DENNÍK RELAX - 5 tipov, ako použiť levanduľu v domácnosti //

5 tipov, ako použiť levanduľu v domácnosti

U nás môžete levanduľu zbierať od júna do augusta podľa toho, kde ju pestujete a aký druh ste si vybrali. Na čo všetko sa dá použiť táto aromatická bylinka?

Levanduľa pochádza z oblastí Stredomoria, no darí sa jej aj v našich končinách, kde je svetlo, teplo a mierne zásaditá pôda. Svojím vzhľadom a arómou dotvorí nejednu záhradku. To však nie sú jej jediné prednosti, pretože levanduľa má široké spektrum použitia aj v interiéri.


Kedy ju zbierať?
Niektorí zbierajú levanduľu v čase tesne po zakvitnutí, iní počkajú, kým nie je v plnom kvete. Zbierajú sa celé stonky, ktoré sa potom sušia vo zväzkoch na suchom, tmavom a vzdušnom mieste.


Na čo všetko sa dá použiť levanduľa?

1. Bielizni dodá krásnu vôňu
Ak dáte kvietky levandule do plátenných vrecúšok a tie umiestnite do šatníka, bielizni dodajú krásnu vôňu. Navyše aróma levandule nesedí moliam, takže týmto spôsobom svoj šatník ochránite aj pred moľami. Ak máte doma sušičku bielizne, sušené kvety zabaľte napevno do vreckovky a vhoďte ju do sušičky.


2. Zaručí vám sladký spánok
Ak pestujete levanduľu lekárku, na zlepšenie spánku si môžete pripraviť levanduľový čaj, ktorý sa pije hodinu pred spánkom. Existuje však aj ďalší účinný trik – kvety levandule dajte do plátenného vrecúška a pred spánkom niekoľkokrát zhlboka vdychujte levanduľovú arómu, poprípade vrecúško uložte pod vankúš. Vďaka tomu budete spať ako bábätko.


3. Dotvorí interiér
Z usušenej levandule si môžete vytvoriť kytice, ktoré oživia interiér. Môžete ich umiestniť na ktorékoľvek miesto v byte. Oceníte ich aj v zime, pretože príjemne osviežia vzduch a v lete vás zasa ochránia pred dotieravým hmyzom.


4. Je skvelá ako prísada do relaxačného kúpeľa
Prišli ste z práce a cítite únavu a podráždenosť? Vyskúšajte trik s levanduľovým kúpeľom. Jednoducho do vody pridajte za hrsť kvietkov levandule a užívajte si odpočinok v horúcej vode.


5. Pridajte ju do cukru
Na pol kilogramu cukru (brezového, kokosového alebo trstinového) použite dve polievkové lyžice sušených kvietkov levandule – jednoducho ich do cukru zamiešajte. Takýto cukor môžete použiť na dosladenie čaju alebo rozličných dezertov.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/levandu%C4%BEa-fialov%C3%A1-ponuka-romantick%C3%BD-823584/Články z rubriky: Rastlinstvo

Počuli ste už o cesnačke lekárskej? Vôňou pripomína cesnak, chuťou žeruchu

Počuli ste už o cesnačke lekárskej? Vôňou pripomína cesnak, chuťou žeruchu

V cesnačke je zastúpené veľké množstvo vitamínu C, betakaroténu a ..

Zázračná pomocníčka menom pŕhľava dvojdomá

Zázračná pomocníčka menom pŕhľava dvojdomá

Ak prežívate obdobie vysokej psychickej záťaže, pociťujete podráždenosť a únavu, ..

Sedmokráska a prvosienka sú poslami jari. Ako ich využiť?

Sedmokráska a prvosienka sú poslami jari. Ako ich využiť?

Na jar je vhodné dopriať si očistu organizmu, prvosienka je ..

Kapucínka väčšia je výborné prírodné antibiotikum

Kapucínka väčšia je výborné prírodné antibiotikum

Semienka sú bohaté na železo a fosfor. Pomôže i ženám, ..