DENNÍK RELAX - Opel Mokka - ukážkový príklad súčasného automobilového trendu

Opel Mokka - ukážkový príklad súčasného automobilového trendu

Toto auto patrí do kategórie tzv. mini SUV, čo je skratka z anglického mini sport utility vehicle.

Ide o malé SUV s dĺžkou väčšinou okolo 4,2 metra. U nás je používaný výraz kompaktný crossover, alebo iba crossover. Tento typ auta je momentálne trendom, preto ho má v ponuke viacero automobiliek. Opel urobil správny krok, a vytvoril nový model pre tento typ auta - Opel Mokka. O jeho úspechu hovoria čísla. Od začiatku predaja na jeseň 2012 do konca roku 2015 bolo predaných 500 000 kusov.

Ako je zvykom aj pri iných modeloch áut Opel, na niektorých trhoch má iné pomenovanie. Mokka vo Veľkej Británii sa predáva ako Vauxhall Mokka. V Severnej Amerike a v Číne je to Buick Encore. V modelovej palete Oplu je Mokka zaradená pod Opel Antara a Opel Zafira Tourer.

Ponúka dva typy pohonu, pohon predných kolies a aj pohon všetkých štyroch kolies. Ide o inteligentný pohon 4x4, ktorý za normálnych okolností má 100% krútiaceho momentu na predných kolesách. Ako náhle systém detekuje preklz, či už pri prudkej akcelerácii, alebo pri rýchlom prejazde zákruty, dokáže poslať na zadné kolesá až 50% hnacej sily.

Motory do Mokky sú benzínové 1.4 turbo (140 koní), 1.6 (115 koní) a naftový 1.7 (130 koní). Naftový motor bol od roku 2015 nahradený novým motorom s označením 1.6 CDTI ecoFLEX (136 koní). Čo sa týka prevodovky, manuálnu 5 stupňovú môžete mať len s motorom 1.6. S ostatnými aj 6 stupňový manuál. Taktiež je k dispozícii aj automatická 6 stupňová prevodovka.

Mokka už prešla aj prvým faceliftom. Odvtedy sa volá Mokka X. Dostala novú prednú masku, svetlá, interiérové úpravy a aj nové zadné LED svetlá.

Vhodná je predovšetkým pre mladé rodiny. Medzi jej výhody patrí priestranný interiér aj pre vyššie postavy, praktickosť vo forme rôznych odkladacích priestorov, úsporný a výkonný motor s dojazdom takmer 1000km (motor 1.6 CTDI), pohodlný podvozok alebo aj zásuvka na 230V a vstavaný nosič na bicykel. Nevýhodou môže byť nízka svetlá výška, ak by ste sa chystali do terénu. Batožinový priestor má objem 356 litrov.

Zaujímavosťou je, že vďaka svojej jedinečnosti Mokka nemá priameho konkurenta. Najbližšie k tomu má model z vlastných radov - Opel Meriva. Mokka však vystihla súčasný trend, preto ju viacerí uprednostnia pred Merivou. Teda aj u predajcu určite nájdete Mokku medzi predvádzacími vozidlami, kde čaká, aby ste si ju vyskúšali.