DENNÍK RELAX - Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské //


Niektoré druhy veľrýb, tak ako ich poznáme dnes, sú zhruba sedemkrát väčšie ako ich predkovia. Tím amerických vedcov predpokladá, že našiel dôvod, prečo sa - z hľadiska evolúcie - vo veľmi krátkom čase tak enormne zväčšili. O ich výskume informuje agentúra AP.

Podľa tímu pod vedením evolučných biológov Grahama Slatera a Nicholasa Pyensona je príčinou nárastu veľkosti veľrýb nástup doby ľadovej a fakt, že v oceánoch bolo zrazu menej potravy. Jednoducho povedané, prežili podľa nich len tie druhy veľrýb, ktorých jedinci sa v priebehu niekoľkých generácií enormne zväčšili a dokázali tak naberať väčší objem vodnej masy a filtrovať z nej potravu.

Odporúčame:
Vedci konečne vyriešili záhadu, prečo plameniaky stoja na jednej nohe

Pred troma až piatimi miliónmi rokov sa rapídne menili pomery v oceánoch - klesala teplota na póloch, rozširovala sa ľadová pokrývka, menili sa morské prúdy aj cirkulácia vetra. Jedným z dôsledkov týchto zmien bola menšia koncentrácia drobných rýb a inej morskej potravy.

Pre veľryby, ktoré majú zuby, ako napríklad vorvane, to nepredstavovalo až taký problém, keďže potravu lovia. Bezzubé veľryby, ktoré sa kŕmia "pasívne", teda naberaním vodnej masy a filtrovaním potravy z nej, sa však podľa vedcov museli nejako prispôsobiť, a to sa udialo práve rapídnym zväčšením objemu ich tela a tým aj ústneho otvoru.

Výsledky výskumu, ktorý robili formou skúmania fosílií a odhadovania postupnosti vývoja veľrýb, označuje za "veľmi presvedčivé" aj Oliver Lambert z belgického Kráľovského inštitútu prírodných vied. Problémom je podľa neho nedostatok fosílií z istých časových období.Viac k témam: Veda a technika, veľryby
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské © SITA Všetky práva vyhradené.Články z rubriky: Zvieratá

V Bratislave sa opäť predstavia útulky z celého Slovenska.

V Bratislave sa opäť predstavia útulky z celého Slovenska.

Akcia bude prebiehať v sobotu 14. októbra 2017 od 11,00 ..

Fido – dojemný príbeh neuveriteľnej oddanosti jedného psíka

Fido – dojemný príbeh neuveriteľnej oddanosti jedného psíka

Popremýšľajte nad hodnotami, ktoré sú v živote naozaj dôležité. ..

Dieťa a pes

Dieťa a pes

Deti so psíkmi sú šťastnejšie, učia sa zodpovednosti a rešpektu ..

Na cesty s domácim miláčikom? Prečo nie!

Na cesty s domácim miláčikom? Prečo nie!

Spoločne strávené chvíle so psom alebo mačkou na horách, pri ..