DENNÍK RELAX - Nový vtáčí druh, ktorý priletel na Slovensko, pochádza zo severskej tajgy //


Na Slovensku zaznamenali nový vtáčí druh. Je ním operenec zo severskej tajgy - modravec červenoboký, ktorého pozorovali na severovýchode krajiny. Stal sa tak 363. vtáčím druhom Slovenska.

Kandidát na zápis do zoznamu


„Výskyt druhu bol potvrdený pri Poprade v Ždiari počas odchytu a krúžkovania vtáctva. Modravec bol jeden z horúcich kandidátov na zápis do zoznamu vtákov Slovenska, pretože sa počas uplynulých rokov vyskytol aj v okolitých krajinách počas jesennej migrácie,“ uviedol vo vyhlásení Milan Olekšák z organizácie SOS/BirdLife Slovensko.

Dodal, že modravec červenoboký dostal pomenovanie podľa sfarbenia samčeka, pričom samičky a mladé jedince sú menej nápadne sfarbené.

Počas jesene nespievajú


Zaznamenanie výskytu nových vtáčích jedincov je podľa Olekšáka náročné, pretože počas jesene nespievajú, zdržia sa na našom území len krátko a často sa vyskytujú v neprehľadnom prostredí.

„Prostredníctvom dlhodobých monitorovacích programov sa dozvedáme mnoho o populačných charakteristikách rôznych druhov vtákov a, samozrejme, prichádzajú aj nové poznatky o výskyte rôznych druhov operencov. Výskyt nových druhov vtákov, ktoré na Slovensku neboli dosiaľ zaznamenané, vždy poteší,“ poznamenal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Dodal, že prostredníctvom krúžkovania zaznamenali v roku 2016 na Slovensku aj ďalšie nové druhy ako strnádka malá a kolibiarik dlhochvostý.

Modravec červenoboký žije v oblasti, ktorá sa rozprestiera na Sibíri a tiahne sa od pohoria Ural až pod Ochotské more, kde hniezdi v severských ihličnatých lesoch.

V Európe hniezdi vo Fínsku a v európskej časti Ruska. Migruje na ďaleký východ a zimuje v krajinách juhovýchodnej Ázie ako Japonsko, Južná Kórea, juh Číny, Mjanmarsko, Vietnam či Thajsko.Viac k témam: modravec červenoboký, príroda, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - style="text-decoration: underline">Nový vtáčí druh, ktorý priletel na Slovensko, pochádza zo severskej tajgy © SITA Všetky práva vyhradené.

 Články z rubriky: Zvieratá

U majiteľov psov je menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby

U majiteľov psov je menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby

Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila britská stanica BBC. Štúdiu ..

Koľko pohybu potrebuje váš pes denne?

Koľko pohybu potrebuje váš pes denne?

Majiteľ psa by mal dbať na nasledujúce ukazovatele: Ako reaguje ..

V Bratislave sa opäť predstavia útulky z celého Slovenska.

V Bratislave sa opäť predstavia útulky z celého Slovenska.

Akcia bude prebiehať v sobotu 14. októbra 2017 od 11,00 ..

Fido – dojemný príbeh neuveriteľnej oddanosti jedného psíka

Fido – dojemný príbeh neuveriteľnej oddanosti jedného psíka

Popremýšľajte nad hodnotami, ktoré sú v živote naozaj dôležité. ..