DENNÍK RELAX - Jesenná záhrada ponúka bohatú úrodu. Tipy, ako ju spracovať na zimu

 Jesenná záhrada ponúka bohatú úrodu. Tipy, ako ju spracovať na zimu

Kým jar býva v znamení pestovania byliniek, jeseň ponúka bohatú úrodu na stromoch. Už naše babičky ovocie sušili a uschovávali na zimu, kedy sa hodilo pre posilnenie organizmu a doplnenie vitamínov. Jesenná záhrada je na plody štedrá, je preto škoda to nevyužiť a nespracovať ich na horšie časy. Sušenie ovocia nie je žiadna veda, stačí sa držať osvedčených postupov a trikov.
 
Sušenie ako spôsob konzervovania potravín je osvedčená metóda, ako si jesennú ovocnú úrodu zachovať, bez toho, aby sme prišli o jej chuť a cenné vitamíny. Navyše je to jedna z mála úprav, kedy sa k ovociu nepridáva žiadny cukor. To je dobrá správa najmä pre tých, ktorí si musia jeho hladinu v tele strážiť zo zdravotných dôvodov. Pri sušení v ovocí zostáva vláknina, preto stačí zobnúť si pár kúskov a bude vám to stačiť na celý večer. Možno namietnete, prečo sa vôbec zaoberať sušením, keď dnes už sa dá sušené ovocie pohodlne kúpiť v každom supermarkete. Vo väčšine prípadov však v regáloch supermarketov nájdete sušené ovocie, ktoré je presladené. Na rozdiel od sušenia na spôsob krížaliek obsahuje veľa rafinovaného cukru. Nie je nad to, zožať si vlastnú úrodu, spracovať ju a následne si ju vychutnať počas dlhých zimných večerov.
 
  • Čo všetko môžeme sušiť a ako na to?
Sušia sa najmä jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne a višne. Pri sušení poklesne obsah vody v ovocí o 70%, plody sa tým stávajú trvanlivými a pritom zostávajú zdravými. Či už sušíme akékoľvek ovocie, vždy platí, že by sme mali vyberať len celé, zdravé a dostatočne zrelé plody bez mechanického poškodenia, ktoré obsahujú veľa šťavy. Ovocie očistíme, umyjeme a nakrájame na veľmi jemné plátky, polovičky, štvrťky, osminky, ako sa komu páči. Je potrebné tieto úkony vykonávať rýchlo, aby dužina na vzduchu nezhnedla, prípadne nakrájané kúsky vkladať rovno do kyslého roztoku – stačí voda s pár kvapkami citrónovej šťavy. Potom už je sušenie hračka. Môžeme sušiť s použitím elektrickej sušičky, ale stačí k tomu aj obyčajná rúra v kuchyni. Nakrájané kúsky ovocia sa potom nakladú na sušiace rošty, na plech či papier na pečenie. Dôležité je nastaviť správnu teplotu na sušenie. Teplota nad 85 ° C by zničila vitamíny, vôňu aj farbu sušeného ovocia. Lepšie je začať na nízkej teplote okolo 20 ° C, následne postupne pridávať až do 70 stupňov a skončiť opäť pri východiskovej nízkej teplote.
Sušia sa tiež šípky, aj keď s nimi je to trochu zložitejšie. Hovorí sa, že šípky musia trochu prejsť mrazom, aby sme zachytili tú správnu vôňu a chuť, ale je to mýtus. Pravda je však taká, že šípky dozrievajú dlho potom, čo dostanú krásnu červenú farbu. Zberajú sa ešte tvrdé, ale zrelé.
 
  • Tip na skladovanie
Sušené ovocie je potrebné uchovávať na suchom mieste, aby nenavlhlo a bolo pri konzumácii suché, ale zároveň pružné a ohybné. Na to sú ideálne pevné a stabilné vrecúška, ktoré je možné opakovane otvoriť a zatvoriť bez toho, aby to malo vplyv na to, čo je vo vnútri. Popredný český výrobca obalových materiálov Paketo.sk novo ponúka DOYPACK vrecka s uzatváraním na zips. K dostaniu je niekoľko veľkostí a prevedení – s priehľadným okienkom, s ALU fóliou vo vnútri alebo polypropylénovou fóliou. Oba druhy fólií spoľahlivo zabezpečujú nepriedušnosť, takže v sáčkoch môžete bez obáv skladovať kávu, čaj, sušené ovocie, orechy a ďalšie potraviny. Vrecká sú navyše vybavené oválnym dnom, takže stabilne držia a neprevažujú  sa. Dajú sa zohnať už od 1 kusu.Články z rubriky: Záhrada úžitková

KOMÁRE

KOMÁRE

Vitamíny skupiny B umožňujú telu produkovať určitý pach, ktorý komáre ..

Dobré rady do záhrady

Dobré rady do záhrady

Vyhraj knihu! ..

Ako sa správne starať o záhradku cez letné obdobie?

Ako sa správne starať o záhradku cez letné obdobie?

Počas leta treba dopriať nielen sebe dostatočný prísun tekutín a ..

Najčastejšie používané bylinky v kuchyni

Najčastejšie používané bylinky v kuchyni

Nepotrebujú extra starostlivosť a kúpite ich v črepníku už ..

Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Darujme si srdce z vlastnej záhrady

Najdôležitejšie je nedrancovať. Žiť a nechať žiť. ..

4 bylinky, ktoré si poľahky dopestujete doma

4 bylinky, ktoré si poľahky dopestujete doma

Začnite nenáročnými a skvelo využiteľnými bylinkami, ktorým sa bude skvelo ..

Užitočné tipy a rady do biozáhrady

Užitočné tipy a rady do biozáhrady

Každodenné zázraky, ktoré sa dostavia, keď sa o kúsoček zeme ..

Bylinky z okenného parapetu:  Dochutia pokrmy i oživia interiér

Bylinky z okenného parapetu: Dochutia pokrmy i oživia interiér

Kupovaným hnojivám sa vyhnite. Ak máte potrebu bylinky prihnojiť, využite ..