DENNÍK RELAX - Toto je 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dolné Rakúsko počas vinárskej jesene //

Toto je 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dolné Rakúsko počas vinárskej jesene

V Dolnom Rakúsku sa víno oslavuje tak často a s takým nadšením, že po ňom dokonca pomenovali aj jedno ročné obdobie - Vinárska jeseň v Dolnom Rakúsku. Od konca augusta do konca novembra pozýva viac ako 100 obcí na pestré slávnosti, počas ktorých je stredobodom pozornosti víno, krajina a pôžitok.

Hlavnými oblasťami, kde sa konajú všetky oslavy vína sú Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Thermenregion a Carnuntum. Práve sem by ste sa určite mali vybrať, ak chcete zažiť tie najkrajšie slávnosti. A prečo sa počas vinárskej jesene určite oplatí navštíviť práve Dolné Rakúsko? Tu je 5 hlavných dôvodov:

1. Víno, kultúra, tradície
Vinárska jeseň spája všetko to, čo majú ľudia v tomto období najradšej: pôžitok z vína, staré tradície, kulinárske radosti, farebnú jesennú prírodu a mnohokrát i veľa prekvapení a noviniek. A to je prvý a základný dôvod, pre ktorý majú ľudia vinársku jeseň tak radi. Slávnosti vo vínnych uličkách lákajú práve tam, kde víno z Dolného Rakúska vzniká. Oslavy burčiaku (v nemčine „Sturm“) vítajú prvých poslov vína a lákajú svojou sladkou chuťou, staré zvyky udržiavajú pri živote krsty vín a dožinkové slávnosti. V poslednom období sa medzi turistami udomácnila i turistika a cyklotúry cez vinice, ktoré v sebe spájajú pôžitok s pohybom. Pôvabnú vinohradnícku krajinu môžete sledovať na chodníku Spitzer Weinwanderweg, ktorý vedie cez najznámejšie vinohrady ku krásnym výhliadkam na údolie Wachau - a samozrejme aj popri vinároch, ktorí pozývajú na víno a oddych. Na chodníku "Pivničnej mačky" na vás čaká 24 napínavých a chutných zastávok, interaktívne hry a množstvo informácií. Rozmanitá okružná trasa vedie cez rôzne pivnice a umožní vám hlboko sa ponoriť do regiónu. Uličkou Sitzendorfer Kellergasse v Hollabrunne vás po celý čas bude sprevádzať pivničná mačka.

2. Najviac podujatí počas vinárskej sezóny
Každý rok sa v Dolnom Rakúsku počas jesene koná až 1000 rôznych podujatí. Menších, väčších, rodinných i veľkolepých. Pestrá ponuka slávností vína a vinárskych kulinárskych špecialít láka pôžitkárov a gurmánov na stretnutia pri oslavách v dobrej nálade a väčšinou v sprievode tradičnej dolnorakúskej hudby. O otvorenie sezóny sa tento rok postará "Noc hviezd" (Starnacht aus der Wachau), ktorá 2. a 3. septembra privíta vinársku jeseň veľkolepou hrou na tympány. Medzi ďalšie úvodné podujatia patria i "Pôžitkárska míľa" (Genussmeile) v regióne Thermenregion 3. a 4. septembra, "Drahocenný Kamptal" (Kostbares Kamptal) 2. až 11. septembra, "Slávnosti vínnych uličiek" (Rohrendorfer Kellergassenfest) alebo oficiálne otvorenie vinárskej sezóny v Traisentali, ktoré sa koná 9. septembra. Tento rok si organizátori v oblasti Mistelbach dokonca pripravili novinku v podobne taxíka, ktorý premáva počas vínnej jesene. Vďaka tzv. Weinherbst-Taxi si môžete v pokoji vychutnať lahodné vína a nemyslieť na dopravu. Ďalšie podujatia nájdete i na oficiálnej stránke www.dolne-rakusko.info.

3. Najdlhšia sieť podzemných vínnych uličiek
V Dolnom Rakúsku sa nachádza viac ako 1100 vínnych uličiek - alebo „dedín bez komínov“, ako sa ľudovo nazývajú. Vínna ulička je ulička, v ktorej sa nachádzajú pivnice a lisovne. Najdlhšia pešia pivnička má dĺžku 1,6 kilometra a nájdete ju v obci Hadres v regióne Pulkautal. Najkrajšiu vínnu uličku možno nájsť aj v prekrásnom regióne Weinviertel, konkrétne v obci Wildendürnbach. Najstaršie datované pivnice pochádzajú zo 17. storočia. Vtedy však ešte neboli také populárne a až neskôr sa pivnice rozšírili do blízkosti vinohradov, až kým v 50. rokoch 20. storočia nestratili v dôsledku modernizácie svoj pôvodný význam a slúžili len ako výrobne a skladovacie priestory. Dnes však na niektorých miestach opäť ožívajú pri mimoriadnych príležitostiach.
Ak máte radi cyklistiku, odporúčame navštíviť mestečko Retz. V obkolesení historického komplexu Verderberhaus v benátskom renesančnom štýle a budov v štýle baroko a Biedermeier sa človek cíti ako v starých dobách. Najväčší lákadlom je však podzemie tohto mestečka. Nájdete tam totiž „Zážitkovú pivnicu“ so svojimi 21 km dlhými a 30 m hlbokými chodbami, ktoré spolu tvoria najväčšiu vínnu pivnicu strednej Európy!

4. Úctivé prepojenie moderného a historického
Vinohradníctvo a architektúra boli v Dolnom Rakúsku úzko prepojené už od čias baroka. Vtedy, ako aj dnes, sú to predovšetkým top vinárstva, ktorým možno vďačiť za skvelé príklady súčasnej architektúry a ktoré sa určite oplatí navštíviť, pretože ich návšteva je pre každého výnimočným zážitkom. S veľkou úctou totiž prepájajú tradíciu a moderný prístup k vínu. Mimozemsky pôsobiaca kocka Freda Loimersa v Langenloiskej vínnej uličke, presklený lodný mostík F. X. Pichlersa vo vinohradoch Oberloiben alebo filigránska vínotéka v mohutných barokových klenbách opátstva Stift Klosterneuburg. V množstve vinárstiev sa v architektúre manifestuje to, čo je na dolnorakúskej vinárskej scéne jasné už viac ako dvadsať rokov: nová generácia vinárov tu vsádza na jemnú modernizáciu. A svojimi modernými stavbami sa zároveň stará o to, že sa v ich vinárstvach stretávajú tak milovníci architektúry, ako aj vína.

5. Zážitkové svety a múzeá vína
V dolnorakúskych zážitkových svetoch vína sa možno hravou formou veľa naučiť o tejto vzácnej hroznovej šťave. Veľmi moderným spôsobom možno víno spoznať v zážitkovom svete vína LOISIUM WeinErlebnisWelt & Vinothek in Langenlois, kde je hroznová šťava tematizovaná veľmi kreatívnym spôsobom svetelnými a zvukovými efektmi, animáciami a exponátmi. Rovnako zaujímavo prezentuje spolok vinárov Winzer Krems sídliaci na adrese Sandgrube 13 wein.sinn kremské víno z jeho najkrajšej stránky. Jedno z najkrajších miest wachauského vína je pivničný zámok v Dürnsteine. Tu možno ochutnať vína značky Domäne Wachau. Hravá je aj prevádzka Poysdorfer Vino Versum v oblasti Weinviertel, kde sa víno oslavuje rôznymi spôsobmi formou inštalácií, interaktívnych zastávok, múzea, ako aj starých pivníc.

To je hlavných 5 dôvodov, pre ktoré určite odporúčame Dolné Rakúsko navštíviť. Vinárska jeseň patrí medzi najkrajšie ročné obdobia roka a pre obyvateľov Dolného Rakúska má veľký význam. V celej krajine ožíva kultúra vína prostredníctvom starých zvykov, očarujúcich slávností a lahodných ochutnávok. Ak počas vinárskej jesene Dolné Rakúsko navštívite, určite si nájdete minimálne ďalších 5 vlastných dôvodov, pre ktoré sa návšteva tohto kraja oplatí.

Zdroj fotografií: Dolné RakúskoČlánky z rubriky: Cestovanie

Na vianočné trhy do Viedne najvýhodnejšie so Slovak Lines

Na vianočné trhy do Viedne najvýhodnejšie so Slovak Lines

So Slovak Lines môžete navštíviť rakúsky zámok Schloss Hof. Nachádza ..

Zažite pravú predvianočnú atmosféru na čarovných adventných trhoch v Dolnom Rakúsku

Zažite pravú predvianočnú atmosféru na čarovných adventných trhoch v Dolnom Rakúsku

Odporúčame navštíviť trhy na zámockých nádvoriach, vo vínnych pivničkách, remese ..

Víno zo slovenských viníc nájdete v menu michelinskej reštaurácie v Marseille

Víno zo slovenských viníc nájdete v menu michelinskej reštaurácie v Marseille

Vína zo Slovenských Viníc chcú ochutnať aj v ďalších dvoch ..

Čo by vás malo zaujímať pri výbere dovolenky?

Čo by vás malo zaujímať pri výbere dovolenky?

Najlepšie bude, keď si ešte doma vyberiete lokalitu, kde ..