Nie tučný, nie podvyživený

Nie tučný, nie podvyživený

Ak chceme mať zdravého, správne vyvinutého psa s peknou srsťou, musíme sa postarať o jeho zdravú výživu. Najdôležitejšie sú bielkoviny, tých by mala byť najmenej jedna tretina, zostávajúce dve tretiny doplníme produktami rastlinného pôvodu. Denná dávka mäsa je asi 30 g na kg jeho hmotnosti, u dospelého psa asi 20 g/kg.

Psa odvážite najlepšie tak, ak si na váhu najskôr stúpnete sami, a potom sa odvážite so psom v náručí, rozdiel je hmotnosť psa. Strava by mala mať vyrovnaný obsah živín a vitamínov, najlepšie je čerstvo pripravená, rozdelená do dvoch denných dávok (u 3-mesaôných šteniat 5x denne, u 6- mesačných 3x denne). Večerné kŕmenie dávajte asi hodinu pred tým, ako pôjde pes spať, ani vám sa nespí dobre s preplneným žalúdkom.

Nezabudnite, že pes musí mať neustále prístup k čerstvej čistej vode!

Čo teda budete svojmu miláčikovi variť? Mäso by nemalo byť len chudé, pes potrebuje aj tuk (pečeň by mala tvoriť len 5 % celkovej kŕmnej dávky), ryby varené a bez väčších kostí, varené vajce, varená zelenina (mrkva, reďkovka, zemiaky), prípadne strúhaná čerstvá, syry, tvaroh, mlieko, obilniny - chlieb, varené cestoviny, ryža, ovsené vločky, kvasnice, ďalej orechy, med. Vitamín C doplníte kyslou kapustou alebo pridávajte pár kvapiek citróna do každého žrádla. Pes sa musí aj pravidelne odčervovať. Existujú na to prípravky v lekárňach, ale stačí zaradiť do jedálneho lístka olomoucké syrečky. V už zmienených predajniach dostanete kúpiť buď špeciálne suché krmivo alebo mäsové- konzervy - do tých však musíte pridať chýbajúce glycidy (šrot pre psov alebo psie sucháre).

Nezvykajte psa na zvyšky jedál z vášho stola. Začne drankať a zbytočne tučnie. Pri známkach obezity znížte kŕmnu dávku a doprajte mu viac pohybu. Rast psa sa zastavuje okolo jedného roka, veľké plemená môžu ešte vyrásť (sučky dospievajú skôr).