DENNÍK RELAX - Ktoré jedlá vášmu psíkovi škodia? //

Ktoré jedlá vášmu psíkovi škodia?

To, čo je dobré pre nás, môže nášmu štvornohému priateľovi uškodiť. Preto by sme mali v niektorých prípadoch odolať prosiacemu pohľadu svojho miláčika a jedlo, ktoré jeme my, mu jednoducho pre jeho dobro odoprieť. 

Ktoré pokrmy sú pre psíka nebezpečné?

1. Jedlá s obsahom xylitolu

Xylitol je brezový cukor. Aktuálne je veľmi populárnou a zdravšou náhradou rafinovaného cukru. Čo sa však týka nášho psieho miláčika, dobroty s obsahom tohto sladidla by sme mu dávať nemali. Xylitol môže vo väčších množstvách vyvolať u psíka zvracanie, letargiu i problémy s koordináciou.

2. Alkohol

Pre psíka je aj malé množstvo alkoholu nebezpečné. Má nepriaznivý vplyv na jeho mozog i pečeň. Takže experimentovanie s tým, že psíkovi dáte trochu piva či vína, sa jednoducho nevypláca.

3. Cesnak a cibuľa

Cesnak a cibuľa sú obľúbenými dochucovacími prostriedkami v mnohých jedlách. Avšak pre psíka sú nebezpečné, pretože môžu spôsobiť anémiu, ale aj prejavy otravy, ako napríklad zvracanie, dýchacie ťažkosti a podobne.

4. Kofeín

Kofeín je bohato zastúpený v káve, čaji, ale aj v energetických nápojoch, čokoláde či kakau. Kofeín môže u psíka vyvolať zrýchlenie dýchania a nepokoj.

5. Surové mäso a ryby

Psíkovi vždy dávajte tepelne upravené mäso. Surové mäso, vajíčka a ryby môžu byť zdrojom baktérií, ktoré spôsobia otravu alebo obsahovať parazity, s ktorými bude potom musieť váš psík bojovať.

6. Zmrzlina

Možno máte počas horúcich letných dní nutkanie dať svojmu psíkovi trošku zmrzliny. Ak mu chcete naozaj dobre, radšej to nerobte. V jeho zvieracom telíčku môže spôsobiť tráviace ťažkosti i potravinové alergie.

7. Broskyne a slivky

Samotné broskyne a slivky nebezpečné nie sú. Rizikom sú však ich semená, teda kôstky. Tie môžu vyvolať črevné ťažkosti a obsahujú zložky, ktoré sú pre psíkov jedovaté.

8. Soľ

Soľ je zastúpená v mnohých potravinách, vo vyššom množstve napríklad v zemiakových lupienkoch. Ak ich svojmu psíkovi radi dávate do papuľky, vedzte, že riskujete nielen dehydratáciu, ale aj tráviace problémy.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/pes-mrkva-hranie-tr%C3%A1va-zviera-705694/Články z rubriky: Zvieratá

Prvotriedny luxus už môžete dopriať aj svojmu štvornohému priateľovi

Prvotriedny luxus už môžete dopriať aj svojmu štvornohému priateľovi

Nielen v zahraničných hoteloch, ale už aj v tých slovenských, ..

Prečo si zaobstarať zvieracieho miláčika, keď ste single?

Prečo si zaobstarať zvieracieho miláčika, keď ste single?

Aj podľa výskumov sú majitelia psov šťastnejší, cítia sa menej ..

Pôvabu Yorkshirských teriérov podľahli aj známe osobnosti!

Pôvabu Yorkshirských teriérov podľahli aj známe osobnosti!

Hoci je dnes Yorkshirský teriér najpopulárnejšou ozdobou žien, ešte v ..

Čo váš pes naozaj potrebuje?

Čo váš pes naozaj potrebuje?

Keď správanie človeka a psa nie je v poriadku na ..