Za nákupmi do Londýna

 

Nadpis znie veľmi optimisticky až rozšafne, veď v skutočnosti málokto pricestuje do Londýna len tak, kvôli nákupom, ale, keď už tam raz ste, oplatí sa navštíviť aj viaceré tržnice a obchodné centrá a to ani nie tak kvôli tovarom, ktoré ponúkajú, ale skôr kvôli atmosfére, ktorú vytvárajú.
Je to určitý kultúrno-historický doplnok k tomu, čo nám poskytuje prehliadka galérií a múzeí, hradov, zámkov a chrámov, ale aj pouličnej viktoriánskej architektúry, ktorá sa na mnohých miestach Londýna zachovala.
Najväčším trhom v Londýne je Camden Market, trh, ktorý sa považuje za jednu z turistických atrakcií hlavného mesta. Pokiaľ ho chcete len tak povrchne prebehnúť, budete potrebovať pol dňa, pri podrobnejšom záujme si naň rezervujte celý deň.
Camden Market tvorí šesť samostatných trhov, umiestnených pozdĺž ulíc Camden High Street, Chalk Farm Road a v časti Camden Lock, ktoré sa nachádzajú v štvrti Camden Town, neďaleko Regent\'s Parku. I keď niektoré z obchodov bývajú otvorené celotýždenne, tržnicu sa oplatí navštíviť len cez víkend, keď pulzuje plnou silou. Odhaduje sa, že každý víkend prejde touto megatržnicou okolo 100 000 návštevníkov. Trh Horse Tunnel Market ponúka oblečenie, dekoračné predmety, starožitnosti, antikvariát, Cyber-štýl a teplú kuchyňu juhovýchodnej Ázie a Mexika, trh Camden Lock zase oblečenie, orientálnu stravu a výrobky „z druhej ruky“, trh Camden Lock Village približne to isté, trh Buck Street Market oblečenie a textil, trh Electric Ballroom bol pôvodne nočný klub, dnes sa tam predáva kadečo a na trhu Inverness Street Market môžete nakúpiť potraviny, zeleninu a ovocie. Veľa obchodov v Camden Market predáva výrobky umeleckých remesiel, pestrú módu pre mladých, prípravky new age včítane halucinogénnych húb, ale aj piercing a množstvo ďalších predmetov, na ktoré by ste si ani nespomenuli, kým ich neuvidíte.
Trhy v okolí Camden Lock a Regent\'s Canal sú umiestnené v obnovených pôsobivých viktoriánskych budovách a vlastne tu sa začalo predávať. Prvý trh bol otvorený v roku 1975 s ponukou remeselných výrobkov. Rozhodne najkrajší a najštýlovejší je však trh Horse Tunnel Market (zjednodušene Konská tržnica), ktorý je umiestnený v rekonštruovaných starých konských tunelových stajniach a v priestoroch bývalej konskej nemocnice. Budovy pochádzajú z roku 1854 a pôvodne slúžili na ustajnenie a liečenie koní, ktoré ťahali lode pozdĺž kanálu z Camden Locku do Regent\'s Parku, ale ťahali aj železničné vagóny. Regent\'s Canal bol otvorený v roku 1820 a slúžil ako obchodná cesta. Trh Horse Tunnel Market je vyšperkovaný desiatkami bronzových sôch a plastík koňov v životnej veľkosti alebo ich hláv v nadživotnej veľkosti a to v rozličných pohybových a pracovných činnostiach. Kombinácia umenia, ktoré pripomína staré časy a s ktorým sa v Konskej tržnici stretávate na každom kroku, s predajom nevšedných výrobkov, vytvára veľmi zvláštnu, až nostalgickú atmosféru.
Z pouličných trhov má svoje čaro trh na ulici Portobello Road v štvrti Notting Hill. V sezóne, najmä cez víkendy, býva preplnený turistami, ktorí sem chodia hlavne kvôli nezvyčajným zážitkom a stretnutiam. Tento trh existuje už od roku 1837 a môžeme tu nájsť stánky a obchody so starožitnosťami, šperkmi, rozličnými zberateľskými predmetmi, porcelánom, suvenírmi, ale ponúka sa aj oblečenie často v štýle „retro“, zelenina a ovocie, no predovšetkým množstvo prapodivných predmetov a výrobkov, ktoré vo vás vyvolávajú dojem, že práve toto zháňate už niekoľko rokov, hoci ste to predtým v živote nevideli.
Najväčší dojem na Portobello Road však na mňa urobil priam úžasne štýlový obchod All Saints s oblečením, v ktorom sa na výzdobu v šiestich výkladoch a v interiéri na dvoch podlažiach použilo viac ako 500 starých šijacích strojov, prevažne značky Singer, väčšina z nich ešte na ručný kľukový pohon a výrobky boli aranžované na vešiakoch zavesených na starých textilných strojoch z 19. storočia, ktorých boli na dvoch podlažiach predajne rozmiestnené desiatky, pričom každý bol iný. Bohužiaľ, prísny zákaz fotografovania, na ktorý dohliadalo niekoľko predavačiek, mi znemožnil podrobnejšie vizuálne sprostredkovanie tohto zážitku.
Na Portobello Road možno nájsť ako kuriozitu najstaršie funkčné kino v Británii pochádzajúce z roku 1910. Odskúšal som sedenie v pohodlných kreslách a poviem vám, tak dobre sa mi nesedí ani doma. Avšak tu, za cenu 7 - 30 libier, samozrejme, môžete pri tom sledovať Robina Hooda.
Čínska štvrť v Soho so svojou hlavnou ulicou Gerrard Street, nad ktorou sa klenú tri čínske oblúky, sa okolo obeda a podvečer stáva trhom s orientálnymi potravinami, pokrmami, ale aj výrobkami, ktoré inde nezoženiete. Treba ju však navštíviť koncom januára až začiatkom februára, keď sa tu koná pouličný festival na oslavu čínskeho Nového roku.
V Soho je ešte jeden pouličný trh a to Berwick Street Market. Je to prevažne trh s čerstvou zeleninou a ovocím, ktorý má začiatky v 40. rokoch 19. storočia. Osobne ma však sklamal, pretože ma ničím neprekvapil.
Z krytých tržníc je určite najväčšia impozantná budova Smithfield Central Markets v štvrti City, v ktorej sa obchoduje iba s mäsom, divinou, hydinou a s mäsovými výrobkami. Na tomto mieste sa predávali zvieratá už v 12. storočí, dobytčí trh tu bol zriadený v roku 1648 a trval až do polovice 19. storočia. Tržnica funguje predovšetkým ako veľkoobchod s mäsom, ale pritom každý návštevník si môže zakúpiť mäsové výrobky v ľubovoľnom množstve. Musí si však privstať, pretože je otvorená len v pracovné dni od 5. do 9. hodiny ráno.
Z krytých tržníc je určite najkrajšia Leadenhall Market, neďaleko mostu London Bridge. Na mieste, kde kedysi bolo rímske fórum, stála tržnica s potravinami už od stredoveku. Dnes je to zastrešené viktoriánske obchodné centrum, ktoré bolo projektované v roku 1881. Aj v súčasnosti je to prevažne potravinový trh, ktorý ponúka tradičnú divinu, hydinu a mäso. V niekoľkých samostatných predajniach však môžete nakúpiť aj textil, topánky, čokoládu alebo víno. Leadenhall Market si obľúbili najmä zamestnanci susednej budovy, kde sídli poisťovňa Lloyd\'s of London, ktorí v tmavých oblekoch a kravatách postávajú s pohárom piva pred viacerými pubmi, ktoré sa tu nachádzajú. Leadenhall Market sa oplatí navštíviť najmä v predvianočnom období, kvôli prekrásnej výzdobe všetkých obchodov.
Samozrejme, nemožno vynechať obchodné a zábavné centrum Covent Garden v obrovskej krytej tržnici, neďaleko Kráľovskej opery, i keď fajnšmekeri tvrdia, že už to nie je to, čo bývalo voľakedy. V centre Covent Garden je veľký otvorený priestor, inšpirovaný rímskymi piazzami, kde často vystupujú pouliční umelci. Táto tržnica predstavuje jediné miesto v Londýne, kde sú povolené pouličné predstavenia a hlavne kvôli nim sa sem chodí. Neďaleko tržnice je pôvabná ulička Neal Street, v ktorej boli v 19. storočí sklady, neskôr prestavané na obchody, galérie a reštaurácie. V susedstve sa nachádza Neal\'s Yard, raj pre milovníkov potravín v prirodzenom stave, ako sú domáce syry, jogurty, šaláty, bylinky a čerstvo upečený chlieb.
Byť v Londýne a nenavštíviť aspoň jeden z množstva špecializovaných obchodov, ktoré majú korene často už v 19. storočí by znamenalo, že nasávame atmosféru tradičného londýnskeho predaja iba jednou nosnou dierkou. V rozkošnom obchodíku Paxton and Whitfield z roku 1830 si môžeme vybrať z 300 druhov syrov. Pokiaľ dostanete chuť na tradičné anglické čokoládové bonbóny s rôznymi náplňami v krásnom darčekovom balení vojdite do Charbonnel et Walker, ktorý existuje viac ako sto rokov a je držiteľom kráľovských dekrétov. Starobylý Algerian Coffee Stores z 19. storočia ponúka viac než 140 druhov káv a 200 druhov čajov. Najväčší sortiment whisky v Británii majú určite v predajni The Vintage House. Obchod zameraný na užitočné predmety pre ľavorukých Anything Left-Handed nájdete v Sohu.
O tom, že v Londýne skoro neustále prší alebo aspoň mrholí, sa netreba zvlášť zmieňovať. Pokiaľ si doma zabudnete pribaliť do batožiny dáždnik, potom vám navrhujem čo najskôr navštíviť najstaršiu a najväčšiu predajňu dáždnikov v Európe James Smith & Sons, kde sa tieto užitočné predmety predávajú už od roku 1830. V obchode, ktorý sa nachádza neďaleko The British Museum, sa za priečelím zo skla a mahagónu skrýva raj kvalitných dáždnikov a vychádzkových palíc.
Žiaden turista v Londýne však nebude mať nikdy dosť času na to, aby absolvoval a prezrel si všetky kultúrne a historické atrakcie, ktoré mu mesto ponúka a to aj napriek perfektne a prehľadne fungujúcemu londýnskemu metru. Niekde treba teda čas ušetriť, čo sa dá hlavne nákupmi v obchodných domoch. Medzi najlepšie patrí Harvey Nichols v štvrti Knightsbridge, ktorý ponúka len ten najlepší tovar za odpovedajúce a teda nie premrštené ceny. Známy je najmä oblečením od britských, európskych a amerických návrhárov. Oddelenie potravín otvorené v roku 1992 patrí medzi najštýlovejšie v Londýne. Výzdoba na prízemí obchodného domu Fortnum and Mason na Piccadilly, kde sa predávajú potraviny, je tak fascinujúca, že vyššie poschodia s klasickou módou zostávajú poloprázdne. Veľký výber módneho oblečenia nájdete vo Selfridges na Oxford Street spolu so slávnou food hall a s oddelením Top Shop s módou pre mladé slečny. Samozrejme, že treba spomenúť aj jednu z najväčších obchodných sietí na svete Marks and Spencer, ktorá ponúka tovar iba tejto značky. Pri jej zrode v roku 1882 stál ruský emigrant Michael Marks, ktorý predával na trhu s heslom: „Nepýtajte sa na cenu – je to za babku!“ Marks and Spencer ponúka dnes vo svojich viac ako 700 pobočkách po celom svete drahšie oblečenie a v oddelení potravín drahšie polotovary. Už to nie je za babku.
Kráľom londýnskych obchodných domov je Harrods v štvrti Knightsbridge. Harrods to nie je len obchodný dom, je to symbol, ikona. Jeho história siaha až do roku 1849, keď si H. Ch. Harrod otvoril obchod s potravinami. Dnes v 300 oddeleniach Harrodsu pracuje 4 000 zamestnancov a traduje sa, že Harrods môže zohnať čokoľvek, od špendlíka až po slona. Do Harrodsu sa nechodí nakupovať, tam sa chodí pozerať a obdivovať. Napríklad aj prepychovú halu s potravinami na prízemí, obloženú eduardovskými obkladačkami s prehliadkou rýb, syrov, lahôdok, ovocia, zeleniny, cukroviniek, kávy a čaju. Známa je tiež móda pre všetky vekové skupiny, elektronika, kuchynské potreby, porcelán a sklo, kozmetika, koberce, hračky atď. Nákup však nie je jednoduchý, pretože poriadne zaťaží vaše konto. Napríklad, cena pakistanských vlnených kobercov 2,8 x 3,5 metra sa pohybuje medzi 4 000 až 11 000 librami, bežná ponuka krištáľových lustrov je na úrovni 15 000 libier, čo je okolo pol milióna Sk. Našťastie, londýnske obchody majú výpredaje dvakrát do roka: v januári až februári a potom v júni až v júli. Výpredaje v Harrodse sa tešia najväčšej pozornosti, veď vonku sa tvoria dlhokánske rady už skoro ráno pred otvorením. Posledným vlastníkom Harrodsu bol Egypťan Al Fayed, otec Dodiho, milenca princeznej Diany z Walesu. Keď som bol v Londýne, povrávalo sa, že už nie je, údajne predal Harrods za 2 mld. libier.
Po toľkom chodení s plnými taškami nákupov sme určite vysmädli a preto nám dobre padne pohár piva. Návšteva hociktorého z londýnskych pubov je samostatným zážitkom, hodným aj samostatného článku. Vonkajšie priečelie viacerých z nich ťažko odlíšite od priečelia serióznej banky, steny v interiéri bývajú obložené tmavým drevom, látkovými tapetami, vyzdobené zrkadlami a dobovými obrazmi či plastikami. V priebehu dňa, najmä v centre Londýna, býva typickým návštevníkom pubu gentleman v tmavom obleku a v bielej košeli s kravatou a pretože sa v puboch nefajčí, časť gentlemanov postáva pred vchodom na ulici s pohárom piva v jednej a s cigaretou v druhej ruke.
A ešte jeden postreh. Našinec, ktorý si predstavuje, že slovné spojenie „s pokojom Angličana“ dáva do súvisu jeho konanie s rozvážnou až pomalou činnosťou, bude nepríjemne prekvapený, keď ho cez deň, ale najmä podvečer, obiehajú na chodníku zľava – sprava davy Londýnčanov, ponáhľajúcich sa nevedno kam. Až keď večer zájde do pubu, pochopí, kam sa to všetci náhlili.

Pavol Škubla
http://cestovatel.eu/anglicko/clanok.php?id_country=200011