ale na druhej strane ani túto skutočnosť podceňovať. Ak sa depresia v rodine vyskytne, je namieste venovať prípadným symptómom vyššiu pozornosť hneď na začiatku.

5. Antidepresíva zmenia váš charakter

Súčasné antidepresíva sú na vysokej úrovni, aj keď vedľajšie účinky nie sú vylúčené. Je mýtom myslieť si, že antidepresíva zmenia chemické reakcie v mozgu úplne a tým aj vašu osobnosť. Ľudia, ktorí tieto lieky užívali, väčšinou konštatujú, že práve antidepresíva boli jednou z tých vecí, ktorá im pomohla dostať sa do normálu. Takisto antidepresíva sa nepredpisujú na celý život, aj keď sa zvyčajne musia užívať dlhodobejšie.


-w-