DENNÍK RELAX - Poznáte trend hygge? Zariaďte si podľa neho váš domov a budete šťastnejší.

Poznáte trend hygge? Zariaďte si podľa neho váš domov a budete šťastnejší.

Stojíte pred dôležitým rozhodnutím, v akom štýle si zariadite svoje budúce bývanie? Trávite hodiny na internete alebo sa prechádzate po obchodoch s nábytkom a doplnkami a rozmýšľate, či je teraz viac „in“ tyrkysová alebo ostrá zelená? Na veci, ktorými sa obklopíte vo vašom domove, sa budete pozerať každý deň a preto váš výber dobre zvážte. Počuli ste už o trende „hygge“? Prečítajte si niekoľko jednoduchých tipov, ktoré ho charakterizujú. Vďaka tomuto škandinávskemu trendu môžete byť totiž šťastnejší.

Len máloktorý Slovák by si vybral Dánsko ako krajinu, v ktorej by chcel žiť. Povestná je totiž chladným počasím, silným vetrom, ale napríklad aj vysokým daňovým zaťažením. Aj napriek tomu sa už po niekoľký raz umiestnilo na vrchole rebríčka krajín s najšťastnejšími obyvateľmi. Za ich spokojnosť môže aj trend hygge. Toto slovo pochádza z dánčiny a v slovenčine neexistuje jeho doslovný preklad. Voľne by sme ho mohli preložiť ako pohodlie, pokoj, útulnosť alebo recept na šťastný život. Hygge je súčasťou dánskeho životného štýlu už niekoľko storočí a teraz je hitom i v ďalších európskych krajinách.

Nemusíte však ísť do Dánska, aby ste si vytvorili šťastný domov. Príjemnú atmosféru útulného bytu šitého na mieru pre vás môžete nájsť aj na Slovensku. „V súčasnosti sú trendom v zariaďovaní bytov biele tóny nábytku či stien. Pri výbere stále prevládajú prírodné materiály, ako je drevo, kameň a keramika. Cieľom je prepojiť prírodu a tradíciu s moderným štýlom bývania,“ hovoria architekti zo spoločnosti A.M. Architects, ktorí sa podieľali na tvorbe vzorového bytu v novom realitnom projekte Klingerka. V štandarde bytu v novom projekte Klingerka sú aj preto drevené podlahy. „Pútavým prvkom v zariadení bytu môže byť napríklad aj stena z dubových lamiel. Tie sa dajú umiestniť do obývačky, ale netradične aj do kuchyne.“ Každý byt podľa A. M. Architects oživia machové obrazy. „Využili sme ich aj my – práve ako prírodný oživujúci element v mestskom bývaní,“ dodávajú.

Dáni sú s prírodou úzko spojení. Kvalitné materiály a drevo sú charakteristické pre severský štýl bývania. Kladú dôraz na minimalizmus a funkčnosť, avšak v ich domovoch nechýba elegancia a štýl. Chladné dni Dáni vyvažujú textíliami, hlavne z prírodných materiálov.

Pýtate sa však, ako to, že ich domovy sú vždy plné svetla? Okrem toho, že si radi po príchode domov zapália sviečky, tak do svojich domácností si často volia žiariacu bielu a iné svetlé živé farby. Doplnky robia divy a Dáni vedia, ako svoj domov oživiť a dodať mu tú správnu atmosféru. „Neutrálny základ izby pomyslene rozbijete hravou geometriou, či už v podobe lustra, políc alebo geometrickými vzormi na vankúšoch. Zaujímavým riešením je aj mapa sveta vytvorená z drôtu, na ktorú sa dajú pripnúť fotografie z ciest.“

Tú správnu domácku atmosféru, ale nerobí iba interiér. Nezabudnite na dobrú spoločnosť, pozvite si domov priateľov a rozprávajte sa s nimi o svojich zážitkoch z ciest, ale aj o vašich každodenných radostiach. Užívajte si spolu s nimi pohodlie nazvané „hygge“, veríme, že aj vďaka nemu bude váš domov a vy šťastnejší.