DENNÍK RELAX - Stredoveký virvar na vlastnej koži //

Stredoveký virvar na vlastnej koži

Okúsiť atmosféru stredoveku naživo môžu záujemcovia aj tento rok. V období od posledného májového víkendu do začiatku septembra sa uskutoční štvorica historických festivalov, z ktorých viaceré patria medzi najväčšie na Slovensku. Dobové kostýmy, vystúpenia, súboje, kuchyňa a bohatý sprievodný program čakajú na návštevníkov počas každého z nich. V kalendári nadšencov histórie, malých i veľkých, by nemali chýbať tieto podujatia.

Rotenstein
(27. - 28. 5. 2017)


Posledný májový víkend sa bude na zámku v Holíči o niečo rušnejšie ako zvyčajne. Na veľkolepom rytierskom turnaji  sa rozhodne, kto zo šľachticov sa zlatými písmenami zapíše do kroniky nesmrteľných. Brány historického festivalu Rotenstein budú tento rok otvorené 27. a 28. mája. Ide o okrúhly piaty ročník podujatia.

Najväčší historický festival na Slovensku sa opäť vracia ukázať, prečo patrí k najnavštevovanejším udalostiam podobného druhu u nás. Jedinečnú stredovekú atmosféru si tento rok záujemcovia môžu prísť vychutnať na nové miesto. Po štyroch rokoch sa totiž festival sťahuje z Červeného kameňa na vodný zámok Holíč.

Monumentálny rytiersky turnaj na koňoch tohto roku doplnia aj maďarskí jazdní lukostrelci, šikovné rakúske kone od zaklínačky koní. Nad zámkom zakrúžia desiatky dravcov, aby pomohli svorke loveckých psov pri panskej poľovačke. Až z ďalekého Talianska k nám prídu bubeníci a vlajkári aby svojim umom zvýraznili lesk celého festivalu, na ktorý má dokonca príde samotná kráľovná Uhorska. Bezpočet kaukliarov, hudobníkov a šermiarov zaplní kolorit Holíčských priekop. V tieni si svoje šiatre roztiahnu stánkari a remeselníci. Pod belasými stanmi si odpočiniete pri porcii dobrého jedla a zlatistom pivku. Nové priestory ponúkajú organizátorom nové možnosti, tí si teda pre návštevníkov pripravili viacero prekvapení. Jedným z nich je aj malá fantasy sekcia, návštevníkov ktorej čaká svet magických bytostí a kúziel.

Chýbať nebude pestrý program pre deti, vrátane rozprávkového divadielka, jazdy na drevenom tátošovi a maľovania na tvár.

V tieni stanov nájdu návštevníci občerstvenie v podobe chutného jedla a osviežujúcich nápojov. Nabrať sily bude nevyhnutné, hostí totiž čaká celý rad atrakcií a podujatí.

Viac informácii nájdete na stránke: https://rotenstein.sk/ alebo https://www.facebook.com/HectorEventManagement

Trenčianske Hradovánky
(17. - 18. 6. 2017)


Milovníkom dejín je určený tiež premiérový ročník dvojdňového historického festivalu Trenčianske Hradovánky. Sídlo pána Váhu a Tatier, Matúša Čáka, sa 17. a 18. júna premení na výstavu dobového života a umení.

Za bránami Trenčianskeho hradu si návštevníci budú môcť pozrieť vystúpenia šermiarov, tanečníkov a kaukliarov, stretnú rozličné historické osobnosti a chýbať nebudú ani remeselníci, ktorí budú záujemcom predvádzať svoje zručnosti.

Unikátnym zážitkovým spôsobom si účastníci festivalu budú môcť vyskúšať históriu na vlastnej koži. Medzi atrakciami totiž nájdu aj mučidlá, napríklad škripec, na ktorý sa odvážlivci môžu nechať natiahnuť. Návštevníci tiež majú možnosť vyskúšať si žonglovanie, šerm či stredoveký tanec a to všetko pod dozorom ochotných historických inštruktorov.
V detskom kútiku bude pre najmenších pripravené divadielko, rovnako aj rozličné zábavné a hravé vystúpenia. Samozrejmosťou je aj ponuka občerstvenia.

Prvý ročník festivalu ponúkne návštevníkom pestrú plejádu vystúpení a atrakcií, pri ktorých sa môžu priučiť histórií aj uvoľniť v kruhu rodiny a priateľov.

Viac informácii na stránke: https://hradovanky.sk/  (stránka sa pripravuje a bude čoskoro dostupná) alebo https://www.facebook.com/HectorEventManagement


Stredoveké dni v Hlohovci
(24. - 25. 6. 2017)


Do najväčšieho platanového parku v strednej Európe zavíta už po štvrtýkrát historický festival. Stredoveké dni v Hlohovci sa tento rok konajú v termíne 24. - 25. jún. Dobové vystúpenia, historická kuchyňa, remeselnícke dielne a ďalšie atrakcie budú na návštevníkov čakať už tradične v Zámockej záhrade.

Štvrtý ročník festivalu ovládnu hrdinovia z gréckych bájí. Návštevníci budú mať unikátnu možnosť na vlastné oči vidieť mytologické udalosti plné drámy a napätia. Lákadlom bude tiež príbeh rytiera, ktorý bojuje o svoju česť proti osudu a neprajníkom.

V rámci historických vystúpení sa účastníci môžu už tradične tešiť na kvalitný program šermiarov a udatných rytierov. Tentokrát do Hlohovca okrem nich prídu aj HRDINOVIA. Najskôr o svoju česť zabojuje mladý rýtier na svojom tátošovi. Aj vy zatnete päste, keď zažijete príkorie ktoré mu pripravil jeho neprajný sok. Získa svoju princeznú? Ak si však myslíte že je to všetko, prudko sa mýlite. Pripravte sa na riadnu dávku odvahy, svalov a hrdinských príbehov. Prichádza Mythos a sním Achiles, Hector, Perseus, Theseus a krásna Pallas Aténa. Toto vystúpenie bude umocnené nočnou video projekciou, po ktorej sa môžete tešiť na skvelú ohňovú show. Okrem nich sa v rytmoch stredovekej hudby budú predvádzať žongléri, remeselníci a pripravená je aj fakírska ohňová šou.

Tradícia Dumasových príbehov ožije v podobe historickej rozprávky, na ktorú sa môžu tešiť ako deti, tak ich rodičia v novovytvorenej Chill out zóne so slameným sedením. Devízou prírodného prostredia je tiež možnosť zajazdiť si na koňoch, ktorým bude na tomto ročníku venovaný väčší priestor.

Viac informácii na stránke: www.stredovekedni.sk  alebo https://www.facebook.com/stredovekedni


Stredovek pod hradbami
(8. - 9. 9. 2017)

Do Trnavy sa historická atmosféra vráti aj začiatkom septembra. A hneď dvojnásobne. Počas Tradičného trnavského jarmoku sa totiž bude konať už ôsmy ročník festivalu Stredovek pod hradbami. V dňoch 8. a 9. septembra budú môcť návštevníci v Sade Antona Bernoláka zakúsiť dávne stáročia na vlastnej koži.

Ak nemáte v obľube  hluk kolotočov, určite nesmiete vynechať Stredovek pod Hradbami, stačí len pár krokov do trnavskej promenády. Vaša hlava však musí byť pripravená príval zážitkov. Tu sa totiž otvára stredoveké jarmočisko. Hurhaj stánkarov, šenkárov, tanečníkov a bláznov. Kde kto vás bude chcieť zlákať do svojho šiatra aby ste zbadali veci nevydané. Tak ako kedysi o poriadok sa postarajú šíky šíky žoldnierov. Staré remeslá vám predvedú tí najlepší majstri. V tomto roku po prvý krát po celej dĺžke hornej promenády zažijete nadupaný prierez históriou. Pravú historickú atmosféru budú mať návštevníci možnosť aj ochutnať, nakoľko v areáli festivalu nebudú chýbať tradičné hostince a krčmy ponúkajúce dobové jedlá a nápoje.

Tesne po začiatku školského roka sa deťom núka šanca ešte raz sa poriadne vyblázniť na mnohých atrakciách predtým, než sa definitívne vrátia do lavíc. Stredovek pod hradbami je určený všetkým vekovým kategóriám a každoročne ho navštívia tisícky záujemcov.

POZOR SÚŤAŽ!

Správna odpoveď: Na zámku v Holíči

Vstupenky vyhráva: Ľuboš Strechay z Bošáce a Naďa Dzuráková z Nového Mesta nad Váhom

Srdečne blahoželáme!

 Zopár fotografií z našich akcií v roku 2016:

 

zdroj Foto: Matúš Koprda, BW pictures

 

V Hlohovci: 6.4.2017

Informáciu sprostredkoval:

 

Peter Kolišťanik

All Marketing s.r.o.

Havný organizátor Stredovekých dní v Hlohovci a marketingový partner všetkých historických festivalov organizovaných agentúrou Hector (Holíč, Trenčín a Trnava)

www.allmarketing.sk, www.agenturahector.sk

 

mobil: +421 905 905 686

 

  Články z rubriky: Krásy Slovenska

VOŇAVÉ LETO PLNÉ ČAROVNÝCH MOMENTOV PRINESÚ VÍNA Z MLYNA

VOŇAVÉ LETO PLNÉ ČAROVNÝCH MOMENTOV PRINESÚ VÍNA Z MLYNA

Jedinečný zážitok v príjemnej ba až rozprávkovej atmosfére. ..

CykloKorytnička s novinkou

CykloKorytnička s novinkou

Okrem makety železničky pribudli toto leto aj pečiatky. ..

Štrbské Pleso zažije víkendovú smršť umenia, zábavy a oddychu

Štrbské Pleso zažije víkendovú smršť umenia, zábavy a oddychu

Počas víkendu 21.-23.7.2017 povedú kroky umelcov, bojovníkov a návštevníkov na ..

Muž so železnou maskou

Muž so železnou maskou

Scénické nočné prehliadky - 21. a 22. júla 2017 na ..