DENNÍK RELAX - Do USA jednoducho bez zbytočných formalít

Do USA jednoducho bez zbytočných formalít

Pre mnohých z nás je určitou formou relaxu cestovanie. Namiesto toho aby sme doma leňošili, obujeme pohodlné topánky a necháme sa viesť do neznáma spoznávajúc krásy tejto planéty. Zatiaľ čo niektorým stačí naša nádherná rodná zem, iným sa len ráta cestovanie vo veľkom štýle do vzdialených krajín. Nádherné historická Európa, divoká Afrika, nepoznaná Ázia... a čo takto Severná Amerika? Zem neobmedzených možností, ktorá je zmesou kultúr. Na jednej strane objavíte divokú prírodu a na druhej strane betónové mestá dotýkajúce sa neba.
Ak patríte medzi ľudí, ktorí už dlhšie snívajú o cestovaní do USA len sa obávate samotných formalít, ste na tejto stránke správne. V tomto článku Vám predstavíme a podrobnejšie popíšeme čoraz známejší pojem ESTA Visa, ktorý Vám zjednoduší prístup do Severnej Ameriky.

Kedysi a dnes

Naše mami a staré mami by vedeli rozprávať o tom aké ťažké bolo za ich čias cestovať mimo Slovenskú republiku a nie to ešte do USA. Len tým najodvážnejším a najšikovnejším sa podarilo emigrovať do Spojených štátov amerických a dnes chodia dovolenkovať do svojej rodnej krajiny. Našťastie tieto časy ostali už len spomienkou a Amerika má dvere pre Slovákov otvorené. Slovensko spadá do bezvízového programu (VWP) vďaka čomu môžete kráčať po americkej pôde bez toho aby ste si robili starosti s vízami. Povoľuje Vám to cestovná autorizácia ESTA, ktorá je neformálne známa ako „ESTA USA“. Tento pojem v sebe skrýva kľúčik od USA, stačí len postupovať podľa krokov a splniť určité kritéria.

Pre koho je ESTA určená?

Cestovnú autorizáciu ESTA môžete využiť len v prípade ak cestujete do USA za účelmi:

  • Turistiky – hlavným účelom je cestovanie, poznávanie krajiny, dovolenka.
  • Pracovnej cesty – hlavným účelom je pracovná cesta.
  • V prípade tranzitu – povolenie ESTA môžete využiť v prípade ak je USA len prechodnou zastávkou, a teda keď cez Spojené štáty americké len prechádzate do ďalšej krajiny.

Upozornenie: ak splníte nasledovné účely, nezabúdajte na to, že Vaša cesta nesmie trvať viac ako 90 dní.

Čo potrebujem?

Jediné čo potrebujete je biometrický pas. Všetky pasy vydané po januári 2008 obsahujú biometrické údaje a preto nemusíte utekať meniť starý pas za nový.

Ako to funguje?

Ak teda máte biometrický pas, vyplníte elektronickú žiadosť kde uvádzate svoje osobné údaje, dôvod cesty a pod. Následne formulár potvrdíte, odošlete a čakáte na odpoveď. Zvyčajne sa dozviete odpoveď do niekoľkých sekúnd. Odpovede môžu byť tri:

  • ESTA je schválená – cestovná autorizácia Vám bola schválená, môžete začať baliť kufre.
  • ESTA je zamietnutá – v prípade vycestovania do USA budete musieť požiadať o víza príslušnú americkú ambasádu.
  • ESTA je pozastavená – v tomto prípade neviete odpoveď, je potrebné ju znova overiť na internetovej stránke v priebehu 72 hod.

Tak čo myslíte? Nič zložité, však že? Všetko zvládne z pohodlia domova a skôr sa budete trápiť nad tým aké miesta pri návšteve USA vynechať, keďže na jednu návštevu určite nezvládnete vidieť všetko. Ale na druhej strane budete mať motiváciu na ďalší cez oceánsky výlet. Elektronické povolenie ESTA už hravo zvládnete.