Marhuľa obyčajná (Armeniaca  vulgaris)

Marhuľa obyčajná (Armeniaca vulgaris)

Čína je pokladaná za ich pravlasť, kde ju poznali už v roku 2000 pred naším letopočtom. Z Číny cez Strednú Áziu, Irán a Malú Áziu sa dostali na začiatku nášho letpočtu až do Ríma. Rimania založili prvé marhuľové sady. Dlho sa tradoval arménsky pôvod marhúľ, premietol sa aj do botanického mena - armeniaca.

Marhule sa dostali do strednej Európy až v sedemnástom storočí, do Ameriky až v 18. storočí.
Staré kultivary horských marhúľ mali neopadavé plody, ktoré zaschýnali na stromoch. Marhuľový strom, ako ho poznáme, je strom s pologuľovitou korunou, dorastajúci do výšky 10 metrov. Má opadavé stopkaté holé listy s jednoduchými vajcovitými a vrúbkovano zúbkatými čepeľami. Kvitne krásne bledoružovo. Plody sú guľovitého tvaru s bočnou brázdou výraznej žltooranžovej farby, jemne plstnaté. Kultivary marhule sa vypestovali z marhule obyčajnej, na Ďalekom východe z marhule mandžuskej, sibírskej, kórejskej a japonskej. V horách Altaja a Pamíru sa marhule používali ako sladidlo - ako zdroj cukru v sušenom stave.
Marhule majú šťavnatú, niekedy múčnatú dužinu s obsahom 8 -12 percent cukru. Zo všetkého ovocia obsahujú najviac provitamínu A, trikrát viac ako broskyne, 15 krát viac ako melóny. Okrem toho  obsahujú v menšej miere vitamíny skupiny B, C, D, kyselinu listovú a minerálne látky.


Využitie v kuchyni
 
Marhule jeme buď v surovom stave samostatne, alebo ako súčasť ovocných šalátov. Po tepelnej úprave sa z nich dajú vyrobiť lahodné kompóty, marmelády a džemy. Dajú sa konzervovať aj mrazením a sušením. Na spracovanie sa hodia pevné plody. Ak ich chceme olúpať, ponoríme ich na chvíľu do vriacej vody, a potom sa šupka ľahšie stiahne. Marhule sú vhodné na koláče, používajú sa do zmrzlín, pudingov, sladkých nákypov, do krémov, pien a na ozdobu ovocných pohárov.
 
 

Sušené marhule

 

 

Na sušenie sú vhodné pevné, menšie zrelé plody. Vykôstkované ich hneď vkladáme do vody s kyselinou citrónovou. Potom ich vyberieme, necháme na site odkvapkať a rozložíme na plechy vystlané alobalom. Sušíme v elektrickej alebo teplovzdušnej rúre pri 50 °C, neskôr pri 60 °C približne 12 - 15 hodín. Na slnku trvá sušenie asi 4 dni. Správne usušené marhule sú vláčne a pri stlačení z nich nevyteká šťava.