DENNÍK RELAX - V TRNAVE SA STRETNÚ VERIACI Z CELÉHO SLOVNESKA: ZÚČASTNITE SA NOVÉNY AJ VY

V TRNAVE SA STRETNÚ VERIACI Z CELÉHO SLOVNESKA: ZÚČASTNITE SA NOVÉNY AJ VY

Tisíce veriacich sa opäť stretnú v Trnave, ktorá sa už o pár dní stane centrom kresťanského diania na Slovensku. Počas novény si veriaci z celého Slovenska prídu uctiť obraz žehnajúcej Trnavskej Panny Márie, ktorá obyvateľov mesta neraz ochránila svojimi legendárnymi krvavými slzami.

Tristoročná tradícia v Trnave pokračuje a v Bazilike sv. Mikuláša sa už 13. novembra stretnú tisíce veriacich, aby si počas deväťdňovej Novény uctili Trnavskú Pannu Máriu. Podľa svedectiev legendárny obraz zachránil svojimi krvavými slzami Trnavčanov nielen pred vpádmi Turkov, ale aj pred čiernou smrťou.

Keď v roku 1710 v Trnave zúrila morová epidémia, zúfalé obyvateľstvo sa v deň sviatku Obetovania Panny Márie, teda 21. novembra, zhromaždilo v Bazilike sv. Mikuláša. Po odslúžení prosebnej svätej omše vyšla z chrámu procesia nesúca obraz Trnavskej Panny Márie, ktorá smrteľnú chorobu z mesta vyhnala. Epidémia čiernej smrti ešte v ten deň začala ustupovať. Z procesie sa tak stala tradícia, aby milosrdenstvo Panny Márie ochraňovalo všetkých, ktorí si ju prídu uctiť, aj naďalej.

Vďaka vzácnemu obrazu sa z Trnavy stalo známe pútnické miesto, na ktoré prichádzajú veriaci aj z veľkej diaľky, aby sa mohli poďakovať za všetky udelené milosti. V roku 2008 Baziliku sv. Mikuláša vyhlásili za Mariánske pútnické miesto Trnavskej arcidiecézy.

Pre všetkých, ktorí by sa v týchto termínoch radi ubytovali niekde v okolí, je v ponuke niekoľko ubytovacích zariadení v Trnave: Hotel Holiday Inn****, Hotel Impiq****, Hotel London***, Penzión Patriot*** či Hotel Spectrum***. Viac informácií a rezervácie nájdete na http://bit.ly/UbytovanieTrnava.

Dátum a čas konania:
13. - 21. novembra 2017

Vstup voľný!

ĎAĽŠIE VÝZNAMNÉ SAKRÁLNE PAMIATKY

Katedrála  sv.  Jána  Krstiteľa
– Fascinujúca štukatérska práca, mágia kolosálneho priestoru a celodrevený oltár s polychrómovanými ornamentami, ktorý je v Európe najväčší svojho druhu vás určite očaria! Určite nie  náhodne si palatín Mikuláš Esterházy a zároveň donátor vybral významný chrám za miesto posledného odpočinku. Veľkoleposť a význam katedrály potvrdil svojou návštevou aj sám pápež Ján Pavol II. v roku 2003.

Synagóga – I keď je Trnava odpradávna známa ako cirkevné centrum, svoje stabilné miesto si tu v minulosti našla židovská komunita, ktorej mesto vďačí za dve nádherné synagógy. V ortodoxnej synagóge, ktorá prešla kompletnou rekonštrukciou, objavíte kaviareň. V synagóge Status Quo – Centrum súčasného umenia vás potešia pravidelné výstavy a hudobné vystúpenia organizované Galériou Jána Koniarka.

Kostol Najsvätejšej Trojice – jezuitský neskorobarokový kostol Najsvätejšej Trojice kedysi patril rádu trinitárov, ktorý vykupoval kresťanov zo zajatia Turkov, dnes patrí medzi najkrajšie chrámy mesta. Lákadlom je najmä nádherne zdobená kaplnka sv. Jozefa.

Kostol sv. Jakuba – Františkánsky, skrýva najväčší počet oltárov spomedzi všetkých trnavských kostolov, dovedna trinásť. Raz do roka, týždeň po sviatku Všetkých svätých, sú verejnosti sprístupnené krypty pod kostolom. Na pár dní sa tak odtajní mysteriózny svet ukrývajúci pozostatky predstaviteľov rádu, ich mecenášov či priaznivcov. Okrem nich tu leží i telo grófky Zuzany Forgáčovej, ktorej životný príbeh je skutočne emotívny.

Kostol sv. Anny
– sídlo rádu uršulínok, nachádzajúci sa medzi budovami cirkevného gymnázia skrýva v podzemí krypty, do ktorých sa ešte stále pochováva.

Viac informácií nájdete na http://bit.ly/TrnavskaNovena2017

Zdroj foto: Trnava Tourism

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTirnavia a na Instagrame www.instagram.com/regiontirnavia.

Tešíme sa na vás v Regióne Tirnavia!