DENNÍK RELAX - Upratovanie liptovských dolín //

Upratovanie liptovských dolín

 Liptákom záleží na prírode, vďaka ktorej vítajú každoročne státisíce návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Preto aj tento rok, pred letnou sezónou, dobrovoľníci vyupratujú niektoré z dolín. Začnú Čutkovskou dolinou a to už 22. apríla a potom sa presunú do Jánskej doliny, kde na prvého mája okrem upratovania aj symbolicky ukončia zimu pochovávaním ciagľa.

Počasie síce naznačuje, že pani zima ešte nechce prestať kraľovať, ale Liptáci sa už sústreďujú na leto.  Súčasťou príprav na sezónu je aj pravidelné upratovanie tunajších dolín.

Čutkovskú dolinu vyčistia dobrovoľníci symbolicky vo Svetový deň Zeme a to už najbližšiu sobotu 22. apríla 2017. „Stretneme sa o deviatej ráno na parkovisku pri kolibe a vyrazíme do doliny. Čistenie doliny spoluorganizuje Občianske združenie Černovský chotár, Občiansky výbor mestskej časti Černová, Základná škola A. Hlinku v Černovej a černovskí turisti,“ povedal Peter Bačkor z Koliby u dobrého pastiera. Po ukončení prác bude pre všetkých zúčastnených pripravené malé občerstvenie.  


V Jánskej doline spoja prácu aj so zábavou. V tejto lokalite sa už totiž traduje upratovanie aj so symbolickým ukončením zimnej turistickej sezóny s pochovávaním cencúľa – ciagľa. „Je to už päť rokov čo organizujeme upratovanie doliny. Prvý máj sme si vybrali zámerne. Jednak je to vždy voľný deň a zároveň vo Sviatok práce spravíme niečo pre naše okolie. Rok čo rok nazbierame menej vriec odpadkov. V prvom roku ich bolo štyridsať a minulý ich bolo len desať. Najviac bolo cigaretových ohorkov. Sú síce malé na objem, ale prehliadnuť sa žiaľ nedajú. Prekvapili nás pánske slipy, dámske nohavičky, rošt z postele, dve záchodové porcelánové misy, umývadlo, šesť metrov elektrických káblov aj staré vedrá,“ odhalila Katarína Schrötterová z Občianskeho združenia Jánska dolina. Dobrovoľníci sa stretnú o 10,00 hod. pri minerálom prameni Kaďa a odtiaľ pôjdu až k Stanišovskej jaskyni, kde okolo 14,00 hod. pochovajú ciageľ. Zberači odpadkov sa rozdelia to troch skupín. Jedni pôjdu popod horu, druhí po pešej zóne a tretia skupinka sa pustí po hlavnej ceste. Zvykom býva, že sa tunajší dobrovoľníci zaodejú do retro kúskov. Ktovie či aj tento rok budú upratovať okolie pionieri a pionierky, turisti v pumpkách či vojaci Československej armády? Dobrovoľníkov čaká okrem práce a zábavy aj malé občerstvenie.

„Liptov má nádhernú prírodu a atraktívnu ponuku. Prírode aj takýmto spôsobom čiastočne vraciame čo nám dáva a vďaka čomu sme jedinečný a turistami hojne navštevovaný región,“
povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Do leta Liptáci vyčistia aj iné lokality regiónu, ale už len lokálne a menej organizovane. Na jeseň opäť plánujú čistenie Demänovskej doliny, ktorej zjazdovky pokrýva sneh a vo víkendy sa tam ešte lyžuje.Články z rubriky: Krásy Slovenska

CykloKorytnička s deťmi na kolesách

CykloKorytnička s deťmi na kolesách

v nedeľu 20. augusta ..

ODHAĽTE ĎALŠIU TVÁR TRNAVY S ARCHITEKTOM NA BICYKLI

ODHAĽTE ĎALŠIU TVÁR TRNAVY S ARCHITEKTOM NA BICYKLI

Cieľom je priblížiť ľuďom architektúru z obdobia od druhej polovice ..

UKRADNI SI SVOJ KÚSOK LETA VO VINIACIACH TERRA PARNA

UKRADNI SI SVOJ KÚSOK LETA VO VINIACIACH TERRA PARNA

vždy vo štvrtok alebo v piatok od 18.00 do 22.00 ..

Na Liptove odhalia drevený dvojkríž

Na Liptove odhalia drevený dvojkríž

Na vrchole pribudli aj dve panorámy – jedna panoráma Liptova ..