DENNÍK RELAX - Máte žlté záclony? Toto vám pomôže! //

Máte žlté záclony? Toto vám pomôže!

Dáte si námahu s umývaním okien a keď zavesíte záclony prichádza sklamanie? Zažltnuté záclony veru nie sú v móde. Lenže prirodzeným opotrebovávaním odchádza aj ich žiarivá belosť. Ak chcete vašim záclonám prinavrátiť krásnu bielu farbu, nebojte sa skúsiť naše tipy.
 

  • Obyčajná soľ

Je známe, že soľ vyťahuje farbu a je jedno, či ide o záclony alebo čokoľvek iné. Nalejte do lavóra vlažnú vodu, pridajte do nej soľ a záclony do roztoku namočte aspoň na 3 hodiny. Na 5 litrov vody pridajte dve kopcovité polievkové lyžice obyčajnej soli.
 

  • Škrupiny z vajíčka

Od tohto dňa ich už nevyhadzujte. Majú skvelé bieliace schopnosti. Pridajte ich v látkovom sáčku do práčky k záclonám. Verte či nie, škrupiny vám záclony dokonale vybielia a odstránia škvrny. Môžete ich použiť aj vtedy, ak chcete rozjasniť biele oblečenie.
 

  • Ocot

Oplatí sa pridať k praniu aj obyčajný biely ocot. Zruba pol litra na jedno pranie. Pomôže to nielen záclonám, ale aj pračke. Ocot nielen bieli, ale aj dezinfikuje a pračku zbaví vodného kameňa. Nemusíte sa báť, octový zápach sa vašich záclonách nezostane.
 

  • Lacný kypriaci prášok alebo sóda bikarbóna

Tento párcentový prípravok pridajte do pračky pri praní záclon. Ak je záclona príliš špinavá, nasypte do lavóra s vodou 3 balíčky kypriaceho prášku a záclonu nechajte poriadne odmočiť. Kypriaci prášok môžete pokojne nahradiť aj sódou bikarbónou. Oba sú spoľahlivé bielidlá nielen na vaše záclony, ale dokonca aj na zuby. Stačí, ak si z niektorého z nich dáte trochu na zubnú kefku a umyjete zuby.
 

  • Mlieko

Možno ste to ešte nepočuli, ale žltým záclonám pomôže aj kúpeľ v mlieku. Ponorte ich na noc do vody s mliekom a výsledok vás ráno prekvapí. Všetko však záleží od materiálu a miery znečistenia.


Tip na záver:
Ak nechcete, aby vám záclony žltli, skúste záverečný kúpeľ po praní. Dajte do vane vodu a k tomu polievkovú lyžicu liehu  a terpentínu. Po opraní tam záclony ešte prepláchnite. Tieto dve zložky zabránia ďalšiemu žltnutiu.

 

Autor: Andrea Zummerová
 

Autor fotografie:www.pixabay.comČlánky z rubriky: Pekné bývanie

Výhodná dotácia na tepelné čerpadlo

Výhodná dotácia na tepelné čerpadlo

Je určená pre nízkoenergetické novostavby, ale aj pre staršie domy ..

Zariaďujete izbu pre malého školáka? Máme pre vás štyri tipy, ako ju zariadiť hravo a zdravo

Zariaďujete izbu pre malého školáka? Máme pre vás štyri tipy, ako ju zariadiť hravo a zdravo

Detská izba je na jednej strane detským kráľovstvom, na druhej ..

 ZARIAĎUJETE IZBU PRE ŠKOLÁKA NA POSLEDNÚ CHVÍĽU? POZOR NA EMOTÍVNY NÁKUP A NEUVÁŽENÉ ROZHODNUTIA

ZARIAĎUJETE IZBU PRE ŠKOLÁKA NA POSLEDNÚ CHVÍĽU? POZOR NA EMOTÍVNY NÁKUP A NEUVÁŽENÉ ROZHODNUTIA

Pri dôslednom plánovaní sa dá vybrať nábytok, ktorý poslúži oveľa ..

Čo znamenajú jednotlivé pracie symboly?

Čo znamenajú jednotlivé pracie symboly?

Dodržiavajte určené teploty prania a do práčky vkladajte spolu rovnaké ..