Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské

Niektoré druhy veľrýb, tak ako ich poznáme dnes, sú zhruba sedemkrát väčšie ako ich predkovia. Tím amerických vedcov predpokladá, že našiel dôvod, prečo sa - z hľadiska evolúcie - vo veľmi krátkom čase tak enormne zväčšili. O ich výskume informuje agentúra AP.

Podľa tímu pod vedením evolučných biológov Grahama Slatera a Nicholasa Pyensona je príčinou nárastu veľkosti veľrýb nástup doby ľadovej a fakt, že v oceánoch bolo zrazu menej potravy. Jednoducho povedané, prežili podľa nich len tie druhy veľrýb, ktorých jedinci sa v priebehu niekoľkých generácií enormne zväčšili a dokázali tak naberať väčší objem vodnej masy a filtrovať z nej potravu.

Odporúčame:
Vedci konečne vyriešili záhadu, prečo plameniaky stoja na jednej nohe

Pred troma až piatimi miliónmi rokov sa rapídne menili pomery v oceánoch - klesala teplota na póloch, rozširovala sa ľadová pokrývka, menili sa morské prúdy aj cirkulácia vetra. Jedným z dôsledkov týchto zmien bola menšia koncentrácia drobných rýb a inej morskej potravy.

Pre veľryby, ktoré majú zuby, ako napríklad vorvane, to nepredstavovalo až taký problém, keďže potravu lovia. Bezzubé veľryby, ktoré sa kŕmia "pasívne", teda naberaním vodnej masy a filtrovaním potravy z nej, sa však podľa vedcov museli nejako prispôsobiť, a to sa udialo práve rapídnym zväčšením objemu ich tela a tým aj ústneho otvoru.

Výsledky výskumu, ktorý robili formou skúmania fosílií a odhadovania postupnosti vývoja veľrýb, označuje za "veľmi presvedčivé" aj Oliver Lambert z belgického Kráľovského inštitútu prírodných vied. Problémom je podľa neho nedostatok fosílií z istých časových období.



Viac k témam: Veda a technika, veľryby
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské © SITA Všetky práva vyhradené.