Ako pestovať fialky?

Ako pestovať fialky?

Fialka je nádherná rastlina, ktorá je veľmi nenáročná na pestovanie. Urobí krásnou a zaujímavou každú záhradku a okenný parapet zasa veselším. Podľa druhu môžu byť fialky využité na kulinárske, dekoračné či liečebné účely. A dokonca fialka je nielen voňavá, ale aj chutná. Perfektne sa hodí k dezertom, šalátom a vkusná je tiež ako dekorácia. Ak si ju chcete doma pestovať aj vy, poradíme vám ako na to:

1. Dôležité je zaistiť pre kvet dostatok svetla. To je najdôležitejší faktor, ktorý zabezpečí, aby sa fialke darilo a krásne kvitla. Vyberte jej vhodné miesto, najlepšie v blízkosti okna, kde je jasné svetlo. Dávajte však pozor na to, aby nebola vystavovaná priamemu slnku. Ak ju umiestnite na parapetu, je vhodné aspoň raz týždenne kvetinku pootočiť, aby mala pravidelný a pekný tvar.

2. Ďalším veľmi dôležitým činiteľom pre pestovanie je správna teplota. Pohybuje sa v rozmedzí 18-25 °C. Ak teplota klesne pod 15 °C, fialka prestane rásť. Neznáša ani prievan, preto je výber vhodného miesta dôležitý.

3. A čo zálievka? Zalievať by sa fialka mala najmä do misky. Ak budete polievať listy, tie začnú hniť a z krásnej voňavej fialky sa dlho tešiť nebudete. Poprípade môžete vodu liať po okraji črepníka. Voda by nemala byť ani príliš studená a ani naopak, príliš teplá. Vlažnou odstátou vodou polievajte fialky podľa potreby. Viete, kedy fialky zaručene vyhynú? Keď to so zálievkou preženiete. Stačí im dolievať vodu do misky. Najskôr vždy prstom skúste pôdu a ak je suchá, podľa toho odhadnete, či potrebuje poliať, alebo nie. V žiadnom prípade nemôže byť hlina premočená. Ak sa vám takéto niečo stane, je nutné fialku presadiť do novej hliny. Určite nečakajte až dovtedy, kým pôda vyschne. Toho sa nedočkáte a kvetina zhnije. Ak už je náhodou nahnitá, vyberte ju z kvetináča, odstráňte všetky korene, odrežte nahnité časti a dajte do odstátej vody opäť zakoreniť.

4. Rastlina vyžaduje primerané zásobenie živinami. Preto je dôležité ju z času na čas pohnojiť. Ak jej doprajete výživu, určite sa vám odvďačí krásnymi kvetmi a bude odolnejšia voči škodlivým činiteľom. Najvhodnejšie sú tekuté hnojivá, ktoré fialke dodajú dávku zdraviu prospešných látok. Medzi základné živiny patria: draslík, fosfor, dusík, vápnik, horčík a mnoho ďalších. Vhodné hnojivo zakúpite v kvetinárstvach alebo záhradkárskych potrebách.

5. Aj presadenie je nevyhnutné. A to hlavne vtedy, ak ju zakúpite v kvetinárstve. Často tam používajú prípravky, ktoré „nútia“ fialku stále kvitnúť, a teda pôda je úplne nasiaknutá chémiou. Je vhodné ju hneď, keď si ju donesiete domov, presadiť do čerstvej pôdy. Fialky majú veľmi jemné korienky, preto zvoľte primeraný kvetináč. Nesmie byť príliš veľký. Radšej sa korienky trošku „potlačia“. Tiež by mal byť skôr nižší, aby fialka mohla bez problémov sať vodu z misky.
Samozrejme, starostlivosť sa mierne líši v závislosti od druhu fialky. Môžete si vyberať podľa obľúbenej farby či najkrajšej vône. Kvety sú pre ľudí veľmi dôležité a v dome či v byte dokážu navodiť priateľskú atmosféru a vytvoriť priame čaro domova.

-m-