Fuksia na jar

Fuksia na jar

Fuksia je vďačná rastlina vhodná pre byty a pracoviská, ale aj do záhrad. Je to dekoratívna rastlina okrasná kvetom. Šľachtením vznikli druhy, ktoré možno pestovať v skleníku, iné môžu byť cez leto vonku a na zimu ich treba preniesť do skleníka a niektoré ďalšie sa môžu nechať celý rok vonku.

Niektoré fuksie majú jednoduché, iné zdvojené a ďalšie plné kvety. Farebná škála kvetov je tiež široká, od bielej, bledoružovej, levanduľovej, lososovej až po karmínovočervenú a purpurovú. Pre ich pestrosť a dlhé obdobie kvitnutia, od mája až do októbra, teda 5 - 6 mesiacov sú veľmi obľúbené kvetiny.

Fuksia je svetlomilná a teplomilná, neznáša priame slnečné svetlo. Optimálnym stanovišťom je polotieň. Optimálna teplota pre fuksie sa pohybuje v rozpätí 15 až 18 °C. Vyžaduje primerane vlhký substrát i vzduch. Sucho aj premokrenie znáša zle, ľahko vädne a zhadzuje listy a kvety. Je náročná aj na obsah živín v zemine. Fuksie sa rozmnožujú takmer výhradne vegetatívne - odrezkami. Môžeme ich rozmnožovať skoro celý rok, najvhodnejším obdobím je však marec. Optimálne sú odrezky krátkymi internódiami, silné a vyzreté, avšak ešte dosť mäkké, dlhé 5 až 8 cm. Odrezky fuksií nastriháme nožnicami a okamžite ich napicháme do zmesi piesku a rašeliny, nikdy ich nenecháme zvädnúť. Odrezky pri teplote 20 °C zakorenia za 14 až 20 dní. Zakorenenie sa urýchli, ak črepník zakryjeme sklom alebo fóliou, čím vytvoríme optimálnu mikroklímu. Po zakorenení sa môžu presádzať do väčších črepníkov a mäkké výhonky sa zaštipujú, aby sa rastliny rozkošatili. Koncom jari by sa mali rastliny presadiť naposledy do črepníkov s priemerom asi 14 cm, kde bude fuksia dostatočne rásť a kvitnúť. Prezimované fuksie začínajú znova rásť od apríla. Koncom marca treba fuksie zostrihať. Príliš dlhé a slabé konáriky sa skrátia, poškodené odstránia. Všetky fuksie potrebujú dobrú pôdu, bohatú na živiny. V období plného rastu, t.j. od apríla do septembra ich každých 10 až 14 dní prihnojujeme. Fuksie môžeme pestovať v rôznych tvaroch, ako previsnuté, kríčkovité alebo stromčekové.
Ako vypestovať kríčkovú fuksiu: - keď rastlina vytvorí 3 ružice listov, zaštipneme rastový vrchol, čím vyprovokujeme tvorbu bočných výhonkov - o pár týždňov neskôr, keď vyrastie niekoľko bočných výhonkov, zaštipneme vrchnú ružicu listov z každého bočného výhonka, - rastové vrcholy bočných výhonkov zaštipujeme postupne tak, ako sa vyvíjajú - zaštipovanie bočných výhonkov skončíme, keď rastlina dosiahne symetrický tvar. Ako vypestovať kmienkový tvar fuksie:
- keď rastlina vypestovaná z odrezka dosiahne asi 15 cm výšku, zaštipneme jej bočné výhonky, ktoré sa objavujú v pazuchách listov - zaštipujeme dovtedy, kým nevypestujeme dlhý rovný kmeň, potom rastlinu vyviažeme ku kolíku - keď kmeň dosiahne požadovanú výšku, necháme vytvoriť ešte 3 poschodia listov, a potom zaštipujeme rastový vrchol - rastové vrcholy bočných výhonkov, ktoré sa vytvárajú na vrchole kmeňa zaštipujeme tak, aby sa ďalej rozkonárovali - keď sa koruna zaplní, listy z kmeňa prirodzene opadnú.

Ing. Katarína Kettmannová