Aké sú domáce možnosti úpravy pitnej vody?

Aké sú domáce možnosti úpravy pitnej vody?

Úprava vody je v súčasnosti bežným a často nevyhnutým spôsobom, ako si v domácnosti zabezpečiť zdravú pitnú vody. Jej kontaminácia je pravdepodobná najmä v prípade, ak je vaším zdrojom studňa. Aký je najčastejší problém s vodou na Slovensku a čo vám hrozí, ak zanedbáte vážnejšie znečistenie vodného zdroja?

Tvrdá voda - strašiak domácich spotrebičov

Pokiaľ vodu odoberáte z verejného zdroja, o jej mikrobiologickej kvalite by ste nemali mať pochybnosti. Váš dodávateľ vody je totiž povinný robiť pravidelné prehliadky a merania kvality vody vo vašej oblasti a vy ako zákazník máte k týmto informáciám garantovaný prístup. Ukazovatele kvality sú zakotvené aj v zákone a určujú bezpečnosť pitnej vody na Slovensku. Problém, ktorý však pravdepodobne máte aj vy, je tvrdá voda.

Trápi sa s ňou väčšina Slovákov, ktorým spôsobuje nezanedbateľné komplikácie. Vďaka zvýšenému výskytu minerálov horčíka a vápnika, o ktoré je voda obohacovaná pri prechode podzemnými ložiskami, sú tvrdou vodou ohrozené napríklad spotrebiče, ktoré slúžia na ohrev vody. Vodný kameň sa usádza v potrubiach, na výhrevných telesách či na trúbkach a bubne v práčke. Nánosy sa postupne zväčšujú, čím sa zvyšujú nároky na spotrebu energie a spotrebiče sa rýchlejšie opotrebuvávajú. Pomôcť môže úprava vody pomocou filtrov, ktoré vodu zmäkčia na požadovanú úroveň.

Nepodceňujte rozbor vody zo studne

Kontamiácia vody v studniach je častým javom. Spôsobuje ju najmä činnosť človeka. Využívaním syntetických hnojiv v poľnohodpodárstve sa napríklad do podzemnej vody dostávajú dusičnany a dusitany. Priemyselnou činnosťou sa zas zvyšujú hodnoty ťažkých kovov ako železo alebo mangán, čo predstavuje druhý najrozšírenejší problém s vodou na Slovensku. Výskyt železa vo vode síce nie je život ohrozujúci, no rovnako ako vodný kameň ohrozuje najmä spotrebiče - spôsobuje ich hrdzavenie. S mangánom sú navyše živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérii, menia farbu vody, jej chuť a vytvárajú tmavé škvrny na bielizni či na umývadlách.

Pri dlhodobom prijímaní týchto látok do tela sa u ľudí môžu časom prejaviť závažné civilizačné ochorenia akými sú infarkt, rakovina, zvýšený tlak alebo poruchy centrálneho nervového systému. Osobitnou kapitolou sú koliformné baktérie, ktoré sa do vody dostávajú cez fekálne znečistenie. Môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, krvavé hnačky či dokonca zlyhanie obličiek.

Aké sú možnosti domácej úpravy vody?

Prvým krokom k zdravej domácnosti by mal byť rozbor vody, ktorý odborníkom presne ukáže podstatu vášho problému. Na základe rozboru vám potom odporučia, aká úprava vody je pre vás vhodná.
Po rozbore vody, ktorý preukázal výskyt nežiadúcich látok, máte na výber dve možnosti. Buď budete kupovať balenú vodu, alebo sa rozhodnete pre niektorý z moderných spôsobov filtrácie vody, ktorý vám ušetrí peniaze a nervy. Na trhu existujú filtre na každý spomínaný problém.

  1. zmäkčovač vody - ióny vápnika a horčíka vymieňa za ióny sodíka. Zmäkčovače sú plne automatizované a od zákazníka sa vyžadujú len pravidelné vymieňanie soli v tabletách. Zbavia vás vodného kameňa a ochránia vaše spotrebiče.
  2. reverzná osmóza - najdokonalejšia metóda úpravy vody, ktorá kopíruje prirodzené procesy regulácie prostredia v živých bunkách. Výsledkom je dokonale čistá voda zbavená takmer 100 % minerálov a nečistôt.
  3. UV dezinfekcia - prirodzená dezinfekcia vody, ktorá dokáže odstrániť až 99,9 % baktérií a mikroorganizmov vo vode.
  4. ionizátory vody - menia pH vody a je možné ňou “vyrobiť” buď zásaditú, alebo kyslú vodu.
  5. filtre na zachytávanie dusičnanov a dusitanov alebo železa a mangánu - šperiálne filtre, ktoré sa používajú najmä na úpravu studničnej vody.

Foto: Bigstockphoto