Dovolenka snov za málo peňazí? Nič nie je nemožné. Čakanie na poslednú chvíľu

Dovolenka snov za málo peňazí? Nič nie je nemožné. Čakanie na poslednú chvíľu

Pre niekoho je Last Minute dovolenka životným štýlom, pre iného jedinou možnosťou, ako si oddýchnuť niekde pri mori, a pre ďalšieho spôsob, ako skvele stráviť dni voľna, ktoré sa v pracovnom diári predsa len zjavili, aj keď na poslednú chvíľu. Všetky možnosti sú správne.

Tak, ako sme si zvykli na výhodné nákupy počas výpredajov, žiadny problém nemáme ani s „výpredajom“ dovoleniek. Presne to totiž znamenajú dovolenky na poslednú chvíľu. Pri výpredajoch oblečenia či topánok je na jednej strane výhodná cena a na druhej riziko, že nebudú mať vašu veľkosť alebo farbu. S tým sa jednoducho ráta. Podobné obmedzenia platia aj pri dovolenkách. Cestovné kancelárie dávno pred tohtoročnou sezónou nakúpili ubytovacie kapacity v hoteloch či apartmánoch a sedadlá v charterových letoch alebo zájazdových autobusoch. Čo nepredali za normálne ceny, ktoré sa skladajú z nákupnej ceny a rabatu, to sa snažia predať aspoň za nákup, aby minimalizovali straty. Výhodné pre obe strany alebo, inak povedané, vlk sa nasýti a ovca z košiara síce neprinesie zisk, ale aspoň neodbudne.

Marketingové namotávky
Zaujímavé je, že v anglicky hovoriacich krajinách sa nepoužíva „náš“ anglický výraz „Last Minute“, ale skôr slovné spojenie „Last Second“ (posledná sekunda) alebo „Last Moment“ (posledná chvíľa). To však nič nemení na fakte, že ide o dovolenku, ktorá sa kupuje doslova niekoľko hodín alebo dní predtým, než sa začne.
Oplatí sa dať si pozor na lákavé ponuky akože na poslednú chvíľu, ak do začiatku dovolenky pretečie potokom ešte veľa vody. Niektorí neseriózni podnikavci predávajú „lasty“ na august už v marci. Radíme nekupovať, alebo aspoň naozaj dobre porovnať ceny s konkurenciou, pretože v týchto prípadoch je riziko, že nie je všetko s kostolným poriadkom, nepríjemne vysoké. „V našich pomeroch hovoríme o skutočnom Last Minute vtedy, ak sa zájazd uskutoční od jedného dňa až po týždeň od kúpy. Niekedy to môže byť aj o niečo dlhší časový horizont, pretože sem spadajú aj situácie, keď ostáva už len posledná izba alebo letenky do nejakej destinácie, ale stále sú to skôr dni, maximálne týždne, určite nie mesiace,“ upozorňuje Ing. Tomáš Gašparík z CK Globtour.

Kto počká, ten sa dočká
Dôvodov, prečo ľudia kupujú Last Minute dovolenky, môže byť viacero. Zvyčajne je však hlavným motívom cena, ktorá je nižšia aj o niekoľko desiatok percent v porovnaní s nákupom „v riadnom čase“. A tak cestovatelia, ktorým je jedno, kam pôjdu, hlavne, aby tam bolo teplo a stálo to čo najmenej, prípadne ľudia, ktorí si dovolenku za „riadne“ peniaze dovoliť nemôžu, čakajú, kým sú ceny najnižšie. Presne tu je však ten tenký ľad. Čakáte deň, dva, týždeň, lebo vidíte, že ceny klesajú. Poviete si, ešte deň a zrazu bác! Už niet na čo čakať, „váš“ Last Minute kúpil niekto iný. „Čakať, kým vybraný pobyt zlacnie na 90%, je veľké riziko,“ upozorňuje odborník na cestovný ruch. „Takýto klienti sú málokedy úspešní, väčšinou sa pobyt predá skôr. Potom ľudia kúpia niečo iné, veď na dovolenku chcú ísť, ale pravdepodobnosť, že s pobytom nebudú spokojní, je oveľa vyššia. Pretože potom si už naozaj nemôžu veľmi vyberať, skôr iba berú, čo ostalo.“
Jednoducho, tak ako počas výpredajov oblečenia, aj v cestovnom ruchu platí, že to vynikajúce sa predá oveľa skôr než ostatné. Preto sa oplatí riadiť jednoduchým pravidlom: Ak chcem pobyt kúpiť a cena mi vyhovuje, tak ho kúpim hneď. Inak hrozí, že namiesto pár eur, ktoré by sme možno ušetrili, keby sme ešte pár dní počkali, minieme viac, lebo budeme musieť kúpiť úplne inú dovolenku.

Rovnaké práva
Predsa len je však rozdiel medzi výpredajmi v obchodoch a výpredajmi dovoleniek. Aj keď kúpite zájazd za výhodnú cenu, vzťahujú sa na vás rovnaké práva a podmienky ako na štandardného kupujúceho. Je neprípustné, aby cestovná kancelária klientovi odmietla povedať napríklad meno hotela s tým, že sa ho dozvie na mieste. Musí presne vedieť, kam ide a za akých podmienok. Izba s výhľadom na more a od pláže čo by kameňom dohodil sa mu už pravdepodobne neujde, ale inak si jednoducho kúpil zájazd a bez ohľadu na cenu musia byť dodržané jeho spotrebiteľské práva.
„Na Last Minute ponuky sa neoplatí spoliehať, ak má niekto špecifické požiadavky na ubytovanie, či už ide o umiestnenie izby alebo väčšie či viac izieb v tom istom zariadení v prípade rodiny alebo partie, ktorá chce stráviť dovolenku pohromade. V týchto prípadoch sa Last Minute pošťastí málokedy. Ale ak je niekomu v podstate jedno, kam ide, hlavne, aby tam bolo more a mal kde spať, Last Minute môže byť skvelým riešením, kedy získa pobyt za cenu letenky alebo all inclusive dovolenku za cenu autobusovej dopravy,“ uzatvára T. Gašparík.


Plusy dovolenky na poslednú chvíľu
+ nízka cena, zľava od 10 až do 90%
+ krátky čas do odchodu znižuje pravdepodobnosť, že sa vyskytne nečakaná udalosť, ktorá odchod na dovolenku znemožní a zájazd by bolo treba stornovať (samozrejme, za poplatok)

Obmedzenia na poslednú chvíľu
* pomerne úzky výber destinácií, hotelov, štandardov ubytovania a služieb
* nutnosť okamžite zaplatiť celú dovolenku, nedá sa platiť záloha a potom splátky
* početnejšie skupiny cestovateľov alebo rodiny s deťmi môžu mať problém nájsť ubytovanie v rovnakom zariadení, vtedy je lepšou voľbou First Moment dovolenka kúpená hneď začiatkom roka, tiež so zaujímavými zľavami

Dovolenkové inšpirácie môžete nájsť aj na www.globtour.sk alebo www.jazzwelt.sk .