DENNÍK RELAX - 6 zaujímavých faktov, ktoré ste o Volkswagene (asi) nevedeli

6 zaujímavých faktov, ktoré ste o Volkswagene (asi) nevedeli

Volkswagen je nemecká automobilka založená v roku 1937. Jej cieľom bolo vyrábať „ľudové vozidlá“ pre priemernú nemeckú rodinu za priaznivé ceny, ktoré zabezpečia dostatočný komfort. Za svojich 80 rokov existencie ubehla dlhú cestu a zažila množstvo príbehov. My sme vám vybrali tie najzaujímavejšie.

1. Volkswagen a Hitler
V tridsiatych rokoch 19. storočia prišiel Hitler s nápadom nemeckého ľudového vozidla – auto, ktoré bude cenovo dostupné a zároveň pohodlné. Samozrejme, muselo ukázať aj to najlepšie z nemeckého inžinierstva a technologického pokroku. V roku 1938 sa začalo s jeho výrobou pod značkou Volkswagen vo Wolfsburgu –  meste vybudovanom iba pre pracovníkov automobilky. Druhové označenie tohto vozidla bol Typ 1, dnes ho však celý svet pozná pod prezývkou „Chrobák“.

2. Volkswagen Chrobák je skutočná legenda
S Chrobákom je spojených hneď niekoľko zaujímavých faktov. Dizajnoval ho legendárny Ferdinand Porsche, ktorý sa pri jeho návrhu inšpiroval Tatrou V750 – Volkswagen sa potom s českou automobilkou aj finančne vyrovnal. Typ 1 sa okamžite stal hitom a bol prvým vozidlom na svete, ktorého sa predalo viac ako 20 miliónov kusov – presnejšie ich bolo 21 529 464. V päťdesiatych rokoch 20. storočia bolo len na amerických cestách 30 tisíc a v šesťdesiatych rokoch viac ako 300 tisíc tohto legendárneho Volkswagenu. Jeden z Chrobákov to dotiahol aj na strieborné plátno – bol hlavnou postavou v Disneyho filme „Miláčik Herbie“ z roku 1968.

3. Volkswagen Typ 2
Okrem Chrobáka má Volkswagen na svojom konte ďalšie vozidlo, ktoré bolo symbolom doby. Pod označením VW Typ 2 sa ukrýva legendárna dodávka, ktorú preslávili hlavne „hipíci“ v 60. rokoch minulého storočia. Prečo si ho ľudia obľúbili? Symbolizoval slobodu, dával možnosť cestovať, zvládli ste ho jednoducho opraviť a bol nenáročný na údržbu. Ale vedeli ste, že Typ 2 bol predchodcom Volkswagenu Transporter?

4. Volkswagen – značka mnoho tvárí
Skupina Volkswagen sa v zozname najväčších svetových spoločností Fortune Global 500 umiestnila v roku 2016 na 7. mieste. Aké tajomstvo sa skrýva za týmto úspechom? Táto skupina združuje 13 rôznych značiek, medzi ktoré patrí napríklad Audi, Porsche, Lamborghini, ŠKODA či Bugatti. Je to práve automobilka Volkswagen, ktorá stojí za legendárnym Veyronom – toho sa ročne vyrobí približne 40 kusov.

5. Nemecký trh patrí Volkswagenu
V roku 2016 sa v Nemecku predalo 656 025 automobilov značky Volkswagen a tento koncer si ukrojil 19,6 % z podielu na trhu. Za ním nasleduje s viac ako 10 % odstupom Mercedes. To znamená, že takmer každé piate vozidlo, ktoré sa minulý rok predalo v Nemecku, malo na svojej kapote symbol VW. Okrem toho má Volkswagen po celom svete viac ako 626 tisíc zamestnancov, ktorí sa podieľajú na ročnom obrate neuveriteľných 105 miliárd eur. 

6. Názvy Volkswagen
Keď sa pozriete na modely španielskej automobilky SEAT, uvidíte názvy ako Ibiza, Ateca, Alhambra či Leon. Tieto mená sa inšpirovali španielskymi mestami, ako však prišiel Volkswagen k názvom Golf, Passat, Jetta či Scirocco? Sú inšpirované podľa oceánskych prúdov a vetrov. Samozrejme, neplatí to pre všetky vozidlá VW, no mnoho z nich čerpá práve z týchto prírodných javov.

Pozrite si našu ponuku vozidiel Volkswagen a objavte svojho favorita.

Autor fotografie:bigstock--129529910