DENNÍK RELAX - Máte žlté záclony? Toto vám pomôže!

Máte žlté záclony? Toto vám pomôže!

Dáte si námahu s umývaním okien a keď zavesíte záclony prichádza sklamanie? Zažltnuté záclony veru nie sú v móde. Lenže prirodzeným opotrebovávaním odchádza aj ich žiarivá belosť. Ak chcete vašim záclonám prinavrátiť krásnu bielu farbu, nebojte sa skúsiť naše tipy.
 

  • Obyčajná soľ

Je známe, že soľ vyťahuje farbu a je jedno, či ide o záclony alebo čokoľvek iné. Nalejte do lavóra vlažnú vodu, pridajte do nej soľ a záclony do roztoku namočte aspoň na 3 hodiny. Na 5 litrov vody pridajte dve kopcovité polievkové lyžice obyčajnej soli.
 

  • Škrupiny z vajíčka

Od tohto dňa ich už nevyhadzujte. Majú skvelé bieliace schopnosti. Pridajte ich v látkovom sáčku do práčky k záclonám. Verte či nie, škrupiny vám záclony dokonale vybielia a odstránia škvrny. Môžete ich použiť aj vtedy, ak chcete rozjasniť biele oblečenie.
 

  • Ocot

Oplatí sa pridať k praniu aj obyčajný biely ocot. Zruba pol litra na jedno pranie. Pomôže to nielen záclonám, ale aj pračke. Ocot nielen bieli, ale aj dezinfikuje a pračku zbaví vodného kameňa. Nemusíte sa báť, octový zápach sa vašich záclonách nezostane.
 

  • Lacný kypriaci prášok alebo sóda bikarbóna

Tento párcentový prípravok pridajte do pračky pri praní záclon. Ak je záclona príliš špinavá, nasypte do lavóra s vodou 3 balíčky kypriaceho prášku a záclonu nechajte poriadne odmočiť. Kypriaci prášok môžete pokojne nahradiť aj sódou bikarbónou. Oba sú spoľahlivé bielidlá nielen na vaše záclony, ale dokonca aj na zuby. Stačí, ak si z niektorého z nich dáte trochu na zubnú kefku a umyjete zuby.
 

  • Mlieko

Možno ste to ešte nepočuli, ale žltým záclonám pomôže aj kúpeľ v mlieku. Ponorte ich na noc do vody s mliekom a výsledok vás ráno prekvapí. Všetko však záleží od materiálu a miery znečistenia.


Tip na záver:
Ak nechcete, aby vám záclony žltli, skúste záverečný kúpeľ po praní. Dajte do vane vodu a k tomu polievkovú lyžicu liehu  a terpentínu. Po opraní tam záclony ešte prepláchnite. Tieto dve zložky zabránia ďalšiemu žltnutiu.

 

Autor: Andrea Zummerová
 

Autor fotografie:www.pixabay.com