DENNÍK RELAX - 5 dôvodov, prečo vymeniť doterajšie vykurovanie za tepelné čerpadlo

5 dôvodov, prečo vymeniť doterajšie vykurovanie za tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá sú u nás stále viac obľúbené. Nahrávajú im priaznivé klimatické podmienky, najmä pre typ vzduch/voda. Inštalácii ekologických tepelných čerpadiel fandí aj štát, ktorý v súčasnosti ponúka niekoľko zaujímavých dotačných programov. 

1. Chráni životné prostredie
Prírodu nijako nezaťaží, naopak pomáha znižovať emisie skleníkových plynov aj spotrebu nerastných surovín. Do ovzdušia nevypúšťa žiadne škodliviny. Štát preto podporuje majiteľov domov, ktorý sa rozhodli spôsob vykurovania zmeniť, dotáciou na tepelné čerpadlá vo výške až 3 700€.

2. Ohrieva vodu
Okrem vykurovania slúži tepelné čerpadlo aj na ekologické a úsporné ohrievanie vody. A to nielen na sprchovanie, ale aj vody v bazéne. Vďaka tepelnému čerpadlu si tak môžete predĺžiť kúpaciu sezónu. Čerpadlo kombinuje všetky výhody solárneho a elektrického ohrevu, avšak s minimálnymi nákladmi. Väčšinu energie totiž beriete z okolitej prírody.

3. Slúži aj ako klimatizácia
Tepelné čerpadlo ľahko napojíte na klimatizačnú jednotku. V zime potom bude vykurovať a v lete naopak zaistí príjemne osviežujúcu klímu. Vďaka ďalším výhodám ako sú prachové a peľové filtre alebo možnosť nastavenia vetrania, bude vzduch vo vašom interiéri aj čistejší a zdravší. Naviac budú náklady na ochladenie interiéru výrazne nižšie ako s klasickou klimatizáciou.

4. Šetrí energii
U plynových a elektrických kotlov musíme počítať s pomerne vysokými ročnými nákladmi. To u tepelných čerpadiel nehrozí. Získavajú totiž teplo z okolitého vzduchu, vody alebo zo zeme. Potrebujú len energiu pre samotnú prevádzku, konkrétne pre správne fungovanie kompresoru.

Postupné zdražovanie cien energií tak s čerpadlom takmer nepocítite – skoro všetko teplo budete čerpať z okolia. Vo výsledku bude váš mesačný účet za energiu až o 50-60% nižší ako s iným typom vykurovania. Ročne tak usporíte až desiatky tisíc korún.

5. Rýchla návratnosť investície
Prvotná investícia do tepelného čerpadla je síce vyššia ako napríklad u plynových či elektrických kotlov, ale počas niekoľkých rokov sa vám vráti. Razantne sa vám totiž znížia poplatky za energie. Väčšina poskytovateľov vám totiž ponúka výhodnejší tarif, ako poďakovanie za to, že vykurujete ekologicky. Investícia do tepelného čerpadla sa vám v závislosti od typu vráti do 10 rokov. Náklady na samotnú údržbu sú pritom minimálne.

Autor fotografie:www.pixabay.com