Bezpečnosť spolucestujúcich

Bezpečnosť spolucestujúcich

Necháte vaše dieťa hrať sa v aute počas jazdy 60 km/hod voľne na zadných sedadlách? Samozrejme, že nie, pretože viete, že by ste tým ohrozovalijeho život.

Skúšobné testy automobilov pri čelnom náraze v rýchlosti 60 km/hod potvrdili nasledujúce: čo v aute nie je vo chvili nárazu zabezpečené (pripútané), okamžite je vrhnuté dopred silou rovnajúcou sa deväťnásobku vlastnej hmotnosti. Dopredu - to znamená na predné sedadlá alebo do predného skla. Pri vyšších  rýchlostiach sa sila, ktorou nezabezpečené telesá sú vrhnuté dopredu, zvyšuje na dvadsať až päťdesiatnásobok ich hmotnosti. Žiadny zodpovedný človek nevystavuje svoje deti takému nebezpečenstvu. Ale väčšina milovníkov si toto riziko pravdepodobne neuvedomuje, pretože sa im - našťastie - zatiaľ nič nestalo. Ako inak možno vysvetliť, že je v autách proti nebezpečenstvu zabezpečených tak málo psov?

Nemecké dopravné predpisy vodičovi ukladajú pred jazdou zabezpečiť všetko, čo vo vozidle preváža, teda aj zvieratá, aby náklad nemohol spôsobiť nešťastie a v prípade nehody ohroziť posádku vozidla. Len veľmi vzácne sa stáva, že policajt udelí pokutu vodičovi za to, že jeho pes či mačka počas jazdy zvedavo vykukujú z okna a nie sú nijako zabezpečené. Ak však dôjde k nehode, pre poisťovňu môže byť nezabezpečené zviera v aute dôvodom na zníženie vyplácanej sumy.  Vodičov, ktorí protestujú, upozornia na príslušný zákon.

Ako teda zabezpečiť v aute zvieracím spolucestujúcim maximálnu bezpečnosť?
Malé zvieratá od škrečka po mačku je najlepšie prevážať v prenosnom transportnom boxe, alebo v koši, ktorý pre väčšiu bezpečnosť ešte zabezpečíme bezpečnostným pásom, upevníme dozadu na podlahu medzi sedadlá alebo do batožinového priestoru. Najrýchlejšie zabezpečenie psov všetkých veľkostí predstavuje špeciálny bezpečnostný pás. Optimálny je v prípade, keď pes musí cestovať na zadnom sedadle, napríklad v limuzíne s normálnym batožinovým priestorom. Bezpečnostné pásy pre psov zodpovedajú príslušným normám.