DENNÍK RELAX - Jar je tu. Ako sa popasovať s jarným upratovaním? //

Jar je tu. Ako sa popasovať s jarným upratovaním?

Po dlhej zime sa na oblohe objavujú záblesky prvých slnečných lúčov. Tie priaznivo vplývajú na našu náladu a dodávajú energiu. Zároveň odhalia v našej domácnosti priestory, ktoré si zaslúžia vyleštiť či poumývať.

Na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť?

  • Kuchynská linka

Kuchynskú linku treba vyčistiť nielen zvnútra, ale i zvonku a to hlavne vtedy, ak nepoužívate digestor, pretože na nej môže byť mastnota. Čo sa týka vonkajšej časti kuchynskej linky i ďalších skríň v domácnosti, doprajte im aj špeciálny krém, ktorý ošetrí ich povrch.

  • Chladnička

Aj chladnička si aspoň z času na čas zaslúži našu pozornosť. Jar je na jej vnútorné i vonkajšie vyčistenie vhodným ročným obdobím. Chladničku umyte teplou vodou, do ktorej môžete pridať sódu a ocot. Sóda skvelo čistí a ocot dezinfikuje. 

  • Rúra na pečenie a mikrovlnnú rúra

Možno ste si tieto dva spotrebiče v zime až tak nevšímali, no slnečné lúče nemilosrdne odhalia, ak ste im, čo sa týka čistenia, nevenovali dostatok pozornosti. Ak sú v mikrovlnnej rúre zaschnuté zvyšky jedla či pripáleniny, dajte do rúry nádobu s vodou. Následne zvyšky odstráňte namočenou hubkou. Výborná na čistenie pripálenín je aj sóda bikarbóna.

  • Koberce

Väčšie koberce vyneste von a poriadne ich vyprášte na čerstvom vzduchu. Ak je to málo, posypte ich sódou (sóda odstráni pachy), ktorú necháte pôsobiť 30 minút, a potom ich povysávajte, poprípade použite prostriedok na čistenie kobercov. Malé koberčeky dajte do práčky a pri dostatočnej teplote operte.

  • Matrace a periny

Aj matrace a periny patria na čerstvý vzduch. Po zime je v nich nahromadených množstvo roztočov. Doprajte im čerstvý vzduch a poriadne ich vyprášte.

  • Obkladačky

Jarné slniečko vás dozaista upozorní na škvrny na obkladačkách. Kuchynské obkladačky vyleštíte pomocou bežných prípravkov. Kúpeľňové vám zrejme dajú zabrať viac, keďže na nich môže byť vodný kameň alebo pleseň. Aj tu pomôže trojica prírodných čističov v podobe octu, sódy a kyseliny citrónovej.

  • Šatník

S príchodom jari odložte zimné veci na ďalšiu sezónu a naopak, tie jarné do šatníka umiestnite. Pri tejto činnosti nezabudnite oblečenie pretriediť. Je zbytočné mať v šatníku veci, ktoré si zrejme neoblečiete. Môžete ich niekomu darovať alebo umiestniť v špeciálnych kontajneroch pre zber šatstva.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/kefa-%C4%8Disti%C4%8D-%C4%8Distenie-roztomil%C3%BD-15931/Články z rubriky: Pekné bývanie

Príjemné a luxusné bývanie vďaka luxusným tapetám

Príjemné a luxusné bývanie vďaka luxusným tapetám

Ak si na steny nalepíte tapety, priestor sa razom zútulní, ..

Poznáte trend hygge? Zariaďte si podľa neho váš domov a budete šťastnejší.

Poznáte trend hygge? Zariaďte si podľa neho váš domov a budete šťastnejší.

Doplnky robia divy a Dáni vedia, ako svoj domov oživiť ..

9 tipov, ako využiť čajové vrecúška

9 tipov, ako využiť čajové vrecúška

Zápar z použitých vrecúšok čaju dajte do fľašky s rozprašovačom ..

Jarné upratovanie v posteli

Jarné upratovanie v posteli

Matracový chránič slúži ako účinná bariéra proti roztočom, ktorá sa ..