DENNÍK RELAX - Poľovnícky salón

Poľovnícky salón

Nová časť expozície v budmerickom kaštieli

SNM-Múzeum Červený Kameň sprístupnilo pre návštevníkov v budmerickom kaštieli novú časť expozície – poľovnícky salón. Salón bude súčasťou bežnej prehliadky kaštieľa.

Poľovnícky salón je voľnou inštaláciou podobných poľovných interiérov šľachtických sídiel a loveckých chát. Zariadený bol tematicky, to znamená, že nesmeli chýbať lovecké trofeje či lovecké zbrane.

Dominantou miestnosti je portrét grófa Jána Pálfiho, staviteľa budmerického kaštieľa. Ide o portrét ktorý zobrazuje grófa Pálfiho v typickom slávnostnom aristokratickom oblečení tej doby.

Portrét je z roku 1909 a jeho autorom je Hans Fuchs, rakúsky maliar, ktorý začiatkom 20. storočia pracoval pre smolenických Pálfiovcov. Portrét, pôvodne visel v Budmerickom kaštieli, a počas druhej svetovej vojny ho Jánov syn Pavol Pálfi dal previezť do depotu na Červenom Kameni. Portrét nebol kvôli poškodeniam (vrstva nečistoty na maľbe, zvlnené plátno, viaceré diery a trhliny, chýbajúci rám) odvtedy vystavený ani uverejnený v žiadnej publikácii a vy
máte jedinečnú možnosť vidieť ho v plnej kráse, čerstvo zreštaurovaný.


Bližšie informácie: Mgr. Ľuboš Haršány, kultúrno-propagačný manažér