DENNÍK RELAX - Ktoré jedlá vášmu psíkovi škodia? //

Ktoré jedlá vášmu psíkovi škodia?

To, čo je dobré pre nás, môže nášmu štvornohému priateľovi uškodiť. Preto by sme mali v niektorých prípadoch odolať prosiacemu pohľadu svojho miláčika a jedlo, ktoré jeme my, mu jednoducho pre jeho dobro odoprieť. 

Ktoré pokrmy sú pre psíka nebezpečné?

1. Jedlá s obsahom xylitolu

Xylitol je brezový cukor. Aktuálne je veľmi populárnou a zdravšou náhradou rafinovaného cukru. Čo sa však týka nášho psieho miláčika, dobroty s obsahom tohto sladidla by sme mu dávať nemali. Xylitol môže vo väčších množstvách vyvolať u psíka zvracanie, letargiu i problémy s koordináciou.

2. Alkohol

Pre psíka je aj malé množstvo alkoholu nebezpečné. Má nepriaznivý vplyv na jeho mozog i pečeň. Takže experimentovanie s tým, že psíkovi dáte trochu piva či vína, sa jednoducho nevypláca.

3. Cesnak a cibuľa

Cesnak a cibuľa sú obľúbenými dochucovacími prostriedkami v mnohých jedlách. Avšak pre psíka sú nebezpečné, pretože môžu spôsobiť anémiu, ale aj prejavy otravy, ako napríklad zvracanie, dýchacie ťažkosti a podobne.

4. Kofeín

Kofeín je bohato zastúpený v káve, čaji, ale aj v energetických nápojoch, čokoláde či kakau. Kofeín môže u psíka vyvolať zrýchlenie dýchania a nepokoj.

5. Surové mäso a ryby

Psíkovi vždy dávajte tepelne upravené mäso. Surové mäso, vajíčka a ryby môžu byť zdrojom baktérií, ktoré spôsobia otravu alebo obsahovať parazity, s ktorými bude potom musieť váš psík bojovať.

6. Zmrzlina

Možno máte počas horúcich letných dní nutkanie dať svojmu psíkovi trošku zmrzliny. Ak mu chcete naozaj dobre, radšej to nerobte. V jeho zvieracom telíčku môže spôsobiť tráviace ťažkosti i potravinové alergie.

7. Broskyne a slivky

Samotné broskyne a slivky nebezpečné nie sú. Rizikom sú však ich semená, teda kôstky. Tie môžu vyvolať črevné ťažkosti a obsahujú zložky, ktoré sú pre psíkov jedovaté.

8. Soľ

Soľ je zastúpená v mnohých potravinách, vo vyššom množstve napríklad v zemiakových lupienkoch. Ak ich svojmu psíkovi radi dávate do papuľky, vedzte, že riskujete nielen dehydratáciu, ale aj tráviace problémy.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/pes-mrkva-hranie-tr%C3%A1va-zviera-705694/Články z rubriky: Zvieratá

Na cesty s domácim miláčikom? Prečo nie!

Na cesty s domácim miláčikom? Prečo nie!

Spoločne strávené chvíle so psom alebo mačkou na horách, pri ..

Divé mačky ľudia domestikovali dvakrát

Divé mačky ľudia domestikovali dvakrát

Zistili to vedci na základe dosiaľ najdetailnejšieho výskumu mačacej DNA. ..

Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské

Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské

Tím amerických vedcov predpokladá, že našiel dôvod, prečo sa - ..

Vedci konečne vyriešili záhadu, prečo plameniaky stoja na jednej nohe

Vedci konečne vyriešili záhadu, prečo plameniaky stoja na jednej nohe

Viaceré vedecké tímy prichádzali s rôznymi vysvetleniami ..